Cílem je olympiáda! | BudoNews.cz

BudoNews.cz

Cílem je olympiáda!

14. dubna 2016 | Přečteno: 1914x | Autor: Český svaz taekowndo WTF

Petra Štolbová má za sebou výbornou sezonu. Podařilo se jí přivézt pět medailí z turnajů G-třídy, z toho tři zlaté. Reprezentovala Českou republiku na ME kadetů ve Štrasburku a MS kadetů v Muju, odkud přivezla skvělé 5. místo. Od roku 2016 bude členkou juniorského výběru a popere se o místo na MS.

Jak ses dostala k trénování taekwonda wtf a jak dlouho se mu věnuješ?

Na první trénink taekwonda mě přivedla mamka a přihlásila mě společně s mým bratrem Michalem před osmi lety.

Nehledala jsi spíše nějaký holčičí sport než plnokontaktní bojové umění?

Mě nikdy dívčí sporty moc nelákaly. Už jako malá jsem sledovala spíše filmy s bojovou tematikou jako třeba Rocky nebo Souboj cti. Měla jsem doma svůj boxovací pytel, na kterém jsem si zkoušela různé kopy nebo údery.

Kde a jak často trénuješ?

Trénuji pravidelně 4 - 5x týdně po dvou hodinách. Hlavní příprava probíhá v klubu SK Cobra Dojang Prague, kde trénuji v úterý a ve čtvrtek. V pondělí a ve středu se scházíme se Sportovním centrem mládeže, kam patří nejlepší závodníci z pražských oddílů, a v pátek občas vyjíždíme na sparingy do Újezda nad Lesy, kde trénuje klub Kangsim Dojang. Občas máme víkendové soustředění s reprezentací a přibližně jednou za dva týdny jsem na turnaji.

Máš čas ještě na něco jiného kromě taekwonda?

Ano, mám. Sice ho není moc, ale musím najít čas na školu, kamarády a rodinu.

Věnuješ se sportovnímu zápasu, přemýšlela jsi někdy, že bys závodila v souborných sestavách?

Ano, jednou jsem to i zkusila, ale dopadlo to katastrofálně. V sestavách se spíše vyzná můj bratr.

Pravidelně se účastníš největších turnajů v Evropě tzv. "G-turnajů", jaké jsou tvé největší úspěchy?

Rok 2015 jsem měla velice úspěšný. Podařilo se mi zvítězit na Greece Open, Austria Open a na posledním G-turnaji v roce Croatia Open. Na Croatia Open se mi podařilo získat i ocenění nejlepší kadetská závodnice, což se hodnotilo podle počtu vyhraných zápasů a celkového rozdílu rozdaných a obdržených bodů. Ale stejně si cením i dvou třetích míst z Dutch Open a Polish Open a 5. místa z MS kadetů v Muju.

Měla jsi tedy výbornou sezonu, ale na ME kadetů ve Štrasburku se ti moc nedařilo. Co se stalo?

V prvním zápase jsem se potkala se závodnicí z Velké Británie. Boj byl velice vyrovnaný, ale ve druhém kole nám přestaly fungovat elektronické vesty, nedávala jsem pozor a dostala jsem zbytečné body, o které jsem pak prohrála.

Zato na mistrovství světa v Koreji jsi skončila na 5. místě. Jak daleko byla medaile?

Medaile byla velice blízko. Nejdříve se mi podařilo projít se skóre 19:10 přes reprezentantku Kazachstánu Zhadyru Khairullinu. V druhém kole jsem se utkala s Jordánkou a také jsem zvítězila, tentokrát předčasně 27:5. Po dvou vyhraných bojích jsem ve čtvrtfinále narazila na španělskou závodnici Aitanu Santome Santosovou. V prvním kole se dostala do mírného vedení, ale zlom přišel v kole druhém. Dostala jsem techniku do hlavy a já jí to chtěla hned vrátit, to byla chyba a dostala jsem další hlavu.

Co pro tebe znamenalo podívat se do kolébky taekwonda a jak se ti tam líbilo?

Korea mě fascinovala od té doby, co jsem začala s taekwondem. Když jsem se od svého trenéra dozvěděla, že jsem se kvalifikovala na mistrovství světa kadetů v Koreji, nevěřila jsem vlastním uším. Sice jsem se bála toho dlouhého letu, ale nějak se to poddalo. Bylo to úžasné a ráda bych se tam někdy v budoucnu vrátila.

Ve tvé kategorii musíš vyhrát 4 - 5 bojů na zlatou medaili, jak se vyrovnáváš s přicházející únavou a zraněními?

Mezi zápasy bývá docela velká pauza, tak mám většinou čas si na chvíli odpočinout na tribuně. Nedávno na Croatia Open jsem si hned v prvním boji poranila koleno. Po zápase jsem požádala svého kouče, aby mi koleno zatejpoval, a nakonec to pomohlo a já došla až pro vítězství.

Nedávno jsi složila zkoušku na černý pás. Bylo těžké se na to připravit?

Myslela jsem si, že to bude těžké, ale díky dobré přípravě a podpoře všech z klubu jsem je zvládla lehce.

Máš nějaký idol, kterému by ses chtěla vyrovnat?

Mými idoly jsou již od začátku Viktor Jankovský a Petr Štefl, oba jsou mými trenéry. Viktor se stal mým idolem díky své síle a přátelskému přístupu. Petr si můj obdiv získal díky rychlosti a pohodovým postojem.

V roce 2016 již budeš startovat v juniorské kategorii, jaké jsou tvé cíle a co tě čeká?

Mým cílem je zúčastnit se mistrovství světa juniorů. Podle toho, jak se mi bude dařit, pak zjistím, co od sebe mohu čekat.

Máš nějaký dlouhodobější cíl, čeho bys chtěla v taekwondu dosáhnout?

Ano, mám. Chtěla bych přivézt medaili z mistrovství světa nebo se zúčastnit olympijských her.