10. Mistrovství Evropy v naginatadó | BudoNews.cz

BudoNews.cz10. Mistrovství Evropy v naginatadó


10. února 2017 | Přečteno: 2336x | Autor: Jan Hrbáč

Ve dnech 28. - 30. října 2016 se uskutečnilo v Bruselu 10. Mistrovství Evropy v naginatě, na které navázal dvoudenní ENF seminář (31. 10. - 1. 11.) pod vedením japonských učitelů.

Letošní Mistrovství Evropy, které se koná ve dvouletých intervalech, bylo ve znamení velkých oslav. Jednak šlo o jubilejní 10. ročník ME a zároveň tento rok Evropská federace naginaty (ENF) slavila 25 let od svého založení. ENF byla založena 14. června 1991 a tehdy sdružovala čtyři země (Belgie, Francie, Nizozemí a Švédsko). Hlavním cílem ENF byla a stále je podpora, rozvoj a propagace naginaty v rámci Evropy a posílení přátelských vztahů mezi jejími členy. V následujících letech přistoupily k ENF další země: v roce 1999 Česká republika, 2006 Německo, 2007 Itálie, 2009 Velká Británie, 2010 Ukrajina, 2013 Finsko, a konečně v roce 2014 Izrael a Portugalsko. Dnes tedy ENF sdružuje celkem 12 zemí. Jejím prvním prezidentem se stal pan Tadahiko Kondo, který stál rovněž u zrodu ENF a díky svým kontaktům s Japonskem přispěl velkým dílem k rozvoji naginaty v Evropě. Během uplynulého čtvrtstoletí ENF uspořádala celou řadu seminářů, setkání a desetkrát Mistrovství Evropy.

Program Mistrovství Evropy byl opravdu velmi bohatý. V pátek se uskutečnil meeting managerů týmů a shinpan meeting, na které navázala kontrola naginat pro nadcházející turnaj. Večer se všichni sešli u Welcome party, kde z rukou prezidenta ENF pana Davida D´Hoseho převzali někteří hosté ocenění za přínos a podporu naginaty v Evropě. Během svého slavnostního projevu David D´Hose vzpomněl a věnoval své myšlenky zesnulé Togunaga sensei a Funahara sensei z Japonska a Charton sensei z Francie.

Český tým čítal 7 členů. Bohužel se nám opět nepodařilo obsadit všechny kategorie. Doposud je stále velkým problémem sestavit tým žen. Jeho příčinou je malá členská základna v ČR.

V naginatě se soutěží standardně ve dvou disciplínách – Engi Kyogi a Shiai Kyogi. Turnaj vždy začíná disciplínou Engi Kyogi (soutěž v provádění technik). Jde o disciplínu, kdy proti sobě soupeří dva týmy/páry, přičemž rozhodčí hodnotí metodou Hata Keishiki (praporková metoda) technickou úroveň páru v porovnání s druhým týmem. Na letošním ME byly vybrané 3 sestavy ze souboru zvaného Shikake-Oji (Ippon-me, Yohon-me a Gohon-me). ČR nasadila dva týmy – tým č. 1 ve složení Michal Stybor (Shikake) a Jan Hrbáč (Oji) a tým č. 2 skládající se z Davida Přikryla (Shikake) a Jarmily Nedvidkové-Cermanové (Oji). Týmu č. 1 se dařilo a vyhrál s přehledem skupinu, bohužel pak ze čtvrtfinále dále již nepostoupil. Tým č. 2 se bohužel neprobojoval z poolu.

Po Engi Kyogi přichází na řadu disciplína Shiai Kyogi, která se rozlišuje na dva typy, a to soutěž jednotlivců (kojin-sen) a týmů (dantai-sen). V případě Shiai Kyogi jde vlastně o "volný" zápas v bogu, který je rozhodovaný metodou san-bon-shobu. Cílem je získat během stanovené doby dva ze tří bodů za technicky správně provedený zásah v pravidlech stanovených chráněných míst. ČR nasadila do individuálních zápasů v kategorii muži dva zástupce Jana Hrbáče a Davida Přikryla a v kategorii žen pak Jarmilu Nedvídkovou-Cermanovou. Bohužel ani jednomu se nepodařilo probojovat se ze skupiny. Do soutěže týmů ČR postavila pouze tým mužů ve složení Michal Stybor (senpo), David Přikryl (chuken) a Jan Hrbáč (taisho).

Přestože se členové českého týmu neumístili na stupních vítězů, získali bezesporu cenné zkušenosti, které se budou snažit zúročit na dalších soutěžích a následujícím Mistrovství Evropy ve Francii v roce 2018.

Výsledky:

Engi Kyogi:
1. místo Tyl Dermine / Laurence Dumonceau (Belgie)
2. místo Benoit Laurençon / Loic Delalande (Francie)
3. místo Kirsi Höglund / Sophia Judkins (Švédsko)
Shiai Kyogi - ženy:

1. místo Charlotte Vandersleyen (Belgie)
2. místo Marie Luise Göbel (Německo)
3. místo Charlotte Wang (Nizozemí)
Fighting Spirit: Daniella Moroncelli (Itálie)

Shiai Kyogi - muži:
1. místo François Dermine (Belgie)
2. místo Tyl Dermine (Belgie)
3. místo Loïc Delalande (Francie)
Fighting Spirit: Eduardo Brito (Portugalsko)

Shiai Kyogi – týmy ženy:
1. místo Belgie (L. Dumonceau / C. Vandersleyen/ Y.Vanneste)
2. místo Francie (A. Babule / F. Hamot / S. Semiao)
3. místo Nizozemí (F. Noorman/ K. Pattiasina/ C. Wang)

Shiai Kyogi – týmy muži:
1. místo Francie (B. Laurençon / L. Delalande/ G. Dufeil)
2. místo Belgie (T.Dermine/ F.Dermine / J. D’hose)
3. místo Nizozemí (P. Gerritsen / J. Zanstra / N. Koning)

Text poskytla Česká federace kendó, pozn. redakce.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na