Bosön 2014 - letní škola FEJ | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Bosön 2014 - letní škola FEJ

Bosön 2014 - letní škola FEJ


4. sprna 2014 | Přečteno: 1858x | Autor: Patrik Orth

Švédský sportovní komplex Bosön na ostrově Lidingö poblíž Stockholmu hostil minulý měsíc letní gaššuku Evropské federace džódó (FEJ). Cvičení začalo netradičně ve čtvrtek 24.7. a probíhalo po celý týden za účasti více než 90 džódistů z několika evropských zemí (Švýcarsko, Francie, Itálie, Švédsko, Finsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Belgie, Maďarsko, Velká Británie, Rusko a Česká republika).

Cvičení řídil celou dobu Pascal Krieger, menkjo kaiden Šintó musó rjú s pomocí třinácti dalších učitelů ze sedmi zemí. Gaššuku, které se koná každoročně v jiné zemi, se do Švédska vrátilo po patnácti letech. I tentokrát ho zorganizoval místní vedoucí učitel Michael Söderkvist a jeho žáci.

Čtvrteční odpolední a páteční ranní trénink byl určený pro učitele, kteří měli za úkol sladit základní techniky, vzájemně si je "vysvětlit" a opravit. V pátek odpoledne se k nim připojilo přes třicet vedoucích skupin a dódžó rozesetých po celé Evropě. Ti cvičili kihon v malých skupinkách či dokonce ve dvojicích vždy pod dohledem jednoho z učitelů. V sobotu ráno začal seminář pro učitele i jejich žáky. Tedy každé ráno před snídaní (od 6.00) jsme pracovali buď na základních technikách (kihon sótai) nebo na technikách a katách paralelně vyučovaných škol Iššin rjú kusarigamadžucu a Ikkaku rjú džuttedžucu.

Po snídani a obědě, s minimem přestávek jsme poctivě pracovali na katách džódó (chcete-li džódžucu) rozděleni do tří skupin dle zkušeností. Každá z těchto skupin měla k dispozici přibližně třetinu učitelů a vlastní tempo. Zatímco ta nejpomalejší měla zvládnout dvě sady kat za celý týden, ta nejrychlejší se měla za stejnou dobu prokousat celými osnovami. Osobně jsem si liboval jako nejméně zkušený učitel pod přímým dohledem toho nejstaršího v nejpomalejší skupině. Viděl jsem tedy přesně to, jak Sensei Krieger cvičí všechny techniky omote a čúdan waza a hlavně, jak je učí.

Každý z bloků končil více či méně dlouhým cvičení kendžucu (kihon i katy), protože meč je neoddělitelnou součástí naší školy. Na závěr semináře proběhly zkoušky a veřejná ukázka (enbu). Tentokrát vlastně nezbyl čas na ukázky celých waza před či po tréninku pro jednotlivé účastníky, jak byli dosud zvyklí. O to víc mohli cvičit. Tradice společných večerů a programu spojeného s Japonskem, budó a naší školou ale zůstala zachována. Po úvodním setkání učitelů (čtvrteční večer), následovala prezentace jednotlivých skupin (zemí), večer vzpomínání na Nišioku Senseie, mondó čili otázky a odpovědi a ukázka kaligrafie. Nad rámec semináře byly připraveny společenské večery, jeden hudební a druhý kulturně historický ve švédském stylu (přednáška malého a velkého Vikinga).

Mottem letošní letní školy bylo "sekai dódžó", které se obvykle volně překládá jako "svět je moje dódžó". Sensei Krieger, který připravil kaligrafii s tímto mottem pro naši kamizu, vysvětlil jak tuto myšlenku chápe. Zdůraznil, že jeho přístup ke cvičení a žákům byl vždy otevřený celému světu a nadto připomněl, že co se v dódžó učíme si odnášíme také mimo něj.

Severská letní škola skončila ve středu 30.7. a její účastníci vyrazili o den později do svých vlastních malých dódžó. Tady budou intenzivně pracovat a cvičit, aby se dříve či později opět potkali s ostatními, kteří tvoří to naše dódžó velké, společné.

Následující letní školu zorganizuje v srpnu 2015 Mezinárodní federace džódó v Malajsii.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Andrej Marjenkov

Související články


7. jarní seminář džódó ve Fribourgu
Reportáž z květnového cvičení ve Švýcarsku.
14. centrální stáž džódó v Nizozemsku
Reportáž z květnové stáže.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na