7. jarní seminář džódó ve Fribourgu | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > 7. jarní seminář džódó ve Fribourgu

7. jarní seminář džódó ve Fribourgu


7. května 2014 | Přečteno: 1675x | Autor: Patrik Orth

Letos během prvního májového víkendu uspořádal už po sedmé Yves Galley (IJF šoden, ŠMR šomokuroku) seminář džódó v "Bushido" klubu ve Fribourgu. Před lety mě na tuto svou výroční stáž zval, a teprve nyní se mi podařilo vyladit termíny a ostatní program tak, abych se za ním mohl vypravit. Tak jako ostatní učitelé naší organizace i Yves bývá jedním z těch, kteří se podílejí na výuce během letních škol i zimního kagamibiraki. Tam i na dalších stážích ho potkávám pravidelně, nicméně vést cvičení mezi dalšími učiteli a ve vlastním prostředí, na své stáži není vždy totéž. Já se proto před časem rozhodl, že jednotlivé učitele budu "sledovat" právě v jejich prostředí a mezi jejich žáky.

Sobotní cvičení začalo po deváté ráno. V dódžó se sešlo 25 džódistů z několika švýcarských klubů (Ženeva, Curych, Bazilej a samozřejmě Fribourg), z Francie (Lyon) a Německa. Z České republiky jsem byl tentokrát na stáži sám. Yves vysvětlil téma semináře (hanmi) a ihned začal s cvičením, při kterém jsme si ho měli uvědomit. V průběhu učikomigeiko (drilování základních technik) jsme drželi džó vprostřed tak, abychom přímo vnímali dráhu hole, jakoby byla delší. Obvykle stojíme vůči holi tak, aby, pokud bude delší, správně procházela těsně podél našeho těla. To platí pro poloviční hanmi (jaja hanmi, cca 45°) i úplné hanmi (ma hanmi 90°). Obvykle si to musíme pouze představit, při tomto cvičení bylo třeba to i cítit. K tomuto detailu jsme se vrátili potom, při správném cvičení 12 technik kihon sótai, při cvičení některých fragmentů kat (cuba wari a monomi z omote) a později při všech dalších katách. Dopolední část cvičení jsme uzavřeli procvičením dvou třetin kat omote.

Odpoledne jsme omote dokončili, opět s důrazem na hanmi a začali cvičit čúdan waza. Druhá série kat v džódó je dynamičtější, přesto jsme vedle dalšího opět hlídali svůj postoj a jeho nasměrování (hanmi). Při čúdan a nakonec i ran-ai waza Yves požadoval vyšší dynamiku a chcete-li rychlost, nicméně upozornil na potřebu být uvolněný. Pokud zrychlíme nemůžeme cvičit správně silově nebo ztuhle. Na konci sobotního odpoledne proběhly zkoušky na 3. - 1. kjú. Téměř všichni kandidáti uspěli, takže měli důvod večer zkoušku oslavit.

Nedělní část semináře byla otevřena pomocí kihon tandoku (základní techniky bez partnera) bez výkladu nebo oprav. Potom jsme pracovali rozděleni na skupiny začátečníků a pokročilých. Začátečníci se věnovali katám první poloviny osnov, zatímco pokročilí přidali další dvě sady - kage waza a samidare waza. Yves se pohyboval mezi oběma skupinami a nezapomněl ty z účastníků, kteří se měli naučit novou techniku nebo katu. Asi hodinu před koncem semináře, když byly zodpovězeny některé otázky, pokročilí cvičili jako partneři všech ostatních. Někdy je jen nechali cvičit, jindy jim opravili chybu nebo odpověděli na otázku. Na úplný závěr jsme se vrátili ke kihonu. Kihonem vše začíná a kančí, tak jako na tomto semináři, který skončil na minutu přesně v neděli v poledne.

Yves Galley, cvičí podstatně déle než já (od roku 1988). Jeho technika je dostatečně přesvědčivá, přímá a precizní. Jako učitel (profesí je učitel biologie) ví, jak předat informace svým žákům. Mě osobně jeho trénink zaujal, přestože či právě proto, že jsem jako obvykle našel nové otázky související s technikami, které "dávno" znám. Doporučuji všem džódistům a budókům vůbec, aby se snažili cvičit s různými učiteli a jejich studenty, aby jejich cvičení a techniky neustrnuly.

Cesta z města bez letiště (Zlín) do města bez letiště (např. Fribourg) bývá obvykle poměrně dlouhá. Já ale těch celkových 40 hodin ve vlaku a na nádražích nelituji. Seminář, cvičení i zázemí jsem si užíval. Dlužno říci, že organizaci a zázemí celé akce měl pod dohledem Yves sám, pomáhal mu vedoucí učitel tamního (aikidó-iaidó-džódó) dódžó Séverin Corpataux (mimochodem 7. dan Švýcarské asociace aikidó) a Séverinova žena, která se vzorně starala o "menáž".

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: Patrik Orth

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na