České džódó 2013 | BudoNews.cz

BudoNews.czČeské džódó 2013


25. dubna 2014 | Přečteno: 2229x | Autor: Patrik Orth

Podobně jako vloni, i letos, na konci roku 2013 jsem byl osloven redakcí časopisu Bojová umění, abych v několika řádcích shrnul aktivity českých džódistů v jeho průběhu. Proč ne, řekl jsem si a připravil toto resumé. Konkrétnější a podrobnější reportáže jsme zveřejňovali v průběhu celého roku na webu BudoNews.cz.

První ze zahraničních stáží s českou účastí se konala už po patnácté v Cartigny poblíž Ženevy od pátku 4. ledna 2013. Na "Kagamibiraki" Evropské federace džódó (FEJ) se setkává asi stovka džódistů převážně z Evropy, aby si všichni pod vedením senseie Pascala Kriegera a dalších učitelů (v roce 2013 jich bylo 11) pořádně zacvičili. Třídenní stáž, kde procvičujeme úplné osnovy naší školy, bývá zpestřena oslavou příchodu nového roku, někdy jmenováním nových učitelů, či předáním tradičních svitků a stupňů. Tak se dělo i v roce 2013, když sensei Krieger udělil svitky několika svým žákům. Dodejme, že z někteří z nich s ním cvičí i třicet let. Mottem semináře bylo šinkai bjaku - nový začátek, tedy spíše obecný vzkaz nebo předsevzetí určené hlavně členům evropské rodiny džódó s přihlédnutím ke "konci světa", který se opět nekonal.

V průběhu víkendové stáže v Cartigny mě požádal Michael Söderkvist (Šomokuroku) ze Švédska, zda bych se k němu připojil při jeho cestě do finských Helsinek. Tam se v lednu (18.–20.1.2013) uskutečnil jednak jeho seminář džódó organizovaný místní skupinou, a potom významná ukázka starých škol bojových umění (Korjú 2013). Komorního semináře v zasněžených a hlavně zamrzlých (-20°) Helsinkách se kromě místních pravidelně cvičících džódistů i úplných nováčků zúčastnili také tři studenti z Ruska. Celkem nás cvičilo nejvíce 15 a pochopitelně jsme probírali převážně základy a techniky z první poloviny osnov.

O poznání velkolepější byla tříhodinová ukázka devíti tradičních škol a disciplín, které se ve Finsku cvičí. Na ní se představili zástupci těchto rjúha Héki rjú Insaiha kjúdó, Hontai jóšin rjú džúdžucu, Hjóhó niten iči rjú kendžucu, Kašima šin rjú, Suió rjú iai kenpó, Musó džikiden eišin rjú iaidžucu, Daitó rjú aikidžúdžucu Takumakai, Šintó musó rjú (včetně paralelně vyučovaných škol a zbraní) a Tenšin šóden Katori šintó rjú. V březnu (15.–17.3.) jsem se vydal na cestu za cvičením do Věčného města. Seminář v Římě, organizovaný místním "Takehaya Dojo", vedl Sergio Dieci (Menkjo kaiden) a účastnilo se ho asi 25 džódistů z různých koutů Itálie, Francie, Rakouska a já z České republiky. Na této stáži jsme se při opakování základních technik i různě složitých kat soustředili hlavně na správné vychýlení protivníka tak, abychom sami neztráceli rovnováhu a dobrou pozici. Trochu prostoru dostaly techniky Učida rjú tandžódžucu a Šintó rjú kendžucu.

V dubnu jsme u nás ve Zlíně opět přivítali vzácného hosta z Nizozemska. Fred Quant (Menkjo kaiden) vedl stáž v České republice už po sedmnácté konkrétně ve dnech 6.–7.4.2013. Semináře se tentokrát zúčastnilo přes třicet cvičenců. Vedle domácích to byli hosté ze Slovenska, Maďarska a Německa. V průběhu dvou dnů jsme procvičili základní techniky, katy omote, čúdan, ran-ai, kage a samidare waza. Nechyběly zkoušky na stupně kjú, cvičení s bokkenem ani "osobní" lekce mimo rámec plánovaného rozvrhu. Stáž byla vydařená a přesně odpovídala mottu semináře - hibi kore kó džicu (dnes je můj oblíbený den). Další oblíbený den s Fredem Quantem proběhne v Praze v dubnu 2014.

O týden později (12.–14.4.) se konala v italské Padově stáž džódó spojená s ukázkami bojových umění a kaligrafie.

Stáž vedl Pascal Krieger, kterému asistovali Sergio Dieci a Lorenzo Trainelli i další. Intenzivního cvičení se zúčastnilo víc než 70 džódistů z Itálie, Švýcarska, Francie, Maďarska, Německa, Rakouska, Ruska a České republiky. Celá akce byla nazvaná Bunbu rjódó (válečné a literární umění), tedy vedle bojových umění tu bylo prezentováno umění kaligrafie (šodó). Viděli jsme perfektní ukázky obou disciplín a užili si skvěle sestavený seminář. Na tomto semináři Pascal Krieger poprvé představil kaligrafický svitek určený všem, které katy možná “nudí”. Bylo na něm 15 prvků, na které se můžeme při cvičení kat soustředit, přičemž sám říkal, že všech 15 najednou sledovat sám nedokáže a že nejde zdaleka o všechny. Mezi nimi byly kamae (postoj), mecuke (vidění či sledování), zanšin (bdělost), riai (logika nebo důvod), maai (interval, načasování nebo i vzdálenost), hasudži (pozice nebo nasměrování ostří), te no uči (způsob držení zbraně), kime (kontrola nebo zastavení), ki ken tai (koordinace pohybu těla, zbraně i energie), šisei (držení těla), kiai respektive kokjú (kontrola energie a správné dýchání), ki musubi (soulad s protivníkovým pohybem), hjóši (rytmus nebo tempo), kata ni šitagau (zachování formy) a konečně nin (benevolence).

Už o týden později jsme se opět vydali do jarního Petrohradu. V překrásném městě na Něvě jsem podruhé vyučoval a potřetí cvičil mezi novými přáteli, kteří vytvářejí skupinu džódó při FEJ teprve od roku 2011. Ve dnech 19.–21.4.2013 jsme strávili mnoho hodin cvičením základních technik a kat omote waza. Celé stáže se zúčastnilo asi šedesát cvičících, různě pokročilých účastníků, přičemž někteří cestovali z míst vzdálených 2500 kilometrů. Další stáž v Petrohradu se bude konat v březnu 2014.

V květnu (24.–26.5.) jsem se spolu s dalšími čtyřiceti džódisty ze sedmi zemí účastnil centrální stáže v Amsterdamu a Almere, kterou vedl Fred Quant a Kees Bruggink (Gomokuroku). Fred zde mimo jiné zdůraznil, že bychom měli každou stáž využít k vlastnímu obohacení. Vyzývat sami sebe a cvičit trochu jinak, než jsme zvyklí "doma" na našich běžných trénincích. Ukázal, jak přesně to myslí, hlavně když opravoval kihon. Při katách opět perfektně pracoval se svým dřívějším žákem. Kees, který jde dnes už vlastní cestou, opět dokonale asistoval a doplňoval Fredův výklad.

Oba tito učitelé vedou vedle centrální stáže také zimní cvičení, kangeiko v Haarlemu, kam se v únoru 2013 vydali další čeští džódisté. Na jaře proběhly stáže v Drážďanech (březen), Vídni (květen) a ve Würzburgu (červen) opět s Keesem Brugginkem respektive Michelem Ducretem a Michelem Colliardem (oba Menkjo kaiden). Těch se účastní a v roce 2013 zúčastnili další džódisté z Prahy a Zlína, pro které jsou tyto stáže dostupnější, a možná zajímavější než ty, o kterých jsem už psal.

V létě se každoročně setkáváme se svými učiteli na evropské letní škole, která v roce 2013 proběhla v Mâconu asi 70 kilometrů od Lyonu. Letní gaššuku FEJ se konalo od 27.7. za účasti 15 učitelů (všichni aktivní) federace a asi 90 žáků (5 z ČR). Tématem stáže bylo ki ken tai (koordinace energie, těla i zbraně). Úvodní hodiny stáže jsme (kvůli počasí) věnovali spíše teorii a výkladu základních podmínek ke cvičení, podobně jako v Padově. Potom jsme se přesunuli do tělocvičny, kde se cvičilo za deště a ven, kde jsme si konečně užili intenzivního cvičení pod silným burgundským sluncem (35-40 °C), které spíše svědčí vinné révě než našemu pohybu. V průběhu celé stáže jsme měli příležitost cvičit vše, co obsahují osnovy naší školy, všechny techniky džó, kendžucu i tandžó, nejpokročilejší cvičili i džuttedžucu a kusarigamadžucu. Na závěr jako obvykle proběhla ukázka (enbu) a zkoušky (šiken). Nesmím opomenout nový 2. dan, vedle neméně zaslouženého 2. kjú, které jsme do České republiky v roce 2013 dovezli. Letní škola FEJ v roce 2014 proběhne ve Švédsku.

V září se už tradičně vydáváme na seminář Freda Quanta v Maďarsku. 8. Fredův seminář se konal opět v Györu za rekordní účasti 37 džódistů (10 z České republiky a Slovenska). Seminář se konal ve dnech 14.–15.9. a sestával se z 11 hodin intenzivního cvičení.

Na tuto stáž Fred navázal už v říjnu 2. seminářem, který proběhl na Slovensku (Košice, 19.–20.10.2013). Díky maďarské, české a dokonce ruské účasti si mohli slovenští začátečníci dovolit znovu zorganizovat tuto poměrně komorní stáž. Všichni jsme si užívali Fredovy pozornosti a zdokonalovali se při společném tréninku. Na Slovensku jsme položili základ nové tradice, takže s největší pravděpodobností se tu potkáme opět na podzim 2014. Každý, kdo se zajímá o tradiční japonské disciplíny, a nemá to k našim východním sousedům daleko, využije této nové příležitosti a zacvičí si napřesrok s námi.

Mnohem delší tradici jsme oslavili v říjnu ve švýcarském Gryonu. Tam se konal 25. ročník "Stage des Vendanges", který organizuje klub "Musokai Montreux" a jeho dva vedoucí učitelé - Michel Ducret a Michel "Coco" Colliard. Od pátku 25.10. do neděle 27.10. se nám věnoval Pascal Krieger a 5 dalších učitelů Evropské federace džódó. Vedle džódó jsme poměrně dost času, asi dvě hodiny, trávili cvičením úplného kurikula Učida rjú tandžódžucu, ale také zbývajících zbraní našich osnov. Třídenní stáže se zúčastnily čtyři desítky cvičenců ze Švýcarska, Itálie, Francie, Německa, Rakouska a České republiky.

V listopadu jsme se ještě jednou vrátili do Almere v Nizozemsku, kde jsme vedle jiných bojových umění cvičili džódó při příležitosti 40. výročí klubu "Shin-Shinbuken". Na stáži jsme si mohli vyzkoušet bojová umění, s nimiž jsme se zatím nesetkali (tai ki ken, karate a jiné) a zároveň jsme si užili pár hodin cvičení s Pascalem Kriegerem a jeho dalšími žáky (džó a kendžucu).

Na podzim proběhly ještě dvě stáže Keese Brugginka (ve Vídni a Drážďanech), opět s českou účastí. Nadto jsme v průběhu celého roku zorganizovali několik cvičení v České republice - v únoru, březnu a srpnu ve Zlíně, v květnu a listopadu v Praze a v červnu v Tachově. V těchto městech se tradiční džódó cvičí pravidelně a semináře jsou součástí běžného cvičení, na které navazují. V říjnu (12.10.) jsme po delší době představili džódó také v Pardubicích, kde se o něj zatím jen zajímají.

Tradiční Šintó musó rjú se svými rozsáhlými osnovami přímo vybízí k častému a intenzivnímu opakování. Pokud v něm člověk nechce tápat, nebo by chtěl dokonce vynikat, jiný způsob než cvičit pod vedením kvalitních učitelů vlastně nemá. Musí obětovat trochu času a úsilí, aby se přiblížil ke skutečnému studiu tak náročné disciplíny. Je skvělé, že máme tolik příležitostí a využíváme je stále víc.

V prosinci 2013.

(Další stáž džódó proběhne v Praze 17.-18.5.2014. Informace najdete na www.tenshin.cz/smr. Pozn. red.)

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Ze semináře Šintó musó rjú džó v Praze
Reportáž z 18. džódó stáže v ČR.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na