Bitva národů 2015 | BudoNews.cz

BudoNews.czBitva národů 2015


13. října 2015 | Přečteno: 2826x | Autor: Martin Hradecký

Ve dnech 7. až 10. května 2015 se uskutečnil v Praze na Petříně unikátní šampionát Bitva národů (Battle of the Nations). Byl to již šestý ročník mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji. Přijely týmy z 35 zemí světa a celkový počet účastníků byl přibližně 700. Toto mistrovství oficiálně pořádala Mezinárodní asociace historického středověkého šermu (HMBIA).

Jde o disciplínu, která se nazývá středověký boj a je to plně kontaktní sportovní disciplína v autentické středověké zbroji vycházející z prvků mnoha bojových umění a sportů, jako například historického šermu, zápasu, MMA, kickboxu, atp. Odehrává se samozřejmě podle jasně daných a přísných pravidel asociace v předem připravených a ohraničených arénách. Moc zákazů není - nesmí se například bodat, sekat pod kolena anebo do citlivých míst (genitálie). Bojovníci používají v první řadě samozřejmě brnění, které musí mít historický základ, a jednotlivé části zbroje se od sebe nesmějí časově lišit více než 50 let. Standardní cena takovéto zbroje se pohybuje od cca 15 do 200 tisíc korun. Celková hmotnost zbroje se pohybuje kolem 20 kilogramů. I u používaných zbraní – mečů, palcátů, tesáků, seker, bojových kladiv, štítů a halaparten opět platí, že musí být doloženo, že se zbraň historicky vyskytovala a to u běžných rytířů a ve více kusech. Zbraně jsou ocelové, ne však ostré. Všechny hrany musí být obroušeny do kulata a například příčka meče nesmí přesahovat délku rukavice, to proto, abyste někomu při úderu pěstí nezarazili příčku do oka. Velmi důležitou částí výzbroje je helma neboli přílba, která váží přibližně 7 kilogramů. U té je takřka životně důležitá tzv. vycpávka do přílby, která tlumí a absorbuje údery do hlavy/ přílby. Dále se používají pod brnění tzv. prošívanice a občas se využívají i podbíjené kabátce. Z moderního vybavení jsou pravidly nařízeny chrániče zubů a suspenzory. Někteří bojovníci používají i chránič páteře a další různé bandáže.

Bojuje se v několika disciplínách – velmi atraktivní jsou hromadné boje tzv. buhurty, kdy proti sobě nastupuje buď 21 bojovníků proti 21 (masová polní bitva) nebo 5 proti 5. Zde bojovník končí boj v momentě, kdy se dotkne země třemi body svého těla. Stačí tedy již pouhé opření se rukou o zem. Razance úderů a váha brnění hrají samozřejmě svou klíčovou roli, a tak občas dochází u novodobých rytířů i k "obyčejnému" pádu na zem. Jednotlivé týmy jsou většinou složeny ze třech základních typů bojovníků. Statičtější bojovníci, kteří mají ustát ty nejtěžší rány a "navázat" na sebe co nejvíce protivníků, tak těm se říká "tanci". Dále nejpohyblivější lidé v aréně tzv. "runneři" a v neposlední řadě "strikeři", kteří mají za úkol co nejrychleji vyřadit protivníka z boje, ideálně jen jednou ranou. O vítězství v zápase může do značné míry rozhodnout to, jak vhodně se poskládají tyto typy šermířů do sestavy. Další disciplína je souboj 1 proti 1 ve formě triatlonu (boj s dlouhým mečem, mečem a štítem anebo mečem a pukléřem neboli pěstním štítkem). V těchto duelech platí, že se bojuje na časově omezená kola, kde se sčítají čisté a tvrdé zásahy zbraní. Další samozřejmostí jsou rozhodčí tzv. maršálové. Souboje ukončují ne pomocí píšťalky, ale pomocí dlouhých tyčí s fáborky, které dají před hledí bojovníků (píšťalku by nikdo neslyšel). Jsou zde i čároví rozhodčí, kteří dohlíží na boj u hrazení a kontrolují, aby se vyřazení bojovníci znovu nevraceli do boje.

Poprvé se Bitva národů odehrála v roce 2010 na Ukrajině a to za účasti týmů Ruska, Ukrajiny, Polska a Běloruska. Uspořádal ji pan Anton Trubnikov, současný prezident mezinárodní asociace HMB – Historical Medieval Battles. Druhý ročník se znovu konal na Ukrajině, ale další ročníky se již konaly například v Polsku, Francii a Chorvatsku. Poslední – šestý ročník se konal u nás v České republice.

Bitvu národů jsem navštívil dva dny a zhlédnul mnoho atraktivních soubojů. Hromadné polní bitvy(21 proti 21) jsou bezesporu velkým zážitkem. Velmi se mi líbila nejen atmosféra v hledišti arény, ale i ve stanovém městečku. Chvílemi kotel českých fanoušků připomínal právě probíhající hokejové mistrovství světa. Velký obdiv všem účastníkům, kteří v krásném (snad až příliš horkém) počasí podávali své maximální výkony. Bojový duch v aréně vždy vystřídalo vstřícné a kamarádské chování v zákulisí. A ačkoliv se česká reprezentace neprobojovala na finálová umístění, tak přesto obstála se ctí. V bojích 5 proti 5 se tým Trolové (ČR 1) umístil na pěkném 13. místě a tým Vysočina (ČR 2) na 24. místě. V duelech žen se nejdále dostala Pavlínka, která se probojovala do čtvrtfinále a získala celkové 5. - 8. místo. V duelech mužů se Hára probojoval až do osmifinále. Šampionát celkově ovládli reprezentanti Ruska.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv autora

Související články


V boji teče krev
Den v kůži středověkého válečníka.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na