Džita-kjóei | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Literatura > Džita-kjóei

Džita-kjóei


4. května 2015 | Přečteno: 3252x | Autor: Kódókan Institut

Nedávno jsme zde na BudoNews.cz uvedli, že Kódókan Institut uveřejnil nově na svém novém webu džúdisticky zajímavé texty k filozofii, historii a principům džúdó. Dostali jsme od Kódókanu povolení uveřejnit překlady vybraných článků v češtině a zde je druhý. Jedná se o původní text Džigoró Kana z roku 1925. Spolu s článkem Co je "seirjoku-zenjó"? Kódókan uveřejnil tyto texty v sekci Učení Džigoró Kana.

Odkaz na původní článek v angličtině: http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/word/jita-kyoei/

Co je "džita-kjóei"?

Tak dlouho, jak my spolu žijeme, tak každý člen společnosti a jejich organizovaných skupin musí působit v harmonii a ve spolupráci s ostatními. Není nic důležitější než žít ku společnému prospěchu. Jestliže každý jedná v duchu vzájemné spolupráce, tak práce každého člověka přináší užitek nejen jemu, ale i ostatním a dosažení tohoto společně přinese vzájemné štěstí. Konání by se nemělo zabývat pouze vlastním zájmem. Poté, co člověk s tímto začne, je samozřejmé, že najde dobro v harmonii a spolupráci a také si uvědomí, že jeho úsilí zvýší prosperitu všech. Tento velký princip harmonie a spolupráce je, jinými slovy, pojem džita-kjóei, vzájemná prosperita pro sebe a druhé.

Kde by měl člověk hledat důvody pro jednání v zájmu druhých? Navíc, pokud člověk jedná z obavy o svůj vlastní blahobyt, bude nevyhnutelně v kolizi zájmů s ostatními. Jednání v zájmu vlastního se nakonec stane velkou nepříjemností. Tímto způsobem, obětování se bez účelu a odůvodnění probíhá v rozporu s větším dobrem lidstva. Pokud člověk jen prosazuje své vlastní sobecké nároky, pak se nejen on stane blokovaný opozicí ostatních a takové sobectví povede k sebezničení. Pokud uvažujeme v tomto světle, neexistuje žádná jiná cesta vpřed než džita-kjóei, v cestě v níž všichni lidé hrají svojí roli ve společně prosperující společnosti.

Například, pokud se tři lidé spojili při cestování, jedna osoba může chtít jít do hor, druhá k moři, a další může chtít zastavit a odpočinout si. Všichni tři se nakonec dostanou do bodu, kdy se všichni chtějí rozdělit. Za předpokladu, že chtějí využívat výhod cestování dohromady jako na začátku, musí spolupracovat a přistoupit k přání druhé strany. Po pravdě řečeno, není žádná jiná volba než zvolit společný cíl k uspokojení všech.

Při pohledu na způsoby ve světě, zjistíme, že všechny věci velké i malé jsou tímto způsobem ve vzájemném stavu... Pokud člověk jedná v souladu se svými vlastními zájmy a zároveň odmítá uznat potřeby druhých, pak to povede k vzájemnému zničení, a nic není více nepříznivé, nebo katastrofální pro společnost, než tohle...

Když pozorujeme skutečné životy lidí, zdá se, že je zde velké množství plýtvání energií. I když se zdá, že lidé skutečně využívají své síly, nelze popřít, že je zde ještě mnoho prostoru pro zlepšení. Měli bychom přestat bezvýznamnými konflikty, a místo toho dodržovat zásadu džita-kjóei. Půjdeme-li cestou maximalizací efektivním využíváním energie, bude to mít za následek vitalitu země, rostoucí dvojnásobně. Takto bude kultura postupovat mílovými kroky, a všichni budeme samozřejmě obohaceni a posíleni. Navíc si myslím, že pokud budeme následovat ideál Džita-Kjóei, tak se mezinárodní vztahy stanou přátelštější, a to bude podporovat blaho pro celou lidskou rasu.

Z tohoto důvodu, prosím vás všechny začleňte a přijměte všechny tyto nauky a výzvy, pozvednout vlajku seirjoku-zenjó a džita-kjóei, pojmy, které jsou založeny na nemovitých principech pravdy, a posunout se vpřed spolu se všemi lidmi světa. * 1

* Kanó Džigoró, "Proč je nutné prosazovat zásady seirjoku-zenjó a džita-kjóei", Sakko sv. 4, číslo. 12, 1925.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Kódókan Institut

Související články


Seirjoku-zenjó
Texty z webu Kódókan Institutu – část 1.
Novinky z webu Kódókan Institutu
Texty a učebnice volně ke stažení.
O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana II.
Dokončení rozsáhlého textu o džúdó.
O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana I.
První část textu o džúdó z trochu jiného úhlu pohledu.
Džigoró Kanó a Kódókan - Novátorská odezva na modernizaci
Pár slov o zajímavé knize a výtah vztahující se k zápasu randori.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na