He Jing-han - mistr Bagua Quan | BudoNews.cz

BudoNews.czHe Jing-han - mistr Bagua Quan


8. května 2012 | Přečteno: 4566x | Autor: Igor Pramuk

He Jing-han je představitelem 5. generace mistrů Bagua Quan (pa kua čchuan). Více než 20 let žil a studoval pod vedením mistra Gong Bao Zhai-a. Mistr He byl generálním sekretářem Asociace čínských bojových umění na Tchaj-wanu a je bývalým profesionálním vojákem.

Ve věku 15 let začal He Jing-han studovat Yang Taiji Quan, ale po 6 až 7 letech začal stagnovat a nevěděl jak pokračovat dále. Když mu bylo 23 let, byl představen mistru Gong Bao Zhaiovi a začal se specializovat na Bagua Quan.

Mistr Gong Bao Zhai zdědil Bagua Quan systém od svého učitele – velmistra Gong Bao Tien-a, který byl přímým studentem velmistra Yin Fu. Oba byli v Číně velmi známí mistři bojových umění a byli instruktory císařské osobní stráže.

He Jing-han se stal osobním studentem mistra Gong ve věku 24 let. Od té chvíle se stal dům jeho mistra jeho vlastním domovem.

Jaký je rozdíl mezi interním a externím v bojových uměních? Co znamená vnitřní (interní) a vnější (externí) v bojových uměních?

Vnitřní se nazývá Neijia a vnější Weijia. Ale ve skutečnosti v čínštině znak pro Neijia může znamenat také "uvnitř rodiny" a Weijia "mimo rodinu".

Výrazy mají různé významy. Někteří lidé říkají, že Neijia bylo něco, co bylo držené v rámci rodiny, a Weijia pochází z okruhu mimo rodinu, jiní zase říkají, že například v klášterech je Neijia pro mnichy a Weijia pro lidi zvenčí. Další definice se zmiňuje o interním jako o něčem, co bylo v rámci císařského paláce a externím, které bylo určené pro lidi mimo palác. Jedna teorie pochází z dynastie Ming – někteří lidé se věnovali hlavně studiu, např. spisovatelé, lékaři, malíři apod. Tito lidé používali vnitřní sílu na udržování svého zdraví. Soustředili se na čínský styl meditace s cílem rozvinout dobré osobní vlastnosti, silný charakter. Tuto vlastnost poté přenesli i do bojových umění.

Od vnějšího k vnitřnímu tedy vede určitý tréninkový proces.

Například, jako zažil každý z nás - když jsme byli mladí, byli jsme plní energie, snažili jsme se předvést. Když jsem byl mladý, měl jsem pocit, že mi patří celý svět. Ve středním věku už toho víme více, a také více věcem rozumíme. Nejsme tak agresivní, stáváme se klidnějšími a zdá se že ani nejsme natolik silní. Ale jakmile chceme něco provést, jsme připraveni to udělat.

Je tam vnitřní i vnější. To jen v současné době se bojové umění rozděluje na dvě linie – vnitřní a vnější. Někdo zůstává při vnějším tréninku, někteří tuto fázi přeskočí a jdou přímo k vnitřnímu tréninku. A tak se může stát, že vidíte někoho, kdo cvičí vnitřní styly a nemá dostatek síly z předchozího externího tréninku. Ale také někteří, kteří cvičí vnější styly, trvají na tom být velcí a silní, ale
ve středním věku nevědí kam jít dále, jak se posunout. Proto část z nich začne cvičit například Taiji Quan.

Směřují všechna čínská bojová umění od vnějšího k vnitřnímu?

Ne. Čínská bojová umění se vyvíjela během dlouhé doby. Je to jako vývoj svalstva a člověka.

Dítě se nejdříve pohybuje pomoci velkých svalů, později se učí používat i čím dál menší svalové skupiny, např. tužku.

V časech Říma se hodně bojovalo. Používali na to velké svalové skupiny, později se učili i to, jak rozvíjet drobné svaly prostřednictvím umění, malování, výrobou keramiky, apod.

Stejné je to také i v bojových uměních. Od velkých svalů k malým. Z vnější strany těla do nitra.

Čínská bojová umění jsou unikátní tím, že jsou inspirovaná a využívají princip čínské filozofie a tradiční čínské medicíny. Použití těchto principů umožnilo čínským bojovým uměním dosáhnout skutečně vysoké úrovně. Když tyto principy byly do bojových umění přidané, lidé pochopili, že existuje také tělo, které navenek nevidíme a je ještě důležitější než tělo, které můžeme vidět.

Prostřednictvím taoismu zjistili, že můžou začít s nitrem. Jde o jin-ový princip – jin-ová část je důležitější než jang-ová část.

Cíl je ve vnitřních orgánech, krvi a měkké cestě. Používáme tzv. měkkou cestu na řešení problémů namísto tvrdé cesty. Všechny tyto koncepty jsou obsažené v Bagua Quan.

Co byste doporučili cvičit lidem, kteří s Bagua Quan přece jen začínají?

Nikdy neříkáme, že Bagua Quan je vnitřní bojové umění. Tréninkový proces začíná z vnějšího. Začátky jsou spojené s rozvojem Li. Teprve pak se začíná pracovat s Qi (čchi).

Li to jsou svaly, šlachy, vazy,
povázka (fascie).

Qi (čchi) je životní energie. Podle tradiční čínské medicíny cirkuluje v těle podél meridiánů.

Systém v Bagua Quan je velmi jasný. Začít s Li a potom využívat Li na budování Qi. Nemůžete cvičit Qi přímo.

Všechny pohyby v Bagua Quan vycházejí ze svalů. Ale svaly využíváme rozdílným způsobem jako v jiných bojových uměních.

Rozvíjíme tzv. Jing (ťing) – nazýváme to Jing systém. Jde o svaly, šlachy, vazivo, povázku. Prostřednictvím tohoto systému můžete jednotlivé klouby propojit – když jsou šlachy zkrácené, toto spojení není možné. Takže způsob, jakým používáme svaly, je ten, že je natahujeme.

Co dělá Bagua Quan tak zvláštním? Jaký je rozdíl mezi Bagua Quan a jinými bojovými uměními? Všechny přece používají údery a kopy – tak v čem je rozdíl?

Bagua Quan vychází z čínské filozofie Ba Gua (8 trigramů). Takže i když tento styl využívá sestavy - možná z Lohan Quan a jemu podobných stylů a mění je v rámci tohoto filozofického konceptu. Takže i když bojové umění může vypadat stejně, jsou změněné právě tímto konceptem.

Všechny přímé linie se mění ve spirálu. Můžete to vidět při blocích, úderech i kopech – změňte přímou linii ve spirálu. Když změníte toto, potom se změní všechno.

Co může Bagua Quan poskytnout v porovnání např. s boxem anebo kickboxem? Proč lidé cvičí tak rozsáhlé a komplexní bojové umění?

Bagua Quan se vynořilo během dynastie Ching. Rozvoj čínských bojových umění má v dlouhé historii několik vrcholů. V této době během dynastie Ching byla bojová umění na velmi vysoké úrovni.

To také znamená, že mistři Bagua Quan byli výborně trénovaní a připravení. Nebylo lehké ani jednoduché si s nimi poradit. Proto mistři Bagua Quan museli být velmi precizní a jít do detailů. V současnosti jsou lidé cvičící bojové umění především sportovci.

Sportovci jsou připraveni na vítězství podle stanovených pravidel a zápasí se soupeři na přibližně stejné úrovni.

Takže když chcete bojovat v ringu, nepotřebujete Bagua Quan, a pokud se chcete připravovat na soutěže v bojových uměních, měli byste trénovat v rámci pravidel, podle kterých budete bojovat.

Bagua Quan nemá tato pravidla. Netrénujete na to, abyste vyhráli soutěž, pouze se připravujete. Snažíte se být připravený na situaci, kterou byste nemuseli být schopni zvládnout – to je koncept Bagua Quan.

Děkujeme za rozhovor.

Více informací, články, videa a odkazy naleznete na http://www.baguaquan.sk
http://www.baguaquan.ic.cz
http://www.baguaquan.co.uk
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

VideoDiskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na