Interview s Helen Michiyo Nakano sensei | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > Interview s Helen Michiyo Nakano sensei

Interview s Helen Michiyo Nakano sensei


4. března 2014 | Přečteno: 2151x | Autor: Jan Hrbáč

S Helen Michiyo Nakano sensei se setkávají čeští příznivci naginaty pravidelně po celém světě na seminářích INF (International Naginata Federation), na každoročních seminářích pořádaných v březnu ve Velké Británii a pak v červnu v Itálii. Nakano sensei se narodila ve Spojených státech amerických ve městě Seattle, Washington, a studiu Naginaty se věnuje již téměř padesát let. V současné době působí jako hlavní instruktor a prezident SCNF (Southern California Naginata Federation) a v rámci INF od roku 2002 jako viceprezident a ředitel Panamerické oblasti. Mimoto je členem Technické komise INF. Na jaře roku 2009 obdržela od japonského císaře "Řád vycházejícího slunce 4. třídy" (旭日小綬章), který je udělován od roku 1875, kdy byl zaveden císařem Meijim. Toto vyznamenání je udělováno osobám, které se dlouhodobě zabývají japonskou kulturou a přispěli významnou měrou ke vztahům s Japonskem.

Nakano sensei, můžete mi prosím říct, kdy jste začala s naginatou a co vás k ní přivedlo? Vzpomínáte si ještě na svůj první trénink?

V roce 1966 byl můj manžel členem Kendo národního týmu Spojených států, který se účastnil Mistrovství světa, které se konalo na Okinawě, kam jsem ho tehdy doprovázela.

Turnaj Goodwill se konal v Tokiu v Budokanu. Trénink probíhal v blízkosti Císařského paláce a také v Shudokanu u Osackého hradu. V Budokanu jsem poprvé viděla ukázku naginaty. Když jsem pak v Osace fotila kendisty, vybídla mě jedna učitelka naginaty, abych si to vyzkoušela. Moje první učitelky byly Tokunaga sensei, Yamao sensei a Wada sensei.

V té době jsem vůbec neměla v úmyslu začít s naginatou, ale po mém prvním tréninku, jsem se doslova cítila uchvácena krásou a formou naginaty. Učila jsem se, jak seknout "men" a po několika stovkách seků jsem byla nadšená a celá bez sebe, když jsem provedla sek, o kterém učitelka řekla "To je ono!"

Po návratu do Spojených států jsme měla to štěstí, že jsem mohla začít se studiem naginaty pod vedením senseie Mori Torao, proslulého učitele kendo jak v Japonsku tak i v USA. (V té době nepobýval žádný instruktor naginaty ve Spojených státech). Tento mi také doporučil, abych studovala ještě kendo a iaido, kterému jsem se věnovala až do jeho smrti. Učitelé naginaty z Japonska jezdili vyučovat do Spojených států a já zase do Japonska studovat naginatu.

Co je podle vás nejdůležitější při cvičení nebo studiu naginaty?

Velmi vám pomůže, jestliže máte základní porozumění, co znamená "budo". Reigi (etiketa) je esenciální a koncentrace a duch (ki) představují důležité součásti studia naginaty. Je důležité studovat naginatu nebo jakékoliv jiné bojové umění s otevřenou myslí, s myslí začátečníka.

Proč je podle vás důležité dnes studovat naginatu?

Je přece tolik možností, co dělat ve volném čase…
Ve Spojených státech amerických je mnoho sportů, kterým se člověk může věnovat, například tenis nebo golf. Nikdy jsem neuvažovala o cvičení naginaty jako o sportu nebo soutěžní disciplíně. Naginata je forma umění. Ačkoliv je soutěž důležitou součástí naginaty, nerada ji učím jako soutěžní disciplínu. Jsem přesvědčena o tom, že výuka naginaty jako budo-disciplíny rozvíjí charakter jedince. Nejdůležitější částí výuky naginaty mimo technický aspekt je výuka reigi (etikety), které směřuje k získání vzájemného respektu. Toto pro mě ztělesňuje krásu tohoto umění.

Je něco, čeho by se měl člověk vyvarovat, když začíná se cvičením naginaty?

Neměli byste současně začínat s jiným bojovým uměním, pokud tedy nejste již pokročilejší v dané disciplíně.

Studenti pak mohou mít problémy s odlišnostmi, pokud jde o práci nohou, provedení techniky, hanmi, atd..

Co vám dala naginata? Myslím tím například poznala jste nové přátele, pomohla vám v profesionálním životě?

Naginata je velice důležitou součástí mého života. Neumím si představit svůj den bez toho, aniž bych se nevěnovala naginatě. Potkala jsem při ní báječné lidi z mnoha zemí a navázala mnoho přátelských vazeb z celého světa.

Jak dlouho vyučujete naginatu? Co se vám líbí na jejím vyučování? Co je podle vás nejdůležitější na výuce naginaty? Čeho by si měl být učitel vědom?

Naginatu vyučuji v Kalifornii více jak 40 let. United States Naginata Federation (USNF) a Southern California Naginata Federation (SCNF) byly oficiálně založeny v roce 1974 zde v Jižní Kalifornii. SCNF má v současné době v Kalifornii 4 dojo: Gardena, Pasadena, Torrance a Irvine. SCNF má také dojo v Arizoně a Nebrasce. V roce 1997 jsem začala vyučovat naginatu na El Camino College v Torrance (Kalifornie). Jedná se o jediný vysokoškolský akreditovaný seminář v USA. Každý semestr se velice těším na výuku nových 35 studentů. Mezi studenty mám občas sluchově postižené a někdy i dokonce tělesně postižené, kteří byli schopni cvičit naginatu. Mým hlavním požadavkem u těchto studentů je dodržování reigi (etikety), která představuje stěžejní část naginaty.

Jsem velice ráda, že mohu učit studenty všech věkových kategorií. Ať už začátečníky či pokročilé studenty. Je důležité, aby měli o cvičení vážný zájem a chtěli svůj čas trávit učením. Naginata je cesta na celý život. Nezáleží na tom jaký má člověk stupeň nebo postavení, stále se musí učit.

Nakano sensei, mnohokrát děkuji za váš čas a přeji vám hodně úspěchů a radosti nejen při výuce a cvičení naginaty.

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Související články


Seminář ENF v Bruselu
Listopadový seminář naginata v Belgii.
Atarashii naginata - Kimura sensei v Praze
Pozvánka na říjnový seminář naginata.
Seminář s Nakano sensei - atarashii naginata
Krátká reportáž ze stáže v Itálii.
Společný seminář naginata a kendo v Praze
Reportáž z mimořádného setkání.
Seminář naginata a kendó v Praze
Pozvánka na kombinovaný seminář s japonskými učiteli, 2. - 3. 3. 2013.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na