Finský seminář Šintó musó rjú džó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Finský seminář Šintó musó rjú džó

Finský seminář Šintó musó rjú džó


21. ledna 2013 | Přečteno: 2404x | Autor: Patrik Orth

Minulý pátek jsem se vydal do zimních Helsinek (až - 20° C), abych se zúčastnil dalšího semináře tradičního džódó a spolupodílel se na ukázce starých škol bojových umění tamtéž.

Pokud vycestuji na seminář džódó, je to zpravidla plánováno v dostatečném předstihu, půl roku nebo alespoň pár měsíců předem tak, abych si zorganizoval pracovní i jiné povinnosti a také, abych ušetřil nějakou tu korunu za first minute letenky, jízdenky i ubytování. Díky tomu, díky podpoře rodiny a také díky pomoci členů našeho dódžó, kteří mě zastoupí na trénincích, zvládnu alespoň každý druhý měsíc nějaký ten seminář s učiteli Evropské federace džódó (FEJ). Pracuji tam na své technice a získávám cenné zkušenosti. Vzhledem k tomu, že v České republice nepůsobí licencovaný učitel naší rjúha, není jiná cesta, jak se sám zdokonalit. Vedle dlouhodobě plánovaných a víceméně pravidelných akcí dostanu navíc příležitostně možnost zacvičit si jinde, přičemž po každé takové možnosti sáhnu oběma rukama pokud je to jen trochu realizovatelné. Podobnou příležitost jsem dostal nedávno.

Na začátku ledna, během nedávného Kagamibiraki, mě požádal Michael Söderkvist o pomoc při ukázce starých škol bojových umění v Helsinkách. Tato velká ukázka korjú se měla konat už za dva týdny, současně s druhým ročníkem semináře Šintó musó rjú džódó ve Finsku. Díky ochotě Evropské federace podpořit tuto akci finančně a prezentovat tak naší disciplínu jsem poměrně rychle (tentokrát během několika desítek hodin) zajistil dopravu, ubytování pro sebe a dokonce i účast našich nových přátel ze 400 kilometrů blízkého Petrohradu, kteří se k nám chtěli připojit.

Finská sekce džódó funguje při naší organizaci teprve od léta 2011 pod vedením Nina Lindströma. Jde o nevelkou skupinku, která se věnuje prozatím technikám od kihonu po čúdan waza. Proto probíhala největší část semináře právě v duchu procvičení základních technik, kat omote, čúdan a také kendžucu. V pátek večer a v sobotu jsem cvičili pouze v devíti lidech, cvičení bylo přístupné pouze členům FEJ, nedělní otevřené části se účastnilo 14 džódistů včetně učitele. Finští džódisté před sebou mají mnoho práce podobně jako ti ruští, kteří projevují nadšení a radost z každé naučené techniky či předané informace. Vše je pro ně nové a záleží jen na nich, kam budou své cvičení směřovat. Musí se učit nejen techniky, ale také se učí správně pohybovat v dódžó a ve světě naší rjúha vůbec.

Michael Söderkvist (Šoden Mezinárodní federace džódó/ IJF) vyučuje pravidelně ve švédském Östersundu, asi 500 kilometrů od Stockholmu. Jeho zkušenosti s japonským budó jsou bohaté. Od roku 1971 cvičí karate kjokušin, s džódó se setkal už v roce 1979 v Japonsku, v roce 1981 ho začal cvičit v Malajsii. Žákem Pascala Kriegera se stal v roce 1988. Při výuce se soustředil na nejzákladnější prvky základních technik - způsoby držení hole a meče, správné vedení zbraní v dobrém úhlu apod. Mám možnost zacvičit si s ním vždy v lednu a v létě, pouze pár minut během seminářů FEJ. Tentokrát jsem si jeho způsob výuky a cvičení užíval dostatečně. Párkrát mě překvapil jiným (logickým) vysvětlením některých částí kat, mnohokrát potom silným úderem a přesvědčivým pohybem.

V sobotu odpoledne jsme se přesunuli do kongresového sálu školy Rudolf Steinerkoulu, kde probíhala zmiňovaná ukázka Korjú 2013. Některé skupiny měli čas na "generálku" na místě. my se spokojili s jedním dopoledním pokusem v dódžó jedině proto, abychom se vešli do přidělené patnáctiminutovky. Ukázky starých škol kobudó jsou v Evropě poměrně vzácné. Stále častěji tady nebo jinde probíhají stáže jednotlivých škol, ale spojení devíti starých škol na jedné akci je mimořádnou událostí. V Japonsku každoročně probíhá kobudó enbu taikai například v tokijském budókanu, v tomtéž městě v Jojogi parku u svatyně Meidži, v Asakuse, v kjótském budókanu nebo třeba ve starobylém dódžó v Kašimě. V Evropě probíhají podobné akce mimořádně, zpravidla díky návštěvě japonských delegátů.

V Helsinkách byly jednotlivé školy prezentovány především jejich finskými představiteli, hosté z Japonska byli pouze tři (pokud vím), po jednom účastníkovi ze Spojených států, Švédska a České republiky. Přestože jsem fanouškem starých škol a snažím se najít mnoho informací o nich, některé části z prezentovaných rjú jsem dosud neviděl. Jmenovitě džó školy Kašima šin rjú, která se ve Finsku cvičí v hlavní linii této tradice. Z ukázek (včetně té naší) jsem měl dobrý pocit a jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit.

Nedělní část našeho cvičení byla otevřená i pro úplné začátečníky. Nadto se k nám přidal vedoucí učitel finského Zen Nihon kendó renmei džódó Timo Reenpää. Ten se musel trápit s naší metodikou a formou cvičení, ale rozhodně se snažil. Díky soustředění ZNKR džódistů na seiteigata a soutěže se jim korjú techniky dost pletou, zřejmě protože je neopakují dostatečně často. Každopádně Timo pozorně poslouchal všechny informace i rady a zkoušel je ihned použít. Začátečníci se seznamovali se základními technikami a zkusili lehčí katy, pokročilejší se vedle opakování naučili několik nových technik omote respektive čúdan waza (první dvě sady osnov). Michael se snažil rovnoměrně věnovat svůj čas oběma skupinkám, já jsem mu pomáhal s výkladem a opravami, když mě k tomu vyzval.

Všichni jsme cvičili do posledního okamžiku semináře. Během posledních dvou desítek minut probíhaly zkoušky na nižší stupně kjú, souběžně s tím jsme stále trénovali stranou od těchto zkoušek. Využili jsme svůj čas, prostor i učitele jak to jenom šlo.

Se stáží a s přáteli jsem se rozloučil v neděli, se zamrzlým Finskem v pondělí ráno. Jsem rád, že jsem si na severu zacvičil. Díky za tu možnost.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Zdroj: tenshin.cz
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Andrey Maryenkov

Související články


Ukázky starých škol bojových umění v Helsinkách
Krátká reportáž z kobudó enbu ve Finsku.
Nový začátek
Kagamibiraki Evropské federace džódó 2013.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na