Hanami Lehrgang 2016 - seminář iaidó v Brunšviku | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Hanami Lehrgang 2016 - seminář iaidó v Brunšviku

Hanami Lehrgang 2016 - seminář iaidó v Brunšviku


26. dubna 2016 | Přečteno: 2214x | Autor: Petr Březina

Něměčtí iaidisté již několik let koncem dubna pořádají akci Hanami Lehrgang (Hanami / 花見 je japonský svátek, kdy se lidé těší z rozkvetlých třešní / sakura nebo švestek / ume). Tento seminář iaidó probíhá každý rok na různých místech Německa. Mimo učební seminář je na akci možné skládat zkoušky na 1. - 3. dan iaidó. Seminář obvykle vedou němečtí učitelé s 5. - 7. danem. Letos se akce konala v Brunšviku (Braunschsweig) v Dolním Sasku.

Myslím si, že seminář obvykle navštěvují jen iaidisté z Německa a cizinci jsou výjimkou. Jelikož v Čechách se zatím zkouška na 3. dan skládat nedá a na Slovensko jsme z různých důvodů jet nechtěli, padla volba právě na Hanami Lehrgang. Z českobudějovického Kokki dódžó jsme jeli dva (já a Jarda Adam), v Brunšviku se k nám připojil Patrik Orth ze zlínského Tenšin dódžó, který byl vlastně iniciátorem výpravy na tuhle akci. Naše cíle byly stejné - složit zkoušky a zároveň zvýšit úroveň našeho iaidó.

Seminář byl naplánován dle rozpisu velmi stroze pohledem našich zkušeností z jiných zkouškových seminářů. Čtyři hodiny cvičení iaidó v sobotu odpoledne, potom ihned zkoušky před pětičlennou komisí učitelů, v nedělní části ještě tříhodinové cvičení iaidó. Sobotní části semináře se zúčastnilo asi 60 lidí, z toho 12 chtělo skládat zkoušky (4 na první dan, 3 na druhý dan a 5 na třetí dan). Byli jsme jediní cizinci. Po úvodním pozdravu a vyhlášení témat semináře, jsme byli rozděleni do čtyř skupin (skupina lidí připravujících se na zkoušky a tři skupiny podle stupňů). O výuku nebo pomoc při výuce se staralo hned několik učitelů: paní Sylvia Ordynsky (7. dan iaidó) a Rudi Müller (6. dan iaidó, Aikikai Bamberg e.V.), Peter Röder (6. dan iaidó), Henry Schubert (6. dan iaidó). Asistovali jim ještě pánové Wim van Mourik (5. dan iaidó, Hakushinkai Berlin) a Peter Kern (5. dan iaidó, Aitokan Bad Homburg).

Všechny skupiny se věnovaly ZNKR seitei iaidó. Naší "zkouškovou skupinu" měl na starosti Henry Schubert. Věnovali jsme se reihó (etiketě) a postupně všem katám ke zkouškám. Seznam požadovaných 5 kat na každý stupeň přinesl Henry s sebou. Na 3.dan to byly katy mae, ukenagaši, morotecuki, sanpó giri a só giri, na nižší stupně byla kombinace kat jiná. Velmi intenzivně vysvětlil hlavní body, zacvičil danou katu a ukázal, co nedělat. Výklad i demonstrace byly perfektní a co navíc, vždy procvičovanou kata u každého zkontroloval a konkrétně mu opravil chyby, či podněcoval ke zlepšení - efektivní a potřebné - přesně to, co člověk potřebuje před zkouškami slyšet pro svůj rozvoj. Celkově to byly intenzivní 4 hodiny strávené přípravou na složení zkoušek a zaměřené na tento výsledek.

Z vedlejších "nezkouškových skupin" zněla často ve výkladu jména učitelů Sagawa, Furuiči, nebo Išidó, ale obsah jsem nesledoval. V pauze mezi cvičeními za námi přišel pan učitel Kern - si popovídat, seznámit se a laskavě i přátelsky nám dával rady. Zkoušky pak proběhly rychle, důstojně a s dobrým koncem pro nás.

Nedělní část cvičení probíhala ve čtyřech skupinách (do 1. danu se Sylvií Ordynsky), ostatní cvičili korjú ve skupinách dle svých rjúha. Musó šinden rjú - linie pod Furuiči senseiem vyučoval Rudi Müller, Musó šinden rjú - linie pod Išidó senseiem vedl Peter Röder, Musó džikiden eišin rjú učil Henry Schubert. Přítomni byli také lidé cvičící Šinkage rjú, ti cvičili sami ve skupině Henryho Schuberta. S Patrikem jsme se připojili ke skupině Rudiho Müllera.

V naší skupině se cvičilo a vysvětlovalo reihó, katy injóšintai a seičútó a pak ZNKR ukenagaši. Velký důraz se kladl na logiku a mecuke. Katy jsme cvičili také ve dvojicích s bokutó pro lepší pochopení souvislostí. Výklad a způsoby pohybu v katách byly velmi podobné těm, které cvičíme v Kokki dódžó. Jejich provádění Musó šinden mi přišlo velmi blízké. Několik skutečností jsem si ujasnil a opravil, za to jsem velmi rád. Učitelé Müller, van Mourik a Kern se velmi snažili nás učit, přispěchali s konkrétní radou v angličtině, někdy přísně, ale vřele se snažili pomoci.

Na závěr bych rád zmínil, že němečtí iaidisté byli velmi přátelští, učitelé obzvlášť. Téměř každý z nich za námi přišel zeptat se, odkud jsme, co, kde a pod kým a z jaké linie učitelů cvičíme, jestli se nám tam líbí, jsme spokojení. Nabídli, že jim máme hned říci, pokud budeme něco potřebovat. Starali se o to, jestli rozumíme výkladu a vždy nám buď sami anglicky předávali informace, nebo k nám poslali tlumočníka, někoho z účastníků semináře.

Při zkouškách nás nikdo nestresoval ba naopak, snažili se vás uklidnit. Před naším odjezdem jsme šli jednotlivým učitelům poděkovat za výuku, i tehdy byli velmi přátelští a nabízeli další možnosti iaidó setkání. Nakonec nám popřáli pevné zdraví a šťastnou cestu domů. Osobně se mi seminář velmi líbil a mohu ho vřele doporučit. Po srovnání s podobnou akcí, kterou organizuje v květnu Šinbukan na Slovensku, kterou jsem v minulosti dvakrát navštívil, vím, že budu v budoucnu raději hledat seminář opět v Německu. Hanami Lehrgang je podle mého názoru organizačně velmi dobře zvládnutá akce, cenově dostupná, s intenzivním cvičením s různými učiteli. Je tu možné vidět jejich iaidó a i obsah semináře je rozmanitější. Model semináře a hlavně velká snaha učitele Henryho Schuberta pomoci každému v poslední přípravě na zkoušky mi ukázaly, jak to pěkně může fungovat - je to vlastně jen o lidech.

Těch rozkvetlých třešní jsem cestou viděl mnoho - v Brunšviku, Budějovicích i v Drážďanech - kouzlo jara oko potěší a svátek to byl pro nás, že jsme do Brunšviku mohli jet. Díky za to našim rodinám.

Převzato z webu Kokki dódžó. Redakčně upraveno.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Patrik Orth

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na