Český svaz Taekwon-Do ITF v roce 2012 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Korea > Český svaz Taekwon-Do ITF v roce 2012

Český svaz Taekwon-Do ITF v roce 2012


3. července 2012 | Přečteno: 4542x | Autor: Marek Lazor

Český svaz Taekwon-Do ITF již od svého vzniku v roce 1990 sdružuje drtivou většinu zájemců z celé České republiky o toto moderní korejské bojové umění. V současné době se skládá z 33 českých i moravských škol taekwonda ITF, ve kterých cvičí skoro 5000 studentů. Jako v jednom z mála svazů v něm od začátku působí přímo také originální korejský mistr taekwonda, a to velmistr Hwang-Ho-yong (9. dan). Ten nedávno udělil v České republice černý pásek (1. dan) s již pořadovým číslem 600.

Český svaz Taekwon-Do ITF připravuje pro všechny své členy, ale často nejen pro ně, každoročně bohatý program. Kromě běžných školních tréninků mají všichni členové s vyššími technickými stupni (od červeného pásku) možnost každý měsíc navštívit ve svém regionu technický seminář, který vede osobně velmistr Hwang Ho-yong. Tyto semináře, kterým velmistr Hwang říká, že se jedná o jeho skupinu černých pásků, slouží nejen k procvičování všech částí taekwonda, ale především ke sjednocení technik, tak aby se v celé České republice cvičily stejně. Zde jsme rádi, že můžeme cvičit přímo s velmistrem Hwangem, protože ten kromě toho, že je hlavním mezinárodním instruktorem pro Českou republiku, tak je také předsedou technické komise ITF, jehož hlavním úkolem je standardizace technik na celém světě.

V průběhu letošních letních prázdnin v rámci v pořadí 10. velkého letního kempu taekwonda v západních Čechách proběhne s velmistrem Hwangem navíc mimořádný mezinárodní instruktorský seminář, který je určen pouze pro studenty od 4. danu výše, jehož hlavní náplní bude jak taekwon-do vyučovat. K tomu se ještě na konci od 7. do 9. prosince 2012 uskuteční v Praze velký mezinárodní technický seminář ITF, na němž budou studenti po celé 3 dny velice intenzivně cvičit 2 až 3krát denně. Povede jej opět velmistr Hwang, zacvičit si na něm mohou studenti taekwonda z celého světa. Budeme tak mít možnost navíc i porovnat vzájemně techniku. Stává se pravidlem, že absolvování takového semináře se vyrovná až půl roku cvičení. Jeden den bude součástí tohoto semináře také náš národní technický seminář, kde se očekává účast až několika set českých studentů.

Pro členy, kteří jsou sportovně zaměření, připravil Český svaz i v letošním roce hned několik tradičních i netradičních soutěží. Již první víkend v březnu proběhlo tradičně, ale netradiční otevřené mistrovství Čech. Na této soutěži byl poprvé změněn soutěžní model, kdy postupový pavouk byl nahrazen systémem zápasů každý s každým tak, aby každý soutěžící absolvoval více zápasů. Systém se setkal s kladným přijetím, a tak věříme, že se v něm bude pokračovat i na podzimním otevřeném mistrovství Moravy. 24. – 25. března 2012 se pak v Nymburce uskutečnila svazová největší otevřená mezinárodní soutěž ve sportovním taekwondu CZECH OPEN, které se zúčastnilo více než 260 závodníků nejen České republiky, ale i z 8 zahraničních zemí. Soutěž, která má v podtitulu název Evropský pohár, si za poslední roky získává stále více na prestiži a my doufáme, že jednou se stane žádanou konkurencí pro stávající mistrovství Evropy, protože na poháru mohou startovat nejen nominovaní reprezentanti za jednotlivé země, ale i samostatné kluby a školy taekwonda.

Největší národní sportovní soutěž, tradiční mistrovství České republiky ve sportovním taekwondu ITF, pak chystá Český svaz Taekwon-Do ITF v termínu 9. – 11. listopadu 2012 a uskuteční se ve sportovním centru ČSTV v Nymburce.

Český svaz Taekwon-Do ITF podpořil také nově vzniklou moravskou ligu týmů v taekwondu ITF a pyramidu mistrů taekwonda, kterou v letošním roce uspořádal Kamil Šamal z Karviné. Tento nový projekt, který se představí v tomto roce postupně ve čtyřech městech (Karviná, Brno, Třebíč a Opava) je zaměřen především na propagaci taekwonda a systém soutěže je orientován především na diváky, tak aby se taekwondem bavili a chtěli ho znovu vidět. I z tohoto důvodu bylo 1. kolo on-line přenášeno také přímým přenosem na internetu. Pro talentovanou mládež do 18 let provozuje svaz 6 regionálních středisek talentované mládeže, ve kterých má více než 200 vybraných talentů další možnost ještě více se taekwondu věnovat pod vedením vybraných regionálních trenérů. Talenti se pak navíc ještě 2 x ročně celorepublikově setkávají, kde společně cvičí pod vedením velmistra Hwanga i trenérů sportovní reprezentace České republiky a také formou testovací soutěže poměřují své síly.

Česká republika už od svého vstupu na mezinárodní sportovní scénu patří mezi velice úspěšné země. Dlouhodobě se umísťuje svými výsledky na oficiálních mistrovstvích Evropy nebo světa mezi prvními 5 zeměmi a svými výkony v poměru na členskou základnu vyvolává nejen údiv, ale také motivaci, že i takto malá země může být vysoce úspěšná.

Českou sportovní reprezentaci v taekwondu letos čeká nejprve mistrovství Evropy, které se uskuteční 14. – 20. května v hlavním městě Bulharska, v Sofii. Zde budeme obhajovat loňské celkové třetí místo v Evropě jak mezi dospělými, tak i juniory, 7 titulů mistrů Evropy a pak především Aleš Vyzrál (Narama Plzeň) zde bude obhajovat pohár absolutního mistra Evropy 2011 (pořadí v součtu všech 4 disciplín).

Na samém konci letních prázdnin, v termínu 20. – 26. srpna 2012 poletí naši juniorští a veteránští (nad 40 let věku) reprezentanti na mistrovství světa, které se uskuteční v hlavním městě Estonska, v Tallinnu. Mistrovství světa v taekwondu ITF kromě velmi vysoké konkurence se koná vždy jen jednou za dva roky, takže jakékoli medailové umístění je zde vždy vysoce ceněno. Naši reprezentanti zde budou obhajovat hned 3 zlaté medaile a celkové 5. místo na světě.

Zde musíme poděkovat za dlouhodobou podporu vlády České republiky, která nám prostřednictvím ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy výrazně finančně pomáhá. Bez této finanční pomoci by sportovní reprezentace ČR v taekwondu nikdy nedosáhla na takové výsledky a nepatřila dlouhodobě mezi 30 nejúspěšnějších českých sportovních odvětví.

O všech svých aktivitách informuje Český svaz Taekwon-Do ITF dlouhodobě na svých oficiálních internetových stránkách na adrese www.taekwondo.cz, kde můžete najít vždy aktuální informace a mimo jiné také velmi obsáhlou databázi fotografií ze všech důležitých akcí, ve které je již několik tisíc fotografií a další přibývají prakticky každý týden.

Jak můžete číst, Český svaz Taekwon-Do ITF vyvíjí pro všechny své členy bohatou činnost, na které se můžete podílet i vy sami. Pokud vás taekwon-do ITF oslovilo a chtěli byste jej začít cvičit, vyberte si kteroukoli z našich registrovaných škol (kontakty najdete na internetových stránkách) a požádejte o náborové informace. Staňte se i vy členem naší velké rodiny a věnujte svůj čas modernímu korejskému bojovému umění, které zná celý svět pod názvem taekwon-do.

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na