Japonské budó léto | BudoNews.cz

BudoNews.czJaponské budó léto


10. března 2016 | Přečteno: 2493x | Autor: Tomáš Kyncl

Nejen v Čechách bylo letošní rok vedro. I my jsme si ho užili dosyta a to posílené cvičením kendó a iaidó při 80% vzdušné vlhkosti.

Jako každý rok i letos jsme jeli za svým učitelem Ogino senseiem do Japonska. Já, Pája a její bratr Pavel. Je to rok od chvíle, co se sensei rozhodl poprvé opustit Japonsko a navštívit Českou republiku. Ostatně jsme zde o tom psali. Těšili jsme se tak, co se naučíme a co společně zažijeme letos. U senseie jsme strávili měsíc na přelomu července a srpna. Možná nejhorší období jaké si může člověk pro pobyt v Japonsku vybrat. Vedro je neskutečné, k tomu opravdu vysoká vlhkost. A jelikož senseiovo dódžó je tradiční, tak nikde žádná klimatizace. Tedy kromě otevřených oken, která však nechladí. To ale není výtka, za 5 – 10 dní si člověk zvykne a pak se dá i v noci, kdy je už jen 35 stupňů, usnout.

Cvičení v Šubukanu

Sensei vyučuje kendó i iaidó a dódžó tak má celotýdenní provoz. Pondělí, středa a pátek se cvičí kendó. Trávíme tam celou dobu od dětského tréninku, který začíná mezi 16.30 – 17.00 až po dospělý, který bývá od 19.30 do 21.00. Ogino sensei má úžasný přístup k dětem a učit mladou krev ho vyloženě baví. Sám říká, že je to výchova nové generace, že kendó není jen pohyb, ale utváření dobrého člověka. Během tréninku se posouváme od základních seků sutury až po výuku formou zápasu – šiai, kdy sensei učí co je a co není správný zásah a jak pracovat s protivníkem. Pomáhat mu pak chodí i mnoho dospělých, hodně z nich jsou rodiče dětí, co kdysi začali cvičit kvůli nim, a dnes jim kendó vydrželo jako stálá cesta ke zlepšení.

Iaidó se cvičí úterý a čtvrtek. Většinou od 18 do 20.30. Iaidó režim je trochu jiný. Sempajové mají klíče od dódžó, a tak kdo přijde dříve, převlékne se a jde rovnou cvičit. Každý příchozí pak zdvořile pozdraví a zapojí se do cvičení. Sensei přichází obvykle, až když nemá práci, někdy v sedm, někdy v půl osmé. Od chvíle vstupu a provedení etikety vyučuje hned, ještě během doby, kdy se převléká. Nevynechá ani minutu, aby se hned někomu nevěnoval nebo někomu nepomohl. Když se převlékne, začne cvičit sám. To je vhodná chvíle jít si setřít pot a chvíli pozorně sledovat senseiovu techniku a učit se pohledem – mitorigeiko. Závěr cvičení je pak většinou společné cvičení pod senseiovým vedením. Zvláštní den je neděle. Je asageiko, ranní cvičení. Začíná se iaidó. Ti nejčerstvější přicházejí kolem 8.00, někdy až v 8.30. Cvičení je zhruba do 11 hodin. V neděli přichází sensei dříve. Po iaidó následuje kendó. Již během konce cvičení iaidó přicházejí děti i dospělí a sedají na okraj dódžó a bedlivě sledují, jak sensei učí techniky s mečem. Kendó je pak společné pro děti i dospělé a jednotlivé druhy cvičení se prolínají. Začíná se již zásadně v plné zbroji bógu. Hodně se při takovém cvičení sensei zaměřuje jen na kirikaeši (intenzivní cvičení určených seků), učikomigeiko (opakované provádění zásahů na odkryté části) a kakarigeiko (snaha neustále útočit, hledat šanci a rozbíjet stabilitu soupeře neustálými útoky). Na závěr tréninku, který končí většinou kolem 13 hodiny, je pak tradičně džigeiko, volný zápas. Někdy sensei zařadí i týmové šiai, tedy soutěž, kdy rozdělí všechny účastníky do dvou týmů. Pak spolu zápasí, ale jsou vybráni dle svých věkových kategorií. Sensei provádí výuku skrze šinpanwaza – tedy dělá rozhodčího.

Džódó je umění boje s holí proti meči. Sensei ho sice necvičí, ale i tak se v Šubukanu praktikuje. Jeden ze senseiových iaidó žáků je Morii sensei. Je to nositel 6. danu iaidó a 4. danu kendó. Ale hlavně je to 8. dan kjóši džódó. A aby toho nebylo málo, tak jeho manželka má stupeň 7. dan renši. I tento pár spolu s Ogino senseiem navštívili minulý rok Českou republiku a vyučovali zde džódó. Ogino sensei dovolil Morii senseiovi využívat sobotu, kdy je v Šubukan dódžó volno, pro vlastní výuku džódó. A tak komu nestačí cvičit 6 dní v týdnu, může opravdu nonstop.

Daigó – horské dódžó

Ogino sensei je jeden z mála učitelů, kteří mají dvě dódžó. Jeho rodině patří horské dódžó nedaleko města Daigó v prefektuře Ibaraki, poblíž známých vodopádů Fukuroda. Zde se několikrát do roka konají různá gaššuku, tedy intenzivní soustředění, různých zaměření a úrovní cvičení. Asi nejraději máme, když se nám podaří být na čtyřdenním gaššuku s dětmi. Od brzkého rána do noci jsem na nohách a stále se něco děje. Den začíná zen meditací. Ogino sensei patří k zenové větvi Rinzai. Ráno tak máme výuku zazenu a tradiční snídani v zenovém stylu. Potom následují nějaké práce kolem dódžó na zahradě, nebo se jede na výlet. Sensei zaměřuje výlety tak, aby děti z města viděly přírodu, co se jak pěstuje mimo město. Kendó cvičení je pak dvakrát denně. I během dětského gaššuku jsou přítomní pokročilí cvičenosti kolem 5. danu, ale nezapomínají zavítat i okolní senseiové, takže být prohnán několika 7. či 8. dany se vždy poštěstí. Večery jsou pak plné dobrého japonského jídla a povídání o všem možném, třeba i o bojových uměních. Také se ale i recituje, přednášejí se příběhy, hrají se různé hádanky. Krásné na tom všem je, že jsou japonské děti velmi pozorné k výkonům druhých a vždy druhého kladně podpoří.

50. výročí Celojaponské federace soukromých dódžó

...aneb jak si na 4 dny pronajmout Nippon Budokan. ..Takovýto svátek se opravdu koná jednou za 50 let...

Zen Nippon Kendo Dojo Renmei, tedy Celojaponská federace soukromých dódžó, vznikla původně jako uzavřená organizace policejních dódžó, pro členy rodin a děti policistů. Dnes je to největší organizace, která je součástí ZKNR, tedy Celojaponské federace kendó. Již není uzavřená, i když policistů je zde většina. I senseiovo dódžó Šubukan je jejím členem a on sám je viceprezidentem Tokijské federace soukromých dódžó. A tak jsme se šli na tento svátek podívat a také fandit našim z dódžó. Nippon Budokan, největší hala v Tokiu, je plocha, kam se v tomto případě vešlo 18 šiaidžó (zápasišť) a každý den zde bylo na celé ploše při nástupu cca 3500 lidí. O skoro plném hledišti ani nemluvě. Během čtyř dní se zde tak vyměnily děti prvního stupně, druhého, vysoké školy. Kategorie jednotlivců i týmů. Větší svátek kendó není možné nikde na světě a ani v Japonsku vidět. O preciznosti organizátorů bych psal asi zbytečně. Od konce nástupu bylo všech 18 zápasišť připraveno do 5 minut i s nástupem závodníků. Tedy pásky na ploše již byly vylepené dopředu. Atmosféra byla nepopsatelná. Všude byl cítit bojový duch, horlivost a nadšení, snaha předvést co nejlepší kendó. Vždyť se sem sjelo to nejlepší z Japonska. Úroveň zápasů byla vynikající, pro obrázek stačí říct, že i dětské zápasy ve vyšších místech pavouka odpovídaly jako jinde výkonům dospělých. Taktika a práce se soupeřem byla ještě doplněna mladistvou rychlostí. Vše bylo od počátku systémem KO, tedy žádné pool skupiny, ale rovnou "kdo prohraje, končí." Mimo zápasy to byl i svátek prodejců. Ve dvou ochozech Budokanu byl jeden obchod s věcmi pro kendó nalepený na druhý a dokonce si jeden výrobce pronajal celou halu vedle v muzeu vědy a techniky, aby se tam vešel. A ty neuvěřitelné slevy. V přestávkách, kdy naši ze Šubukanu nezápasili, jsme chodili okolo a snili o tom, mít tak peníze, co vše bychom poslali do ČR.

Japonská kultura

Oginó sensei je výborný kaligraf, má ostatně rád umění a také provádí čajový obřad školy Urasenke. Ale není sám, je to i jeho manželka, která je v tomto ohledu velmi vzdělaná. A tak se nám mimo cvičení velmi věnovali. Mohli jsme procvičovat čajový obřad a také kaligrafii, přímo u senseie doma. Ogino sensei se příkladem posledních tradičních učitelů žijících v Japonsku. Lidí, kteří bojová umění berou jako součást překrásné kultury svého národa, kterou stojí za to chránit a předávat dalším generacím. A pokud projeví o vzdělání zájem i cizinci, jako jsme my, má sensei otevřené srdce a rád se o své znalosti podělí. Každý rok jsme tak společně šťastní a přejeme si, abychom se opět setkali v příštím roce.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na