25 let SK Shotokan Neratovice | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Kluby > 25 let SK Shotokan Neratovice

25 let SK Shotokan Neratovice


7. května 2015 | Přečteno: 2970x | Autor: SK Shotokan Neratovice

Sportovní klub Shotokan Neratovice letos v listopadu oslaví dvacáté páté výročí své existence. Za to uplynulé čtvrtstoletí doslova vyzrál a ve svém již ryze dospělém věku se těší dobré kondici i reputaci. Klub patří nejen k těm nejstarším, ale i nejlepším a nejúspěšnějším klubům japonského karate v České republice a porážet umí i jindy nedostižné Japonce.

Dobrá parta, humor a hlavně tvrdá dřina, takový je již pětadvacet let recept SK Shotokan Neratovice na úspěšně fungující klub. Jeho členové, jichž klubem prošla více než tisícovka, jsou doslova sběrateli medailí na mistrovských soutěžích v České republice a v Evropě, úspěchy ale slavili i na světových kláních.

Posledních šest let je klub doslova na špici českého karate a podle jeho předsedy a hlavního instruktora Zbyška Petržílka, zaujímá v mládeži nezpochybnitelné první místo. "Daří se nám to díky systematické práci s mládeží, výjezdům na mezinárodní soutěže i díky zkušenostem, které do klubu pravidelně přináší vedení klubu nejen ze soutěží, ale i ze soustředění s předními instruktory Japan Karate Association. Tyto zkušenosti zapracováváme do našich tréninků," přiblížil Petržílek, nositel 4. danu JKA WF, mezinárodní instruktor, komisař a rozhodčí. Jeho klub má dnes přes 200 členů, kteří na tréninky chodí nejen v Neratovicích, ale i v pražském Hloubětíně.

Vrchol z Japonska

Svou výbornou kondici předvedl SK Shotokan Neratovice například vloni v říjnu v samotné kolébce karate. Na mistrovství světa JKA v Japonsku vybojoval tehdy osmnáctiletý Josef Pacovský, člen neratovického Shotokanu, bronzovou medaili v kumite. Pro Český svaz karate to byla první juniorská medaile z mistrovství světa. Shotokan se ale může chlubit i dřívějším úspěchem, na mistrovství světa v Thajsku (2011) zazářila jeho členka Kateřina Walderová, která z kumite dívek do devíti let přivezla bronzovou medaili z kumite, a páté místo kata.

Pepíno, jak v domácím klubu Josefu Pacovskému říkají, sice v Tokiu podlehl v boji o postup do finále juniorů v kategorii kumite o dost zkušenějšímu ruskému závodníkovi, ale do semifinále se propracoval přes Japonce, a to si mezi karatisty zaslouží zvláštní uznání. "Porazit Japonce na ippon, tedy nejvyšší možné skóre, je prostě bomba," komentoval tehdy nadšeně Pepínův trenér Zbyšek Petržílek. Krom bronzu si neratovický klub z Tokia přivezl dvě pěkná 8. místa v kata, a dvě místa v šestnáctce. Pepíno Pacovský spolu s Lucií Köppelovou letos složili zkoušku na černý pásek a jsou současnými nejúspěšnějšími členy klubu.

Historie klubu

Každé výročí je příležitostí pro ohlédnutí, nejinak je tomu u sportovního klubu. Tak jako jeho současná existence, jsou i jeho začátky neoddělitelně spojeny s osobou Zbyška Petržílka, jenž na cestu karate vstoupil v roce 1987.

Základy klubu vyrostly během roku 1990. Dřívější družstvo karate tehdy vystoupilo z řad TJ Spolana Neratovice a založilo občanské sdružení SK Shotokan Neratovice. Zbyšek Petržílek se v roce 1993 zúčastnil prvního semináře se shihanem Hideo Ochi v České republice a o dalším směřování klubu tím bylo rozhodnuto. Vedení klubu pravidelně jezdilo na semináře s H. Ochi a v roce 1995 se klub stal zakládajícím členem Japan Karate Association ČR (JKA ČR), pod vedením trojnásobného mistra Japonska H.Ochi, žáka zakladatele JKA Masatoshi Nakayami, jehož učitelem byl samotný otec školy Shotokan, Gichin Funakoshi. Český svaz karate JKA se začleněním do nejstarší asociace karate na světe - J.K.A WF, stal jediným autorizovaným garantem stylu Shotokan v České republice.

Úspěchy na cestě

Členové SK Shotokan Neratovice se za svou pětadvacetiletou činností mohou poohlédnout s náležitou hrdostí. Nejenže z mistrovských soutěží - počínaje českými a konče světovými – vozí pravidelně medaile, ale svými členy také zásobují družstvo státní reprezentace JKA ČR, kterému jsou oporou ve všech věkových kategoriích.

Krom již zmíněného Josefa Pacovského, lze vzpomenout například i na úspěchy Lindy Kasíkové (dnes Priškinové), několika násobné mistryně ČR v kata i kumite, která vybojovala v kumite seniorský titul mistra Evropy. Medaile několikrát přivezla i z mistrovství Evropy a světa, a to jak v rámci JKA, tak i pod hlavičkou WESKA, a ESKA. Nejprestižnějším výkonem závodníků Shotokanu v kata bylo deváté místa Jiřího Míky na mistrovství světa JKA v Sydney. V seniorské kategorii ze sto šedesáti startujících nepostoupil do finálové osmičky jen o jednu desetinu bodu.

Na cti klubu významně přidali také Josef Voráček (páté místo na mistrovství světa JKA v Tokiu v roce 2000), vícenásobný mistr ČR v kata i kumite, a v juniorských kategoriích stálý semifinalista ME ESKA). Stejně i jeho bratr Dominik (sedmnáctinásobný mistr ČR kata i kumite a několikanásobný seniorský medailista kumite mistrovství Evropy J.K.A i ESKA). Oba navíc s Tomášem Novákem vybojovali bronzovou medaili v kumite juniorů na mistrovství Evropy ESKA, kde v semifinále senzačně vyřadili výborný polský tým, a prohráli v boji o postup do finále s ruským týmem.

Přehlédnout nelze ani úspěchy Jitky Novákové v kumite, která získala v kumite dva tituly mistryně Evropy JKA v kadetkách do 18 let, a následně i další medaile na mistrovstvích Evropy (například seniorský bronz s Michaelou Haovou v kumite družstev na ME JKA). Na postavení svazu JKA ČR se ve své době významně podíleli i Kamila Placková (medaile v kata z několika ME JKA) a Anna Vildová (vícenásobná medailistka v kumite ME JKA).

Na tyto úspěchy takzvané "staré party" navázali mladší členové Shotokanu. Zmíněný Pepíno Pacovský nepřivezl jen třetí místo z Japonska. Na mistrovství světa WSKA v seniorské kategorii vybouchal čtvrté až páté místo (postoupil ipponem přes výborného A. Vickaira), a drží i další medaile z mistrovství Evropy JKA juniorů a kadetů. Důkazem toho, že Shotokanu se při práci s mládeží daří, je celkový zisk dvacet titulů mistrů Evropy v kategoriích do osmnácti let a jeden seniorský.

Asi nejúspěšnější závodnicí "nové party" je Lucie Köpplelová, která k několika titulům mistryně Evropy v kata a spoustě dalších medailí z ME kata i kumite, přidala výborné třetí místo kumite, a páté místo kata na mistrovství světa WSKA 2012. Dalším "želízkem v ohni" je i vícenásobný medailista a mistr Evropy Milan Šoltys (několikanásobný mistr ČR) kata i kumite. Do party patří i kata tým dvojnásobných mistrů Evropy, a vícenásobných medailistů ME J.K.A Tomáš Plachý, Dan Beneš, Michal Walder. A zapomenou nesmíme ani na trojnásobnou mistryni Evropy kumite Peťulu Provazníkovou.

Za dobu dvaceti pěti let je úspěchů členů SK Shotokan Neratovice mnoho. Do budoucnosti je pro nás důležité dál reprezentovat Českou republiku na mezinárodních soutěžích a sbírku titulů a medailí z evropských i světových soutěží případně ještě rozšířit. "Ale i kdyby medaile ze soutěží nebyly, tak určitě budeme s naší karatistickou rodinou a skvělou partou dál cvičit" uzavírá Zbyšek Petržílek.

Největší úspěchy klubu v posledních deseti letech

2004
MČR JKA – 13x titul, 6x stříbro, 3x bronz
ME ESKA – 1x bronz
ME JKA mládež - 1x titul, 5x stříbro, 1x bronz

2005
MČR JKA – 6x titul, 2x stříbro, 4x bronz
ME JKA mládež - 1x titul, 1x stříbro, 3x bronz

2006
MČR JKA – 5x titul, 6x stříbro, 3x bronz
MS JKA Sydney – 1x 9. místo kata senioři
ME JKA mládež – 2x bronz

2007
MČR JKA – 3x titul, 2x stříbro, 10x bronz
ME JKA mládež – 2x bronz

2008
MČR JKA – 14 x titul, 6 x stříbro, 7 x bronz
ME JKA mládež – 10x bronz
Národní liga JKA- 1x bronz

2009
MČR JKA – 13x titul, 6x stříbro, 13x bronz
ME JKA mládež – 4x stříbro, 4x bronz

2010
MČR JKA – 8x titul, 9x stříbro, 15x bronz
ME JKA mládež – 2x titul, 9x stříbro, 6x bronz

2011
MČR JKA – 16x titul, 7x stříbro, 8x bronz
Národní liga JKA – 1x zlato, 2x stříbro
ME mládeže - 6x titul, 6x stříbro, 2x bronz
ME JKA senioři – 1x bronz
MS JKA (Thajsko) – 1x bronz, 1x 5. místo

2012
MČR JKA – 19x titul, 5x stříbro, 10x bronz
Národní liga JKA - 1x zlato, 1x stříbro, 1x bronz
ME JKA senioři – 1x titul
ME JKA mládež – 5x titul mistr Evropy, 5x stříbro, 7x bronz

2013
MČR JKA - 17x titul, 7x stříbro, 6x bronz
Národní liga JKA – 2x zlato, 1x bronz
MS karate WESKA – 2x bronz,5. místo kata
ME karate ESKA – 2x bronz
ME JKA mládeže – 5x titul, 2x stříbro, 6x bronz

2014
MČR JKA – 16x titul, 5x stříbro, 8x bronz
ME JKA mládež – 1x titul, 2x stříbro, 9x bronz
Národní liga JKA – 1x zlato, 1x bronz
ME JKA – 2 x bronz
MS JKA – 1x bronz, 2x 8. místo
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na