Dvacátý seminář tradičního džódó je za námi | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Dvacátý seminář tradičního džódó je za námi

Dvacátý seminář tradičního džódó je za námi


20. dubna 2016 | Přečteno: 2065x | Autor: Patrik Orth

Ve dnech 9. - 10. dubna 2016 uspořádalo zlínské Tenšin dódžó 20. seminář Šintó musó rjú džó, který vedl pan Fred Quant z Nizozemska. Stáže se zúčastnilo 30 džódistů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Litvy a Švýcarska. Přihlášení účastníci z Ukrajiny bohužel včas nedostali svá víza, a tak se k nám nemohli připojit.

Fred Quant, Šintó musó rjú menkjo kaiden, navštěvuje Českou republiku od listopadu 2002, kdy tu vedl první, velice komorní stáž pro několik zájemců bez sebemenších zkušeností a pro pár úplných začátečníků. Postupně se jeho seminářů účastnilo stále víc jednotlivců tak, jak se rozvíjela česká, ale i další skupiny při Evropské federaci džódó. Tak, jako se zvyšoval počet účastníků, měnil se i rozsah jejich znalostí. V posledních letech je počet cvičících podobný a to, čemu se věnují na stáži kopíruje úplné (!) osnovy této staré školy. To znamená, že studujeme základní techniky džódó, nebo džódžucu, jak kdo chce a zároveň katy všech úrovní od omote waza po okuden waza. A vedle toho probíráme vyučované zbraně (ken, tandžó, kusarigama a džutte). Nadto je třeba říci, že se v každé z těchto disciplín zlepšujeme, stejně jako se zlepšuje Fred, což potvrzují všichni, kdo ho v posledních letech potkali.

Letošní stáž byla sice "kulatá", ale my se rozhodli, že bude úplně obyčejná. Že budeme jen cvičit a užívat si stáže a tento plán nám vyšel stoprocentně. Sešli jsme se a cvičili tak dobře, jak to jen šlo. Ve čtyřech cvičebních blocích jsme procvičovali vše výše popsané, sdíleli zkušenosti a sbírali nové. Fred asi nejčastěji zdůrazňoval nutnost správného ki-ken-tai, tedy sladění energie neboli síly s pohybem těla a zbraně. Znovu a znovu tento základní koncept připomínal a ukazoval, jak funguje. Jako obvykle jsme část cvičení trávili společně a další ve skupinách dle pokročilosti a jako obvykle mohli méně zkušení vidět i ty katy, které ještě necvičí. Někteří se naučili novou techniku, či katu, jiní pokračovali v tom, co se naučili dříve.

V sobotu jsme společně povečeřeli a odpočinuli si u dobrého piva, abychom v neděli pokračovali ve stejném duchu v dódžó. Fred po celé dva dny poctivě opravoval naše chyby a ochotně odpovídal na případné dotazy.

Před koncem semináře proběhly zkoušky na stupně kjú, v nichž tentokrát uspěli všichni. Ti méně jistí, se po zkouškách dozvěděli, na čem je třeba pracovat... A ti úspěšní se jen těšili novým stupněm.

Dvacátý seminář tradičního džódó v České republice skončil v neděli 10. dubna odpoledne. Na ten příští český si musíme rok počkat, nicméně s Fredem se uvidíme už na konci dubna v italské Padově, anebo o měsíc později v Amsterdamu, kde bude vyučovat. I z těchto stáží přineseme nějakou tu noticku a možná i více fotografií.

P.S.
Menší stáže proběhnou v květnu v Praze, v červenci na Slovensku a ve Zlíně. Bližší informace o nich najdete pod odkazem níže.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Radomír Kotas

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na