Česká federace aikido - Franck Noël 20 let v Česku | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Česká federace aikido - Franck Noël 20 let v Česku

Česká federace aikido - Franck Noël 20 let v Česku


27. ledna 2015 | Přečteno: 3955x | Autor: Jan Mareš

Před dvaceti lety se uskutečnil první mezinárodní seminář aikido s francouzským učitelem Franckem Noëlem v České republice. Letos jsme si toto výročí v České federaci aikido (ČFAI) připomněli na jubilejním semináři tohoto učitele, zkušebního komisaře ČFAI, dnes již našeho dlouholetého přítele.

Zkusme si tohoto výjimečného člověka ve zkratce představit. Franck Noël je držitelem 7. danu v aikido. Byl mu udělen ve světovém centru Aikikai v Tokiu. V současné době je jedním z nejvýznamnějších a nejvýraznějších evropských učitelů aikido. Vede semináře nejen v Evropě, ale i po celém světě. Více než dvacet let byl technickým prezidentem francouzské organizace FFAAA. Za zmínku také stojí jeho hudební a spisovatelská činnost. Je hráčem na japonskou flétnu shakuhachi a je autorem knihy "Aikido – Fragmenty dialogu o dvou neznámých".

Podívejme se nejprve trochu do historie a na to, jak to tenkrát vůbec začalo. Na počátku devadesátých let v Čechách působil francouzský učitel aikido Daniel Vaillant. Po rozdělení Česka a Slovenska začalo i dělení v oblasti aikido. Původní organizace Československá federace aikido se časem štěpila a změnila se na Českou federaci aikido, kterou vedl Daniel Vaillant.

Na doporučení tohoto učitele se v létě roku 1994 vypravila malá skupinka českých aikidistů do Francie na ostrov D’Oleron ležící v Atlantském oceánu proti městům La Rochelle a Rochefort. Z ostrova je výhled na známou pevnost Fort Boyard. Tehdy se zde konala tradiční letní škola aikido pod vedením Francka Noëla. Ve skupince českých aikidistů byli i Ondřej Malina a Jan Mareš (autor článku), oba byli účastníky i letošního semináře. Ostrov mladé aikidisty zaujal svou krásou, ale především je zaujalo aikido v podání Francka Noëla. Jejich "mise" měla, kromě samotného seznámení s tímto učitelem, ještě jeden úkol, pozvat tohoto učitele na seminář do České republiky. I v tomto ohledu byli úspěšní a byl dohodnut termín semináře v Česku.

Po jejich návratu do Čech započaly přípravy k jeho uskutečnění. Bylo rozhodnuto, že seminář se bude konat v Praze a tak se i stalo. Na podzim ještě téhož roku v tělocvičně Sokola Michle se uskutečnil s tímto učitelem seminář. Zúčastnilo se ho téměř 140 aikidistů z Čech a Slovenska. Celá akce dopadla k všeobecné spokojenosti jak aikidistů, tak samotného učitele. Byl ihned dohodnut termín další stáže.

Od té doby se semináře s Franckem Noëlem v Čechách konají pravidelně dvakrát ročně. Během let se místo konání seminářů v Praze měnilo a byly uspořádány i v dalších městech v Čechách a na Moravě. Můžeme jmenovat například České Budějovice a Boskovice. Samostatnou kapitolou je konání seminářů tohoto učitele na Slovensku, kde se první semináře uskutečnily v rámci České federace aikido. Další pak již nezávisle začala pořádat Slovenská Spoločnosť Priateľov Aikido, která s ním spolupracuje do dnešních dnů.

Postupem let se spolupráce ČFAI s Fanckem Noëlem prohlubovala a rozšiřovala. Během jeho seminářů se začaly konat i cvičení zaměřená na výchovu učitelů aikido ČFAI a tréninky zaměřené na pokročilé studenty aikido. Náplní těchto hodin jsou pedagogické postupy, logické napojování technik a útoků, správné používání a držení těla, vysvětlování principů aikido, postup při zkoušení na technické stupně a především předávání letitých zkušeností s praktikováním i vyučováním aikido. Od roku 1996 je také Shihanem ČFAI s možností udělovat technické stupně v rámci organizace Aikikai. V průběhu let se uskutečnilo mnoho zkoušek na technické stupně dan a bylo uděleno mnoho mistrovských technických stupňů aikido tímto učitelem.

Za dobu dvaceti let pomohl vychovat řady aikidistů a učitelů aikido na velmi vysoké technické i profesionální úrovni. Tímto pomohl ČFAI najít a určit směr, kterým tato organizace kráčí dodnes.

Ku příležitosti dvacetiletého výročí se konal ve dnech 17. až 19. října tohoto roku mezinárodní seminář s Fanckem Noëlem v Praze. V pátek se cvičení uskutečnilo v dojo Aikido Karlín. Bylo zaměřeno na vyšší technické stupně od 2. kyu. V sobotu a v neděli se konala hlavní část, jako již tradičně, v tělocvičně TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. Zde sídlí klub Aikido Vinohrady, který se podílel na konání a organizaci semináře. Šlo o jubilejní mezinárodní seminář a je toho důkazem i hojná účast zahraničních aikidistů. Mezi téměř 120 zúčastněnými byli aikidisté ze Slovenska, Německa, Polska, Francie, Švédska i vzdáleného Španělska. V sobotu po dopoledním cvičení se konala vyučovací hodina pro učitele aikido. Odpolední cvičení zakončily zkoušky na technické stupně shodan. Dopadly výborně. Blahopřejeme tímto všem pěti uchazečům.

Na sobotní večer připravila ČFAI párty, která se konala v restauraci Sokolovna. Sešla se tu většina účastníků semináře včetně samotného učitele. K radosti všech zúčastněných bylo připraveno příjemné občerstvení v podobě obložených talířů a také sudu Plzeňského Prazdroje.

V neděli proběhl další dvojblok cvičení s kratší přestávkou, při které poskytl autorovi tohoto článku Janu Marešovi Fanck Noël krátký rozhovor.Po těchto slovech už není potřeba mnoho dodat. Poděkujme Francku Noëlovi za jeho aikido, jeho přístup, jeho sdílení zkušeností i vytrvalost, se kterou se do Česka stále vrací. Dále se sluší poděkovat všem zúčastněným a všem organizátorům. Velké díky patří České federaci aikido za nezapomenutelný a úžasný seminář. Popřejme Francku Noëlovi a České federaci aikido ještě mnoho takových vydařených a úspěšných společných akcí.

Tři otázky pro Francka Noëla

Pamatujete si váš první seminář aikido v České republice?

Již ne přesně. Je to už dvacet let. Vzpomínám si, že impuls k tomuto pozvání dal Daniel Vaillant a to se uskutečnilo na mé letní škole aikido prostřednictvím Ondry Maliny a tebe. Všichni jsme se pak potkali na prvním semináři v Praze.

Jak vnímáte rozdíl, co se týká aikido, mezi vaší první návštěvou a dnešním seminářem?

Rozdílů je spousta, především se vyměnilo mnoho lidí, ale to vidíš i ty sám okolo sebe. Rozdíl je především v technické úrovni, kterou máte dnes velmi vysokou a je srovnatelná s organizacemi kdekoliv ve světě. Za ta léta zde vyrostlo mnoho velmi dobrých učitelů aikido, kteří působí v rámci České federace aikido.

Co vás na aikidistech praktikujících v ČFAI nejvíce těší?

To, že umí a správně používají principy aikido. A stále doufám, že lidé už pochopili a vědí, co aikido je.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na