Buki waza no seišin | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Buki waza no seišin

Buki waza no seišin


19. března 2014 | Přečteno: 1745x | Autor: Patrik Orth

Aikidó dódžó "Itto Isshin" ve Vicenze na severu Itálie zorganizovalo v průběhu minulého víkendu seminář se zaměřením na zbraně (buki). Seminář vedl Sensei Pascal Krieger, Menkjo kaiden Šintó musó rjú džó, který ovládá i ostatní zbraně této školy a nadto je zkušený iaidóka. Asi ideální osoba k uvedení různě zkušených účastníků semináře do problematiky zbraní.

Pascal sensei na úvod upozornil, že bude učit právě tak, jak zbraně chápe sám. "Není to jediný způsob jejich používání a možná ani ten nejlepší. Je to takový způsob, který znám a dokážu vysvětlit," řekl a chopil se bokkenu. Postupně vysvětloval základní pohyby a seky bez partnera, párová cvičení a jejich význam. Po upřesnění nejzákladnějších prvků, jako je správný úchop meče, držení těla, postoj anebo mecuke (pohled) se soustředil na práci se vzdáleností. Přidával další možné pohyby a manévry typické pro japonský šerm. Vyhnutí se, odvrácení seku - kiri age, uke kaeši, uke nagaši, ale i maki otoši. Postupně ubývalo povídání a přibývalo cvičení tak, jak se účastníci ve cvičení zlepšovali. Sensei přesto upozornil, že je třeba cvičit pravidelně a dlouhodobě, protože těch pár minut a několik opakování nemůže stačit.

V sobotu večer, po společném cvičení proběhla asi půhodinová ukázka pro účastníky semináře na níž jsme se podíleli i my. Jádrem enbu byly techniky Šintó musó rjú a paralelních zbraní (tandžó, kusarigama a džutte), nicméně krátce byly představeny také techniky aikidó (Lorenzo Trainelli) a iaidó (Musó šinden rjú, Rjúšin džigen rjú a Katori šintó rjú).

Po celodenním cvičení, příjemně stráveném večeru, dobré večeři a vydatném spánku jsme se v neděli ráno opět sešli v dódžó. Na programu byl opět především meč. Zbývaly nám ještě tři hodiny cvičení. Pascal sensei vysvětlil základní postoje (gedan, čúdan, džódan, hassó a wakigamae) a představil cvičení, které spojovalo téměř všechny prvky předchozího dne.

Poslední hodinu jsme měli pracovat ve skupinách podle vlastní chuti a našich potřeb. Tedy iaidisté cvičil pouze iaidó, aikidisté si zkusili základní techniky džó, džódisté využili prostor ke cvičení pokročilých kat nebo se mohli věnovat paralelním zbraním. Já si užil hodinu cvičení Iššin rjú kusarigamadžucu s asistujícím učitelem Lorenzem Trainellim z Milána s občasnými kontrolami a opravami senseie Kriegera.

Netradiční seminář skončil v neděli asi hodinu po poledni. Někteří vyrazili rovnou domů, hlavně do různých koutů Itálie, jiní se ještě pár hodin zdrželi se senseiem a ostatními. Je na nás všech, jak naložíme s nově získanými zkušenostmi. Informací a podnětů jsme během těch několika hodin dostali dost.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Patrik Orth

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na