Jak správně provádět rei v džúdó | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Japonsko a Okinawa > Jak správně provádět rei v džúdó

Jak správně provádět rei v džúdó


27. ledna 2016 | Přečteno: 2175x | Autor: Petr Březina

Před krátkou dobou jsme na BudoNews.cz zveřejnili článek o významu rei v džúdó. Dnes si můžete přečíst krátký text a video, jak se v džúdó rei provádí.

Celojaponský svaz džúdó na svém youtube kanálu (judo channel) poskytnul instruktážní video (odkaz na něj najdete níže). Ukazuje, jak správně provádět rei - ricurei (pozdrav v postoji) a zarei (pozdrav v sedě). Jedná se o jednu z prvních věcí, kterou bychom se v džúdó měli naučit, Rei je esence a základ džúdó - "Rei ni hadžimari, rei ni owaru" (začíná a končí poklonou s úctou). Prokazovat úctu svému sparing partnerovi, ale i soupeři v soutěžním utkání, za to že díky cvičení, zápasu s ním mohu čerpat zkušenosti a zdokonalovat se. Správné provedení Rei ukazuje na hloubku našich znalostí, studia a naše slušné chování, je to naše vizitka. Podrobněji o smyslu Rei popisuje série článků na webu Kódókanu.

Na krátkém videu níže si můžeme všimnout vnějších znaků správného provedení obou typů rei (některé přesné specifikace jsem čerpal z jiných japonských zdrojů).

Při úkloně ve stoje:
- záda jsou při úkloně rovná
- pohled postupně směřuje od shora dolů k nohám, tak jak se předkláníme (nesledujeme soupeře stále - džúdó je to budó, ne budžucu - nepředpokládáme, že nám hrozí nebezpečí od partnera )
- ruce jsou stále přirozeně natažené (i prsty), na počádku podél těla ze strany a skluznou dopředu přes stehna až na kolena
- úklona je hluboká přibližně 30 stupňů, pohled směřuje dolů do žíněnky (nesledujeme soupeře)
- v předklonu chvilinku setrváme/zastavíme se, záda stále rovná
- posléze se opět narovnáme a ruce se obrácenou cestou zpět dostanou do původní polohy

Při úkloně v sedě:
- do seiza si sedáme tak, že levou nohou zakročíme a sedáme na levé koleno - prsty levé nohy jsou ohnuté a opřeny o žíněnku
- pak stejně postupuje pravá noha, pak až až si sedáme na paty
- při sedu v seiza jsou prsty na nohou vedle sebe, ne přes sebe nebo dokonce nárty přes sebe
- ženy mají kolena u sebe, muži na pěst od sebe
- při úkloně se ruce obě stejně dotknou tatami, propnuté prsty směřují lehce šikmo vpřed, lokty jsou u těla
- úklona je hluboká - téměř vodorovně se zemí jsou záda - úvádí se též hloubka úkolony je tak, že hlava se zastaví 30 cm nad zemí
- při vstávání ze seiza se nejdříve zvedneme na prsty a pak se pravá noha zvedne - pravé chodislo vedle levého kolene, pak zvedat tělo a přisunout levou nohu k pravé

Při úkloně mějte rovná záda - je třeba zatnout břicho, to pomůže narovnaným zádům - rada od jednoho učitele, kterou jsem dostal v jiném budó. Nicméně to funguje. Při úkloně v sedě by nám osoba, jíž se klaníme neměla být schopna vidět na límec na zátylku.

Tento způsob rei se vyvinul v moderní době postupně. Ve starých školách džúdžucu a snad ještě v džúdó ve 30.letech 20. století se způsoby lišily od dnešního pojetí. Pěkně o tom píše pan Naoki Murata z Kódókan Institutu - o článku a výtah z něho jsem u nás na webu již dával před lety.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Kódókan Institut

VideoSouvisející články


Džúdó a rei - etiketa
Další článek ze série překladů článků z webu Kodókan Institutu.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na