Chris Collins - Nejen mistr bojových umění | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Chris Collins - Nejen mistr bojových umění

Chris Collins - Nejen mistr bojových umění


4. září 2015 | Přečteno: 3452x | Autor: Brett Slansky

Instruktor bojového umění wing tsun Brett Slansky se po 18 letech tréninku pod vedením předních evropských a amerických mistrů rozhodl opustit všechny naučené tréninkové programy a vydal se na cestu do kolébky wing tsun, Hongkongu. Jeho cílem bylo naučit se bojové umění proslulého velmistra Ip Mana od autentického učitele, který by mu otevřel cestu a ukázal krásu a funkčnost systému čínského boxu.

Měl štěstí a poznal mistra Chrise Collinse, který žije v Hongkongu přes 18 let a učil se od mistrů největší organizace na světě - velmistra Leung Tinga a velmistra Cheng Chuen Funa. Chris Collins je bývalý člen amerických mariňáků a bojovým uměním se věnuje již dlouhá léta. Kromě WT ovládá a vyučuje ve své škole box, brazilské jiu-jitsu a je představitelem filipínského bojového umění Pekiti Tirsia kali. Protože je Chris Collins hodně všestranný bojovník nejen tělem, ale i duší, rozhodli jsme využít pozvání učitele pražské školy Bretta Slánského na seminář Chrise Collinse, který se nedávno uskutečnil. Zde už nám Chris Collins odpovídá na otázky, které budou naše čtenáře určitě zajímat.

Jak dlouho jste byl u US Marine Corps a co vás k tomu přivedlo?

V USMC jsem sloužil 9 let. Před nástupem do vojenské služby jsem hrál univerzitní fotbal na plné stipendium. Poté jsem se rozhodoval co dál se svým životem. Cítil jsem, že nejlepší věc, co můžu udělat pro svoji vlast, je sloužit své zemi jako voják.

Co vás lákalo na bojových uměních a jaké styly jste se učil?

Vždycky jsem byl ten, kdo chtěl bojovat. Tam, kde jsem vyrůstal, jsme vždycky měli různé bitky. Jak venku, tak v naší čtvrti nebo ve škole. Byla to tenkrát běžná věc. Začal jsem s boxem ve velmi raném věku. Můj táta po nás chtěl, abychom si rozvíjeli sebedůvěru a měli silnou mysl. Poté jsem začal studovat zápas. Tělesná zdatnost zápasníku a intenzita aplikací byla velmi vysoká. Již brzo jsem si uvědomil, že třísknutím protivníka o zem a jeho následná kontrola na zemi mu ihned sebrala jeho chuť a vůli vyhrát. V průběhu několika let jsem zkoušel různé styly bojových umění, ale ty dva zůstaly se mnou mnoho let a vlastně až do současnosti. V pozdější fázi života, při službě v armádě, jsem objevil brazilské jiu-jitsu. Hned jsem si toto bojové umění zamiloval. Připomínalo mi to šachová utkání. Bylo to hodně technické a poskytovalo velikou plynnost, kdy z jedné techniky můžete procházet volně do další. V té době jsem začal mít pocit, že opravdu chápu a rozumím boji muže proti muži a měl jsem plně otevřenou mysl k učení. Dokázal jsem vstřebat všechno, co jsem mohl. Pro mě to byla velmi zajímavá doba v bojových uměních.

Jak jste přešel z boxu a zápasení k wing chun?

Vlastně je to velmi legrační příběh. Byl jsem umístěný na základně v 29 Palms v Kalifornii. Spolu s kamarádkou z jednotky jsme často chodili do Yosemitského národního parku a bouchali do boxovacích lap nebo se jen tak chodili poprat. Všiml jsem si při několika příležitostech starého muže, jak dělá nějaký druh bojového umění. Tak jsem šel k němu a zeptal se ho, co dělá. On odpověděl, "Čínské kung fu. Wing chun". Poté jsem s ním strávil hodně času a byl jsem velmi ohromen s tím, jak byl mrštný. S jeho rychlostí a uvolněností si mohl s mýma rukama jen hrát a dělal si se mnou skoro, co chtěl. Velmi to na mě zapůsobilo. Původně jsem si myslel, že když toto bojové umění ovládnu velmi dobře, tak se výrazně zlepším i ve všech již dříve naučených dovednostech. Zeptal jsem se ho, kde bych se toto mohl naučit a jeho odpověď zněla - Hongkong. Mnoho nocí jsem pořád přemýšlel o rozhovorech, které jsem s tímto mužem měl a myslel jsem si, že wing tsun by bylo opravdu úžasné skloubit s tím, co jsem byl již schopný udělat. A tak začala moje cesta k tomu, abych se stal tím nejlepším bojovníkem, jakým můžu být.

Takže jste se vydal do Hongkongu. Jaká byla vaše zkušenost z hledáním školy wing chun a jaký dojem na vás udělali hongkongští mistři tohoto umění?

Přijel jsem do Hongkongu a okamžitě začal hledat tu pravou školu. Vůbec jsem neměl ponětí kde začít. Tak jsem si prostě zapsal adresu každé školy, kde bych mohl najít výuku wing chun. Navštívil jsem jich opravdu hodně, ale byl jsem velmi zklamán.

Proč jste byl zklamán?

Proč? Protože jsem přišel ze sportovního zázemí. Ať se jednalo o týmové sporty nebo bojové sporty. Pochopil jsem mechaniku těla a jak se správně pohybovat. Vím, co fungovalo a co ne. Když jsem šel do těchto různých škol, byl jsem si jist, že jsou ve své podstatě vlastně dobré. Všichni to byli velmi milí a slušní lidé, ale potřeboval jsem vidět něco víc. Měl jsem v hlavě vize Bruce Lee a toho starého muže, kterého jsem potkal v parku. Jejich akce vypadaly mnohem více elegantní a byly pořád plynoucí. Měl jsem pocit, že v Hongkongu ztrácím čas.

Nakonec jste skončil v IWTA škole světoznámého velmistra Leung Tinga a velmistra Cheng Chuen Funa, s kterým neustále udržujete velmi přátelský vztah. Co vás jako zkušeného boxera, zápasníka a profesionálního vojáka na této škole přitahovalo?

Pak jsem našel školu velmistra Leung Tinga na slavné ulici Nathan Road. Předtím, než jsem viděl jejich reklamní poutač na škole, jsem o IWTA neměl žádné předchozí znalosti. Jakmile jsem vstoupil dovnitř, viděl jsem, že to bylo velmi odlišné. Mělo to tam takovou zvláštní příchuť, a když jsem se na jejich podání wing tsun díval v akci, viděl jsem, že využívají všechny principy z fyziky a geometrie, o kterých se jen hodně často mluví v textech. Zejména jejich studenti se pohybovali opravdu rychle a bylo na nich vidět, že pochopili, jak jejich tělo funguje. Pak vstoupil do školy můj budoucí sifu (učitel), mistr Cheng Chuen Fun. Nejenže mě opravdu hodně nadchnul svojí mimořádnou schopností, ale byl i velmi milý člověk, s kterým každý chtěl být. Byl ztělesněním mé představy, jak by měl kung fu mistr vypadat a vystupovat. Takový mentor, který rád každému vysvětlí a pomůže. No a vrchol všeho byla i výhoda pravidelně trénovat přímo s velmistrem Leung Tingem. On vás nenaučí jen jak správně používat systém wing tsun, který velmi důmyslně zkompletoval do pevné struktury výuky, ale on je opravdový učenec. Jeho mysl je vždy o několik kroků před vámi, má kompletně jasno, co vám předává. Jeho ochota vždy sdílet své znalosti se mi moc líbila.

Velmistr Leung Ting má mnoho instruktorů a škol s největším počtem studentů na světě. Mnoho evropských učitelů na vyšších úrovních však začalo trénovat pod vaším vedením a úplně od začátku. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Myslím, že je to jen jiným přístupem k výuce. V naší čínské kultuře se míň soustředíme na formu v čemkoliv, co děláme. Je to víc o pocitu z té činnosti a o pochopení principu, na kterém se to či ono zakládá. Nejsme tak organizovaní jako západní kultury, neexistují žádné programy nebo sestavy, které si musíš zapamatovat. Ty můžou sice být nápomocné, ale já myslím, že nejsou klíčové k vývoji studentových schopností v rámci wing tsun. Když se moc soustředíte na sestavy a programy, uchází vám koncept. Nedostává se vám tak principů jak se osvobodit od formy a kompletně uvolnit. Zatím co v našich hongkongských metodách si zakládáme na předání principů, které studentovi umožní svobodu zkoumat a experimentovat se svými schopnostmi. Měli byste být schopni odpovědět na své otázky po 5 - 8 letech tréninku a ne se ptát stejně i po 20 letech. To je, proč věřím, že hodně instruktorů pokračuje pod mým vedením a začíná vlastně od začátku. Je to proto, že jsem schopen odpovědět na jejich otázky bez toho, aby se mě museli vůbec ptát. Vyvíjím a vštěpuji ty principy do jejich těla a ne do sešitu.

Jaká je tedy budoucnost hongkongského wing tsun tady v Evropě?

Jednoduše se snažím držet tradičních čínských nápisů ze svitků, které visí na stěnách v mé bývalé škole, centrále IWTA v Hongkongu. Rozvíjet své porozumění wing tsun systému a pomoci ho šířit po celém světě. Šířit toto čínské dědictví a umožnit jeho rozvoj tak, aby ti, kteří mají skutečnou touhu učit se toto bojové umění, dostali skutečné odpovědi. Mé srdce bylo velmi smutné, když jsem se setkal s evropskými studenty, kteří trénují více než 15 - 25 let a nemají stejné schopnosti, jako mám já. Mají stejnou vášeň a touhu být nejlepší. Takže je mým cílem zajistit to, že budou nejlepší. Je to jen o schopnosti jim dát jasnou cestu k dosažení tohoto cíle.

Kdyby se vás někdo zeptal, co je wing tsun, co byste v krátkosti řekl?

Wing tsun je jihočínský systém bojového umění, které vás naučí jak správně pochopit svoje tělo, jak správně aplikovat principy pohybu bez jakýchkoliv limitů. Je to pro ty, co mají spíše vědeckou mysl než mysl bojovníka. A to je pro mě velmi důležité. Protože bojovník bude vždy jen bojovníkem, ale my potřebujeme vědu za tím, co děláme, a to nám pomůže odstranit naše slabé stránky. Solidní porozumění mechanice těla a pohybu je klíč k tomu, abychom byli dobří.

Pro koho je wing tsun vhodný a proč?

Wing tsun je vhodný pro všechny lidi. Jestli se chcete naučit bojovat nebo jestli chcete cvičit čínské kung fu jako koníček. Pokud máte mysl, která se snaží porozumět, jak vše funguje, a máte rádi myšlenky wing tsun, pak vám navrhuji to zkusit. Wing tsun je jedno z nejvíce praktikovaných bojových umění na světě, takže na tom něco musí být!

Co potřebují vědět lidi, kteří by chtěli wing tsun studovat?

Neočekávejte, že budete bojovat nebo sparovat na každé hodině. Neočekávejte skákání, válení se po zemi a kopání jako Bruce Lee, když teprve budete začínat s tréninkem. Wing tsun otestuje vaši trpělivost a vůli, ale nakonec vás odmění neomezeným potenciálem, který budete mít nejen jako bojový umělec, ale i jako člověk.

Minulý rok jste dělal scény v akčních filmech a trénoval populární herce. Můžete nám říci, o jaké filmy šlo a s kým jste pracoval?

Vždycky mě akční filmy fascinovaly. Obzvláště hongkongské akční filmy. S filmem jsem začal několika snímky v 90. letech (Who am I?, GEN-X cops, Virtual Fighter). Nedávno jsem byl osloven s tím, že bych mohl pomoci při natáčení nějakých nových filmů. Jsem za to velmi vděčný. Byly to White Storm, Wolf Warriors, Helios, SPL2 a úplně nový Cold War 2. V některých i hraju, ale normálně dělám za scénami jako choreograf akčních scén a trenér herců. Ještě bych chtěl zmínit, že jeden z mých studentů teď bude hrát jednu z hlavních rolí v novém snímku režisérů Bennyho Chana a Sammo Hunga.

Jakou budoucnost vidíte ve vaší kariéře kouče bojových umění a práci ve filmové branži?

Opravdu doufám, že v tomto budu moci pokračovat až do konce mého života. Každý den je nový den a nová šance na vylepšení mých dovedností a porozumění. Je to opravdu má velká vášeň a čest být schopen uživit se skrze znalost bojových umění. Můj cíl je rozšířit HKWTA po celém světě s pomocí mých úžasných studentů a vytvořit jedny z nejúžasnějších akčních scén ve filmech.

Vidíme, že máte plnou školu studentů tady na semináři, tak vás nebudeme dále zdržovat. Snad poslední otázka. Uvidíme vás ještě někdy v České republice?

Ano, ovšem. Mám tady v České republice mnoho skvělých studentů. Myslím si, že ČR ještě způsobí mnoho rozruchu ve světě wing tsun se svými dovednostmi, tvrdou prací a nepolevující snahou se zlepšovat. Kromě toho mám Prahu opravdu moc rád. Je to nádherné město a žijí zde skvělí lidé.

Perfektní. Moc vám děkujeme za čas, který jste nám ochotně věnoval. Přejeme vám mnoho úspěchů a brzy na shledanou. Moc nás těšilo. A přejeme vám mnoho úspěchů jak ve vaší filmové kariéře, tak i v šíření pravého hongkongského wing tsun kung fu.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na