Děti a mládež v Českém svazu Taekwon-do ITF | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Děti a mládež v Českém svazu Taekwon-do ITF

Děti a mládež v Českém svazu Taekwon-do ITF


21. ledna 2014 | Přečteno: 3572x | Autor: Radek Kolář

Poslední mistrovství Evropy juniorů, které se konalo ve Slovinsku, bylo pro českou juniorskou výpravu velmi úspěšné. Ziskem dvou zlatých, devíti stříbrných a šesti bronzových medailí se mladé české závodnice a závodníci zařadili k nejúspěšnějším výpravám celého mistrovství. Zúročili tak dlouholetou poctivou a systematickou přípravu.

Práce s dětmi od nejútlejšího věku je v současných podmínkách a stupni rozvoje sportu a dalších volnočasových aktivit nutností. Často nezávisle na sobě si to uvědomila řada trenérů a dnes byste těžko hledali školu Taekwon-do ITF, ve které není dětská přípravka nebo alespoň samostatně cvičící dětská skupina. Trénink pro nejmenší cvičence je organizován spíše jako hra. Děti, jejichž motorické dovednosti v obecné rovině spíše klesají, si nenásilnou formou zvykají na tělocvičnu, osvojují si základní pohybové návyky, nalézají v sobě zdravou soutěživost a postupně se seznamují s technikami Taekwon-do. Neoddělitelnou a velmi důležitou součástí těchto dětských tréninků je i požadavek respektovat zásady Taekwon-do, dodržovat řád a principy fair play, což jsou ctěné a žádané vlastnosti i v osobním životě. Jen pro příklad: vedoucí a hlavní trenér brněnské školy Taekwon-do Libor Macháň (5. dan) vede dlouhodobě přípravku pro děti od pěti let. Pro letošek spustil nový projekt "Taekwonďáček", ve kterém se za aktivní účasti rodičů věnuje již tříletým dětem. Vydatnou oporou této tréninkové skupiny je prý i Liborův dva a půl roku starý syn Lukášek. Mezi další trenéry, kteří se zaměřili na cvičení s nejmenšími dětmi, je i prezident Českého svazu Taekwon-do ITF Martin Zámečník (6. dan). Spolupracuje s jednou pražskou školkou, ve které je Taekwon-do zařazeno do programu výuky. Dále bezplatně poskytuje kurzy dětem z dětského domova a upravil systém tréninku pro základní školu, do níž docházejí děti se specifickými poruchami chování. Trenérů a asistentů, kteří svůj volný čas a energii věnují dětem, je mnohem více a všem patří velký dík.

Český svaz Taekwon-do ITF zmíněnou pečlivou a nezastupitelnou činnost jednotlivých škol od roku 1997 zastřešuje projektem Středisek talentované mládeže (STM). Cílem je na základě tréninkových dovedností a výsledků oblastních soutěží vybrat talentované děti a v případě jejich zájmu jim poskytnout možnost cvičit s trenéry s reprezentačními zkušenostmi a dále efektivně rozvíjet své psychické i fyzické schopnosti a dovednosti. V současnosti existuje pět středisek: dvě v Praze, po jednom v jižních Čechách, na jižní a severní Moravě. Svaz dvakrát do roka organizuje víkendová setkání všech STM. Sobotní program připravuje Oddělení pro děti a mládež. Důraz je kladen na pestrost a aktivity vyžadující značnou míru spolupráce mezi jednotlivými středisky. Účastníci si během setkání mohli procvičit základní techniky a sestavy s hlavním instruktorem pro Českou republiku, velmistrem Hwang Ho-yongem, 9. dan. Trenéři státní reprezentace, Jan Mraček a Jan Klaška, oba 4. dan, vedli přípravu na sportovní boj, tj. nácviky do odražečů a lap, cvičení kladoucí důraz na správný pohyb po tatami a boj v chráničích. Následný trénink pák a sebeobranných situací se rovněž těšil velké pozornosti. Program pokračoval tréninkem technik vhodných pro exhibice, kopů na přesnost do míčků, ukázkových bojů a proběhla i soutěž v akčních miniscénkách. Z některých účastníků by se jistě mohli stát noví akční hrdinové formátu Chucka Norrise. Vítanou změnou pro mnohé byl trénink v bazénu s nácviky kopů a úderů pod vodou. Volné chvilky mezi tréninky zaplnily hry rozšiřující teoretické znalosti o Taekwon-do.

Na promarněný čas si nemohli stěžovat ani trenéři a asistenti. S kladnou odezvou po přednášce o posilování s vahou vlastního těla a kompenzačních cvičeních se jako obvykle setkal Martin Svitek (4. dan). Pozorně naslouchající trenéři byli poučeni o správném držení těla při jednotlivých cvicích, rozložení váhy, kontrole kontaktu chodidla s podložkou, vše zpřesněno praktickými ukázkami. Radek Kolář (4. dan) vedl seminář o rozcvičce a posilovacím cvičení, které se zpřístupňuje dětem atraktivní formou her. Poslední seminář pro trenéry vedli již zmínění reprezentační trenéři a věnovali jej tréninku s lapami: jejich nastavení, minimalizaci rizika zranění, vhodností pro jednotlivé techniky, práci s lapou v pohybu a dalším zásadám. Spousta doplňujících otázek a zjevný zájem všech účastníků byly přednášejícím tou největší odměnou.

Neděle byla celá věnována soutěžím mezi jednotlivými STM ve všech disciplínách Taekwon-do ITF, tedy technickým sestavám, sportovnímu boji, speciálním přerážecím technikám, sebeobraně a silovému přerážení.

Pro juniorskou věkovou kategorii (14 - 17 let) je pomyslným vrcholem sportovní části Taekwon-do členství ve státní reprezentaci. Podmínkou je složení zkoušky na první dan a stálá, rovněž úspěšná, účast na republikových závodech. Pokud junior či juniorka tyto podmínky splní, může se na pravidelných intenzivních soustředěních setkávat a cvičit s těmi nejlepšími a v případě nominace svou snahu a poctivý trénink přetavit v nějaký vzácný kov, jako se to podařilo na dubnovém mistrovství Evropy juniorů ve slovinském Bledu.

Auto je vedoucím oddělení dětí a mládeže Českého svazu Taekwon-do ITF.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Znojmo Open 2013
Jak dopadl 6. ročník mezinárodního Taekwondo I.T.F.
Milan Prokeš 5. dan - rozhovor
Nejúspěšnější veteránský závodník mistrovství světa 2012 v taekwondu ITF.
Český svaz Taekwon-Do ITF v roce 2012
Úspěchy a plány národní organizace taekwondo ITF.
Bojová umění - cesta pro hyperaktivní děti
Bojová umění jako forma terapie.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

jan - 30.04. 2014 / 11:33
<a href="http://www.seznam.cz/" title="díky moc">díky</a>


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na