Aikidisté navazují užší kontakty s Japonskem | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Aikidisté navazují užší kontakty s Japonskem

Aikidisté navazují užší kontakty s Japonskem


26. listopadu 2015 | Přečteno: 1875x | Autor: Česká federace Aikido

Česká federace aikido získala letos v květnu oficiální uznání od centrály světového aikido - Aikikai Hombu Dojo. Tento úspěch je výsledkem mnohaleté práce v Česku i v zahraničí a byl završen oficiální návštěvou zástupců české organizace v hlavním městě Japonska. O jejich cestě, cvičení v Japonsku i pozadí celé akce povídají prezident České federace aikido Pavel Munzar a vedoucí klubu Aikido Praha Vinohrady Martin Švihla.

Co předcházelo vaší cestě do Japonska?

Pavel Munzar (PM): Velmi dlouhá příprava. Museli jsme připravit velké množství informací a hlavně si sami uvědomit co a proč chceme. Je štěstí, že organizace je plná velice schopných lidí, kteří opravdu odvedli veliký kus práce. Dá se říci, že naší cestě předcházel jeden velký sen nás všech.

Martin Švihla (MŠ): Když jsem připravoval podklady pro japonské partnery, uvědomil jsem si, kolik práce se v naší organizaci za téměř 25 let její existence udělalo. V podstatě celá ta doba předcházela oficiálnímu uznání od japonské strany. Mám velkou úctu k lidem, kteří se na této práci podíleli a podílejí.

Jaká byla jednání v Tokiu?

PM: Jednání byla velice příjemná, velmi profesionální a do podrobností připravená, a to z obou stran. Samozřejmě jsme jednali s partnerem, který je zcela kulturně odlišný a podle toho bylo třeba se řídit. Nicméně jsem z jednání měl velice příjemný pocit a jsem rád, že jsem byl u takhle významné události přítomen.

: Schůzky byly hodně oficiální. Setkali jsme se se současným vedením Aikikai - s vnukem zakladatele aikido Moriteru Uešibou, který teď Aikikai vede, s jeho synem Mitsuteru Uešibou i s lidmi, kteří pracují na zahraničních vztazích japonské organizace. I pro mě bylo zajímavé vidět "japonský" styl jednání.

Bylo něco, co japonské partnery na vaší organizaci zaujalo?

PM: Zejména velikost a doba existence CFAI. Překvapil je i počet vysokých stupňů, ale to je asi dáno tím, že velmi málo našich cvičenců podstoupí cestu do Japonska.

: Mě potěšilo, že si všimli dlouhého seznamu mezinárodních seminářů, které u nás každoročně organizujeme. Ocenili tím jména významných evropských učitelů, kteří u nás učí a jsou úzce propojeni s Aikikai.

Co vlastně "Hombu Recognition" neboli oficiální uznání od Hombu Dojo pro vás znamená?

PM: Je to formální vyjádření vzájemné úcty a také uznání naší dlouhodobé práce. Tyhle věci jsou v japonské kultuře velmi důležité. Hlavní praktickou novinkou pro nás je, že máme právo sestavit vlastní zkušební komisi a zkoušet na mezinárodní technické stupně Aikikai. Předtím tyto zkoušky pro nás pořádal náš šihan, pan Franck Noel.

: Uznání také znamená vyšší mezinárodní status naší organizace a bližší spojení s Aikikai a rodinou Uešiba. Do této doby bylo to spojení pouze přes pana Noela, teď je naše spolupráce přímá.

Určitě jste v krajině vycházejícího slunce i cvičili. Jaké je cvičení v Japonsku v porovnání s Evropou?

: Cvičili jsme na dvou místech - v Aikikai Hombu Dojo (ve světové centrále aikido) v Tokiu a na semináři Endo senseie v Saku. Na obou místech byla úroveň cvičení velmi vysoká. Ten seminář byl stylem hodně podobný našemu zdejšímu cvičení, i proto, že polovina z 200 účastníků byla z Evropy a Ameriky. Styl cvičení v Hombu Dojo byl naopak zcela "japonský" - vysoké nasazení, poměrně drsné cvičení, žádné mluvení nebo vysvětlování, striktní pravidla. Pokud na to nejste zvyklí, tak je to dřina a stres. Byla to vynikající zkušenost. (smích)

PM: Co se týče kvality cvičení, tak se nemáme za co stydět, což člověka velmi potěší. Jinak je samozřejmě velice příjemné, zacvičit si s lidmi, kteří jsou na tatami již 50 let a mají ohromné zkušenosti. Inspirující bylo také, jak Japonci pracují pro ostatní v dódžó a pro samotné Aikido. Čím déle cvičí, tím více odpovědnosti k celé komunitě a Aikidu cítí a podle toho se chovají.

Co kromě cvičení vás v Japonsku oslovilo?

PM: Běžní lidé, vztah Japonců ke své krajině a samozřejmě vynikající kuchyně. A abych nezapomněl - horké lázně jsou opravdu velmi intenzivní zážitek.

: Za mě ve zkratce: příjemní lidé, skvělé jídlo a horké lázně. Také jsem se byl po oficialitách a cvičení podívat na turnaj sumó a nějaký čas jsem strávil v horách. To bylo moc hezké.

Chcete říct něco na závěr rozhovoru?

PM: Především bych rád poděkoval našim učitelům za vedení, rady a pootvírání různých vrátek v pravou chvíli. Myslím, že je teprve před námi, abychom si uvědomili, kolik toho pro nás dělají. V neposlední řadě bych samozřejmě rád poděkoval všem členům ČFAI za jejich podporu i někdy velmi trefné poznatky, které jsou pro mne leckdy velmi přínosné. Někdy více, než se zprvu zdá. (smích)

: Pro mě je důležité, že získáním oficiálního uznání od Aikikai Hombu Dojo pro nás nic nekončí, spíše začíná. Je to ocenění, ale také odpovědnost. Vždyť nás také na oficiálních schůzkách povzbuzovali, abychom byli ještě aktivnější. Cesta prostě vede dál.

- - -

ČESKÁ FEDERACE AIKIDO

• Založena v roce 1991.

• Sdružuje přibližně 900 členů (dospělých i dětí) ve 30 klubech po celé České republice.

• Každoročně pořádá 8 velkých mezinárodních seminářů se zahraničními učiteli a nespočet menších národních a klubových akcí.

• Pořádá školení trenérů s akreditací MŠMT.

• Jejím technickým garantem je od roku 1994 francouzský učitel Franck Noel (7. dan).

• Od roku 2015 je oficiálně uznaná centrálou světového aikido - Aikikai Hombu Dojo.

Více na www.cfai.cz.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na