14. centrální stáž džódó v Nizozemsku | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > 14. centrální stáž džódó v Nizozemsku

14. centrální stáž džódó v Nizozemsku


1. června 2014 | Přečteno: 2019x | Autor: Patrik Orth

Minulý týden v průběhu víkendových dní 23. - 25.5.2014 proběhla v nizozemském Amsterdamu a nedaleko něj v Almere 14. centrální stáž džódó. Tu opět vedli Fred Quant (Menkjo kaiden) a Kees Bruggink (Gomokuroku). Stáže se letos zúčastnilo 37 džódistů (včetně učitelů) ze sedmi zemí. Nejvíc bylo domácích účastníků z amsterdamského "Shin-Shinbuken Dojo", z Haarlemu (Munen Muso Dojo) a Groningenu. Jeden host přijel z Belgie, další ze Švédska, z Anglie a Spojených států (respektive Ruska), k tomu 5 Maďarů a 2 Češi.

Páteční večerní cvičení v menším dódžó se první účastníci stáže (asi 18) věnovali především základním technikám ve dvojici (kihon sótai). Po každé technice střídali partnera. Po skončení této části oba učitelé připomínkovali cvičení a upozornili na několik chyb. Fred například chtěl, abychom pro příště stáli blíž holi, tak abychom pracovali vahou celého těla a technika mohla být dostatečně účinná. Kees na straně meče dodal, že je třeba před útokem (konkrétně při kuri cuke apod.) stát dostatečně daleko od šidačiho, tedy mimo dosah hole.

Druhou část pátečního tréninku jsme jako obvykle věnovali katám Šintó rjú kendžucu tentokrát pouze s jedním partnerem. Od prvního momentu až do konce semináře jsme si užívali ukázek obou učitelů, jejichž techniky do sebe ideálně zapadali. Kolem půl desáté jsme docvičili, abychom se v sobotu ráno přesunuli do Almere.

Tady probíhalo cvičení v podstatně větší tělocvičně či spíše hale. Teď nás bylo skoro čtyřicet, takže i větší prostor stačil tak akorát. Po úvodním pozdravu Fred v rychlosti představil účastníky semináře, poděkoval za kamizu, kterou přivezli Keesovy žáci a za kaligrafie, které připravil Rob Stemmerik. Na nich byla motta Nišioky senseie (keiko šókon a šuri kosei).

V sobotu jsme nejprve cvičili základní techniky jako učikomi (drilování), opět s různými partnery a pod dohledem obou učitelů. Také vybrané katy omote waza, které následovaly, jsme cvičili všichni společně. Fred vybral nejprve tři z nich (tači otoši, cuba wari a ukan), přičemž do nich vložil méně obvyklé prvky ze stáže v Guadarramě, kterou před třemi týdny vedl Watabe sensei (spolu s dalšími učiteli včetně Pascala Kriegera). Poté jsme se rozdělili podle pokročilosti a opět se zabývali pouze vybranými technikami z ostatních úrovní osnov. V podobném duchu jsme cvičili po oba dny - nejprve společné intenzivní cvičení základů a vybraných kat, poté rozdělení do skupin. Pokročilejší postupně procvičili některé katy kage, samidare a v neděli okuden waza, přičemž oba učitelé opět přidávali prvky ze semináře, kterého se nedávno účastnili. Méně zkušení pracovali na katách omote a čúdan. Samozřejmě na semináři nechybělo několik desítek minut intenzivního cvičení ran-ai, sobotní zkoušky a možnost cvičit některé katy s učiteli a pokročilými tak, jak to známe z podobných seminářů.

Přestože jsme cvičili s dobře známými učiteli, seminář díky jejich přístupu rozhodně nebyl obyčejný. Totiž i jejich technika a um se posouvají tak, jak sami studují a právě tady nám umožnili zkusit méně obvyklé postupy a varianty. Každý z nás si mohl vyzkoušet to, co se naši učitelé sami naučili před pár týdny. Každý z nás dostal příležitost uvědomit si, jak pestrá škála možností se ukrývá v tom, co cvičíme a kolik toho můžeme ještě umět.

Mimo samotné cvičení je třeba vyzdvihnout skvělou organizaci - možnost spaní v dódžó, snídaní i obědů a skvělé večeře spolu s ostatními účastníky stáže. I letos se o přípravu stáže postarali Fredovy žáci Jeffrey Schwerzel a jeho žena Shanti. Centrální stáž se uskuteční opět za rok, nicméně my se s Fredem i Keesem potkáme na letní škole ve Švédsku a na dalších seminářích na podzim.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Frank Hoekzema

Související články


7. jarní seminář džódó ve Fribourgu
Reportáž z květnového cvičení ve Švýcarsku.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na