19 dní ve znamení sakury | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > 19 dní ve znamení sakury

19 dní ve znamení sakury


1. června 2016 | Přečteno: 2502x | Autor: Filip Rubínek

Karlínský oddíl Judo club Raion-ryu již vstoupil do povědomí občanů z Prahy 8 třeba tím, že pod záštitou této městské části pořádal několikrát kurzy sebeobrany a po několik let na závodech či na mistrovství republiky v judo katách dosahuje předních umístění.

Vedoucí klubu Filip Rubínek, strážník Městské policie hl. m. Prahy z Prahy 8 - Libně, odjel se svými přáteli na 19 dní na stáž do hlavního města Japonska, aby prohloubil své znalosti a trenérskou praxi v oblasti juda.

Bydleli jsme v Tokyu v části Bunkyo - přímo v kolébce juda, v institutu Kodokan. Jedná se o několikapatrovou budovu, která umožňuje zájemcům poznat opravdovou kvalitu juda. Každý si zde přijde na své. Je možné domluvit si několik způsobů tréninku - studium samotných technik, kat nebo trénink zápasových dovedností. Pokaždé se vám věnuje kvalitní lektor, většinou od 5. danu výše. Výuka juda je v Japonsku opravdu na vysoké úrovni.

U nás v ČR dosáhne 8. danu jen málokdo. Já měl tu možnost cvičit pod lidmi, kteří měli i dany 9. Setkal jsem se s nejvýše postavenými učiteli Kodokanu, s mistry světa a šampiony různých stylů, s nimiž jsem měl možnost zápasit a získat od nich cenné zkušenosti.

Má cesta vedla po stopách tradice a sestav - kata. Konkrétně jsme chtěli prohloubit znalosti v goshin jutsu no katě, která je zaměřena na sebeobranu proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi nožem, tyčí a pistolí (v této katě jsme v roce 2015 získali 3. místo na mistrovství ČR). Podařilo se nám dohodnout si soukromou výuku u mistra Shinra Fujity (8. dan Kodokan judo), který je pro tuto katu nejvýše postaveným člověkem v Kodokanu a v asociaci IJF (pod kterou spadá celá Evropa). Tím byla zaručena i kvalita výuky. Absolvovali jsme s ním dvě lekce, dohromady asi pět hodin cvičení. Bylo to náročné, ale přínos byl nepopsatelný. Sensei nás také pozval na trénink svých svěřenců, kteří jsou světovými šampiony v této katě.

Dalším velkým zážitkem bylo setkání se senseiem Toshirem Daigou, držitelem 10. danového stupně a nejvýše postavenou osobou Kodokanu. Tento mistr nás pozval ke sledování nácviku koshiki no katy. Měli jsme štěstí sledovat trénink mistrů na muži oděném v samurajské zbroji.

V tradičním stylu jsme byli pozváni na trénink kenkyukai ne waza - kosen judo. To je odvětví juda, které se specializuje převážně na boj na zemi (boj začíná v postoji, dokud jeden nezvítězí, a soupeř většinou končí buď "upáčením" končetin, uškrcením nebo vzdáním se). Jednalo se o malý oddíl, který po smrti svého mistra dále pokračuje v tréninku. Přivítala nás skupinka pěti mistrů ve věku 60 - 70 let, kteří nám ale dali neskutečně "na frak". Ke konci tréninku nás bylo již kolem dvaceti cvičících. S těmito učitely jsme se setkali ještě třikrát.

Další cennou zkušeností bylo pozvání na trénink na univerzitě Chiyoda, kde nás opět přivítal starý mistr. Zde nás čekal tříhodinový trénink zápasů v postoji i na zemi. Poznali jsme tu velice významnou osobnost juda - Koji Kimuru, který nás učil techniku páky.

Naše cesta pokračovala za mistrem Yasukai Kajim, který je několikanásobným mistrem světa v combat wrestlingu a judu a bývalým trenérem ochranky japonské vlády. Známe ho již z minulých návštěv z ČR, kdy nás učil. Jeho techniky jsou opravdu dokonalé. Opět nás čekal několikahodinový zápas, tentokrát ovšem s mistrovými žáky, kteří jsou mistry světa v combat wrestlingu, šampiony samba a juda a dokonce i brazilského jiu jitsu, které začíná být v Japonsku poměrně rozšířené. Byly to opravdu těžce nabité, ale velmi přínosné zkušenosti.

Zbytek dní jsme trávili nácvikem zápasů a kat v centru Kodokan, kde se nám věnovali instruktoři nám dobře známí z výukových DVD.

Nechyběly ani výlety po okolí, návštěvy místních chrámů, zahrad, parků, přírodních lázní a památek. Náhodně jsme objevili i klášter Eisho-ji, kde Judo vzniklo - bylo to první místo, kde začal zakladatel praktikovat své umění. Bylo opravdu nádherné.

Velmi na mě zapůsobilo, jak jsou tamní lidé vřelí a obětaví a jak je všude na ulici i v budovách čisto. Všude panuje úcta a pokora a proto ani při nácviku randori (zápasů) se nad vámi nikdo nepovyšuje. Všichni jsou milí a usměvaví. S pozdravem jsme se uklonili a loučili všude, kam jsme přišli, až se to stalo běžným i pro nás. Mimochodem záleží také na tom, jak hluboká poklona je. Jednou jsme se stali svědky toho, kdy se muž loučil se starší paní a navzájem se klaněli a děkovali si. Takto to trvalo 10 minut...

Tato země na mě velice zapůsobila. Určitě se hodláme do Japonska opět vrátit.

Pokud byste se rozhodli stát našimi členy i vy, nabíráme děti i dospělé po celý rok! Více informací na www.judopraha.eu. Vedoucí školy JCRR Filip Rubínek.


Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Judo club Raion-ryu

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na