8. maďarský seminář džódó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > 8. maďarský seminář džódó

8. maďarský seminář džódó


16. září 2013 | Přečteno: 2355x | Autor: Patrik Orth

Po osmé se v Maďarsku uskutečnil seminář tradičního džódó organizovaný místní skupinou při Evropské federaci džódó. Po osmé se stáže zúčastnila výprava z České republiky, letos navíc s přáteli ze Slovenska.

Po Budapešti (od roku 2006) a Szombathely (od 2009) se stáž poslední tři roky koná v Györu. Místo konání se přiblížilo k našim a slovenským hranicícm, což vítáme. Každou z těchto osmi stáží vedl nizozemský učitel Fred Quant (Menkjo kaiden), který od roku 2002 jezdí k nám, od roku 2006 do Maďarska a od loňska na Slovensko. Dodejme pro úplnost, že vloni v Györu vyučovali společně s Pascalem Kriegerem. Letos se celkový počet účastníků vyšplhal téměř ke čtyřiceti (37?, 10 z Česka a Slovenska).

Letošní podzimní stáž začala v sobotu 14.9. v 9.00 ráno čtyřhodinovým tréninkem, kdy jsme se soustředili na kihon, učikomi a první část kat omote waza. Odpoledne, od čtyř do sedmi, jsme cvičili nejprve základní techniky s bokkenem, potom kihon sótai (párové cvičení základů), nakonec souběžně omote (méně pokročilí) a kage (zkušenější), přičemž začátečníci se po oba dny věnovali těm nějzákladnějším katám (tokušu waza a cuki zue). V neděli jsme museli stihnout procvičit čúdan a dokončit kage waza.

Pro čtenáře, který se neorientuje v osnovách naší školy, shrnutí zjednoduším. Během dvou dnů jsme víc než 11 hodin trávili intenzivním cvičením klasického džódó pod vedením kvalitního a zkušeného učitele.

Fred rozdělil témata a svou pozornost rovnoměrně mezi všechny cvičící. Část tréninků jsme pracovali pohromadě, potom zase rozděleni na skupinky dle pokročilosti. Myslím, že je velmi pečlivý, takže pozorně sleduje progres a střízlivě posouvá okruh znalostí každého jednotlivce dál. Tedy "nerozdává techniky" jako odměnu za účast na semináři. Spíše všem umožňuje, aby na sobě pracovali a znovu trpělivě opravuje chyby v těch wazách, které už známe. Umožňuje nám, abychom se odměnili sami díky našemu úsilí. Zároveň se sám těší vlastním cvičením, takže nezřídka zůstává v dódžó mimo rozvrh, aby cvičil s někým z těch, kterým se nemohl věnovat během tréninku.

Pro nás šlo o první seminář v nové sezóně, která bude pokračovat říjnovým cvičením na Slovensku se stejným učitelem či podobnými akcemi s těmi ostatními (tradičně se účastníme podzimních seminářů v Německu, Rakousku nebo ve Švýcarsku). Osnovy naší školy jsou natolik rozsáhlé, že s radostí vítáme možnost procvičit naučené techniky a zároveň se učit ty další.

O všech dalších akcích budeme čtenáře informovat.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Patrik Orth

Související články


Šintó musó rjú podruhé na Slovensku
Pozvánka na seminář tradičního džódó v Košicích, 19. - 20.10. 2013.
Letní gaššuku FEJ 2013 ve Francii
Reportáž z letní školy džódó.
Oblíbený den
Krátká reportáž ze 17. semináře Šintó musó rjú v České republice.
Seminář džódó v maďarském Györu
Krátká reportáž ze stáže Pascala Kriegera a Freda Quanta.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na