6. otevřené mistrovství Polska v iaidó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > 6. otevřené mistrovství Polska v iaidó

6. otevřené mistrovství Polska v iaidó


4. července 2012 | Přečteno: 2446x | Autor: Pavla Štěpánová

O víkendu 18. – 20. května 2012 proběhlo v Katowicích 6. otevřené mistrovství Polska v iaidó.


Do Polska na místní mistrovství jsme zavítali poprvé v loňském roce (2011) a byli jsme mile překvapeni kvalitou semináře i závodů, kterých se zúčastnili zástupci snad všech polských iaidó dódžó, a počet účastníků tak překročil sto. Seminář vedl Robert Rodriguez, 7. dan iaidó renši a představitel Suió rjú. Asistovali mu Andy Watson a Harry Jones, oba 5. dan z linie Musó šinden rjú, a konečně Henry Schubert, 5. dan z linie Musó džikiden rjú. Dvoudenní seminář byl zakončen závody, kde jsme dosáhli skvělých výsledků – v kategorii 2. dan se na 1. místě umístila Pavla Štěpánová a v kategorii 4. dan vybojoval Tomáš Kyncl 2. místo a Vladimír Hyndrák získal ocenění Best figting spirit.

V letošním roce jsme proto neváhali a vyrazili do Polska v ještě početnější sestavě. Z Kensei dódžó to byli Tomáš Kyncl, Zuzka Nousková, Michal Janský, Kristýna Buřičová a Linda Skotáková, z Kokki dódžó Vašek Máša, z Nozomi dódžó Pavla Štěpánová s Honzou Vebersikem a z Šinbukan Vyškov Michal Kolísek.

Vyjeli jsme již v pátek v ranních až pozdně dopoledních hodinách, protože seminář začínal již v pátek odpoledne. Šestihodinový maratón cvičení byl náročný (skončil v devět hodin večer), senseiové však zvolili vhodný poměr cvičení a vysvětlování. Měli jsme tu čest být pozorováni a opravováni od senseiů Jocka Hopsona, 7. dan iaidó kjóši, Roberta Rodrigueze, 7. dan iaidó renši, Krzysztofa Górnickiho, 6. dan iaidó, Henry Schuberta, 5. dan iaidó a Andy Watsona, 5. dan iaidó (od června 2012 již 6. dan). Senseiové kladli důraz zejména na správnou práci nohou a správné výšky a úhly seků.

Ubytování zajistili pořadatelé v nádherném hotelu, který jsme našli jen tak tak, chodivší s GPS v ruce kolem něho dokola a dokola... Protože zde bydleli všichni společně, tedy senseiové, Poláci i my, večerní párty (myšleno páteční i sobotní) jsme si všichni moc užili.

V sobotu otevřely vlastní mistrovství zápasy jednotlivců. Účast byla o něco slabší než v předchozím roce, i tak se ale sešlo okolo šedesáti závodníků. Do zápasů nastoupili všichni kromě Lindy, která zajišťovala technickou podporu a všechny zdatně povzbuzovala (tedy nás, ne soupeře). A opět jsme si odvezli několik krásných umístění. Prvních mezinárodních úspěchů se dočkali Michal J., který v mudanech obsadil 2. místo, a Zuzka, která získala v téže kategorii ocenění Best fighting spirit. Ve 4. danech vybojoval Tomáš 1. místo a Michal K. 3. místo. Ostatní závodili seč mohli a všem patří obrovské poděkování za skvělou reprezentaci, kterou ocenili i senseiové! Třetí a čtvrtí dani, od nás Pavla (3. dan) a Tomáš s Michalem (oba 4. dan) se navíc podíleli i na šinpan waza (soudcování), a tak si odvážíme i mnoho zkušeností "z druhé strany". Zejména Hopson sensei udílel velice cenné rady a svým komentováním zápasů rozhodně zvýšil kvalitu všech rozhodčích

Závodní část zakončili senseiové, kteří předvedli nádherná enbu. Neuvěřitelně dynamickým provedením korjú (Suió rjú), ze kterého nám běhal mráz po zádech, nás zaujal Rodriguez sensei, lehkosti seku a preciznímu provedení jsme se museli obdivovat u Andy senseie. Navíc jeho ukázky Seitei iai, které prováděl na pátečním semináři, byly technicky tak jasné a jednoduché, že nechápeme, co je vlastně na seitei tak těžkého a proč ji nedovedeme zacvičit taky tak.

Nebyli bychom v Polsku, aby se nevyužila každá vteřina ke cvičení. Jakmile skončil turnaj, hurá na vlastní cvičení, které trvalo přes tři hodiny. Obrovská poklona patří senseiům, kteří po celou dobu chodili mezi námi a opravovali. A jak nastupovala únava a cvičenců pomalu ubývalo, měli jsme senseie téměř pro sebe a všichni se dočkali vpravdě individuálních lekcí.

Neděle byla určena závodům týmů, kdy oproti loňskému roku byly povoleny dva týmy za dódžo, nebo zemi, takže se utkalo 13 týmů. My jsme si tak zazávodili opět všichni, tedy až na soupeře rozptylující Lindu. Jeden tým tvořili Tomáš, Pája, Honza a Kristýna, druhý Michal, Vašek, Michal a Zuzka. Druhý tým se sice neprobojoval ze čtyřčlenné skupiny, ale svým výkonem oslnil rozhodčí Vašek a odnesl si ocenění Best fighting spirit. Tomáš, Pája, Honza a Kristýna se probojovali do semifinále, kde nestačili na domácí Bumeikan, nicméně obsadili 3. místo a vybojovali tak pro ČR vůbec první mezinárodní týmový úspěch.

"Jsem velice rád, že se nám povedlo vyrazit na tuto soutěž s takto velkou výpravou," říká vedoucí reprezentace iaidó Tomáš Kyncl, "tyto závody a také otevřené mistrovství Maďarska představují velmi důležitou součást přípravy na mistrovství Evropy, které se bude letos konat v Anglii. Jsem rád za medailové výsledky, ale zejména jsem rád za to, že se celá skupina chovala jako skvělý tým a všichni se navzájem podporovali. Tato lidská a etická stránka stojí v iaidó výše než nějaká vítězství. Všech, kteří jezdí na takovéto závody si velice vážím. Vydávají na to svůj čas, ale hlavně nemalé finanční prostředky. Podpora ze strany státu nebo sponzorů je i přes to, že jsme na závodech včetně mistrovství Evropy pravidelně medailově úspěšní, takřka nulová. Nejvíce nás podporuje naše mateřská organizace, Česká federace kendó, resp. její členové, což sotva stačí na pokrytí nákladů výjezdu na ME jednou ročně. I tak si toho velice vážíme a vždy na ME bojujeme na maximum, abychom dokázali, že prostředky dobře zúročíme. Doufám, že se v budoucnu situace s dotacemi zlepší a sponzoři pochopí, že i přes to (anebo právě proto), že nejsme sport a že jsme nekomerční bojové umění, se vyplatí investovat do rozvoje našich členů."

Na závěr je třeba dodat, že senseiové i naši polští přátelé byli velice rádi, že jsme přijeli v takovém počtu a podpořili jejich úsilí. Snad jsme naše vztahy posunuli opět o něco výš a jednou se dočkáme podobné návštěvy i v Čechách. Takže ještě jednou, díky všem, kteří jsme obětovali svůj čas a zúčastnili se, a jak říkal Hopson sensei, díky i našim blízkým, rodinám, přítelkyním, přítelům a dalším těm, kteří nás ho obětovat nechali.
Zdroj: kensei.cz
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: kensei.cz

Související články


3. ročník Kensei iaidó taikai
Turnaj iaidó v Praze.
Seminář iaidó - Victor Cook v ČR
Pozvánka do Vyškova 15. – 16. 9. 2012, na seminář iaidó.
Srpnový seminář iaidó na Moravě
Pozvánka na seminář 25.8. 2012.
Jak se cvičí Iaidó?
Obsáhlý článek přibližující iaidó.
Kensei iaido taikai 2012
Pozvánka do Prahy na soutěž v iaidó, 30.6. - 1.7. 2012.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na