40. výročí Shin-Shinbuken Dojo | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > 40. výročí Shin-Shinbuken Dojo

40. výročí Shin-Shinbuken Dojo


18. listopadu 2013 | Přečteno: 2351x | Autor: Patrik Orth

Během víkendu 9. - 10.11. 2013 se v nizozemském Almere setkalo asi 80 studentů několika různých disciplín a učitelů, z různých zemí Evropy. Sešli se, aby společným cvičením oslavili čtyřicáté výročí dódžó "Shin-Shinbuken Dojo", které se nachází v Amsterdamu. Shin-Shinbuken je mateřským dódžó Freda Quanta, který k nám jezdí už od podzimu 2002 učit tradiční džódó, proto nepřekvapí, že se tohoto gaššuku zúčastnili jednotlivci z České republiky.

Celé gaššuku se neslo ve znamení sdílení zkušeností a představení všeobecných zásad v budó. Na programu byly tréninky tai ki kenpó (a yinquan), karate (kjokušin) a džódó. Na výuce se podíleli zkušení učitelé ze Švédska, Švýcarska, Francie a Nizozemska. Jmenovitě tai ki kenpó a yiquan učili domácí Jan Kallenbach a Marshal McDonagh ze Švédska, za asistence jejich žáků. Karate (kjokušin) učil Michael Söderkvist a Lars Sjöberg (oba ze Švédska) s pomocí Roba Quanta z Shin-Shinbuken Dojo a konečně džódó (a kendžucu) měl na starosti Pascal Krieger ze Švýcarska, Fred Quant a také další učitelé a starší žáci. Vypisovat jejich stupně a zkušenosti z různých budó by zabralo mnoho řádků textu. Nejstarší z nich cvičí od 50. a 60. let 20. století, nabrali za svůj život mnoho zkušeností s různými budó (od džúdó přes karate, japonské i jiné zbraně). Strávili mnoho let cvičením v Japonsku, v době, kdy to nebylo až tak obvyklé s učiteli, o nichž si čteme v dnes už historických textech.

Na stáži jsme si mohli vyzkoušet bojová umění, s nimiž jsme se zatím nesetkali. Jak později řekl sensei Krieger, bylo pro něj "zvláštní" cvičit jiné bojové umění a byl rád, že viděl, jak "zvláštní" je pro ostatní cvičit to jeho. Přesto se Krieger sensei neváhal zúčastnit všech cvičení včetně pohybových her, či modelových situací v sebeobraně jako úplný začátečník...

Mimo cvičení a času stráveného v dódžó (včetně neplánované ukázky kaligrafie) jsme měli několik příležitostí poslechnout si u společného jídla vyprávění těchto žijících legend třeba o Donnu F. Draegerovi, Jonu Blumingovi či o sensei Kurodovi a dalších.

Byl to plný víkend a vůbec nevadilo, že jsme se občas cítili "zvláštně". Děkujeme za něj a přejeme mnoho dalších let Shin-Shinbuken Dojo, kam se vrátíme znovu na jaře na tradiční centrální gaššuku džódó.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Patrik Orth

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na