BudoNews.cz

Úvodní strana > Reportáže - z akcí > Čtyři zlata z MS pro Českou asociaci okinawského karate a kobuda

Čtyři zlata z MS pro Českou asociaci okinawského karate a kobuda

9. listopadu 2015 | Přečteno: 2427x | Autor: Česká asociace Okinawského karate a kobuda

Ve dnech 14. – 19. 10. probíhalo ve slovinském Koperu mistrovství světa UWK dorostu, seniorů a veteránů v karate, kterého se zúčastnila i výprava reprezentantů ČR startujících pod hlavičkou České asociace okinawského karate a kobuda (ČAOKK). Tohoto šampionátu, který poprvé v historii spojil všechny světové asociace v karate, se zúčastnilo 47 států světa a přes 2000 startujících, kteří se po 4 dny utkávali o světové tituly. Čeští reprezentanti si v této konkurenci vedli opravdu výborně.

Ve středu 14. 10. jsme splnili kritéria, která jsou potřebná pro start. Všichni, i když někteří s vypětím všech sil a nervů, navážili svoje váhové limity a vstupu do bojů o světová prvenství již nestálo nic v cestě.

Ve čtvrtek 15. 10. byly na programu eliminace kata dorostenek, eliminace kumite teamu dorostenců, dorostenek a mužů. Jako první nastoupila na tatami Tereza Jůnová (SKP Unitop Sokolov), která si hladce zajistila své místo pro nedělní finále. Další, kteří zasáhli do bojů o drahé kovy byl team dorostenek ve složení A. Lojdová, V. Jakubů, M. Budajová (všechny Champions team) doplněné o E. Týlovou (KK Lichnice), které si v kategorii teamů kumite sanbon dokráčely pro vydřenou bronzovou medaili. Hned po této vyčerpávající zkoušce naskočily do kvalifikace v kategorii teamů rotation, kde na ně nikdo nestačil a katapultovaly se do nedělního finále. V něm se utkaly o pozici nejvyšší s teamem favorizovaných Rumunek. Jako poslední na tatami tento den nastoupily současně 2 naše teamy. Dorostenecký a seniorský ve složení M. Boguský, D. Pekuniak (oba Champions team), V. Vrabec (SKP Unitop Sokolov), Milan Tesař (Lions Pardubice). Muži se drželi opravdu statečně... Vyprovodili z tatami nejdříve Indii, poté hvězdný Egypt a Itálii. V semifinále už to na team pozdějších vítězů z Anglie bohužel nestačilo a k velkému zklamání všech podléhli o 3. místo Brazílii. To team dorostenců si vedl o poznání lépe. V semifinále sice podlehl teamu vítězů z USA, ale v souboji o 3. místo s Italy již team ve složení L. Herák (Champions team), J. Szewieczek (KK Tygr KV), J. Mucha (Karate Hlinsko) nezaváhal a získal zaslouženou placku.

V pátek se přišly na řadu sólo kategorie dorostenců, dorostenek, mužů a žen v kata i kumite a ihned první želízko v ohni Daniel Krhut (SKP Unitop Sokolov) postoupil do nedělního finále. A. Lojdová (Champions team) v kategorii kumite -55Kg došla až do semifinálového boje, kde doplatila na změnu pravidel o přešlapech a i přes jasné vedení byla diskvalifikována z tohoto zápasu. V boji o bronz již nezaváhala a do české medailové sbírky přidala další kov stejně jako Veronika Jakubů (Champions team) v kategorii dorostenky +55kg.

Sobota byla určena eliminacím disciplín veteránů kata, kumite i teamů. Zde jsme měli velmi silné zastoupení. Daniel Krhut (SKP Unitop Sokolov) opět hladce postupuje do nedělního finále ve svém kata veteránů bez rozdílu stylů, stejně jako Michal Kyncl (Karate Hlinsko). Do své eliminace nastoupil i Daniel Pekuniak (Champions team), který se nikdy na tatami v kategorii veteránů kumite dlouho nezdržel a kvalifikoval se do nedělního finále. Tečkou tohoto dne byl kumite team veteránů ve složení D. Pekuniak (Champions team), D. Krhut (SKP Unitop Sokolov), Michal Kyncl, Miloslav Zdražil (Oba karate Hlinsko), kteří bezkonkurečně porazili všechny včetně semifinálových přátel ze Slovenska a kvalifikovali se do nedělního boje o zlato.

Nedělní ráno začalo slavnostním nástupem finalistů všech kategorií a ihned poté se rozjela finálová klání. T. Jůnová (SKP Unitop Sokolov) suverénně zvítězila ve své kategorii a obhájila titul mistryně světa. Danielu Krhutovi (SKP Unitop Sokolov) zlato uniklo jen o vlásek, v kategorii mužů získal stříbro a k bronzu v kategorii veteránů. Celá hala se těšila na finálové boje teamu dorostenek. Začátek boje se pro naše barvy nevyvíjel vůbec dobře. Prohrávali jsme již 5:0, ale po ledová sprše českých útoků jsme senzačně otáčili na konečných 12:6 pro české dorostenky. Ty se staly mistryněmi světa. Daniel Pekuniak (Champions team) chvíli poté vyprovodil ve svém finálovém duelu italského obra před časovým limitem z tatami a stal se dalším z českých zlatých karatistů. Úplně posledním finálovým duelem celého šampionátu byl boj o zlato mezi veterány z ČR a sebevědomými Italy. Tuto záležitost však velmi rychle za burácení celé haly vyřešili čeští veteráni, kteří svou šanci ani na chvilinku nepustili z rukou a zaslouženě obsadili metu nejvyšší.

Celková bilance ČR: 4x zlato, 1x stříbro, 5x bronz z této akce opět jen potvrzuje, že závodníci z ČAOKK jsou opravdu velmi profesionálně vedeni a fungují, jako skvělý team.

Tímto velmi děkujeme našim štědrým přispěvatelům a podporovatelům, dále celému realizačnímu teamu a všem závodníkům především.