Japonský velmistr Koshiro Tanaka navštívil Česko a Judo club Raion-ryu | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Japonský velmistr Koshiro Tanaka navštívil Česko a Judo club Raion-ryu

Japonský velmistr Koshiro Tanaka navštívil Česko a Judo club Raion-ryu


23. února 2017 | Přečteno: 3447x | Autor: Judo club Raion-ryu

Když Filip Rubínek - strážník Městské policie Prahy 8 a vedoucí Judo club Raion-ryu – loni navštívil Japonsko, aby načerpal další trenérské zkušenosti, nalezl v jednom obchůdku DVD s velmistrem Koshiro Tanakou. Tento mistr ho zaujal natolik, že začal pátrat po výuce jeho stylu po Evropě, aniž by tušil, co jej v budoucnu čeká...

Nalezl jsem na internetu maďarský klub Hiko ryu taijutsu v Budapešti, který - jak jsem později zjistil - je jediný v Evropě. Velmi mile nás přijali. Naše spolupráce začala v červnu 2016. V říjnu toho roku jsem měl možnost velmistra Tanaku osobně poznat právě v Budapešti. Sensei Tanaka dohlíží již po několik let nad rozvojem své pobočky v Maďarsku. Naše oddíly navázaly úzkou spolupráci, i když se jedná o výuku v odlišném stylu bojového umění. V říjnu roku 2016 se nám podařilo zorganizovat první malý seminář se senseiem Tanakou u nás v Praze. V prosinci jsem obdržel od senseie Tanaky poštou svatební dar - meč kodachi. Jedná se o krátký samurajský meč s cca 48 cm dlouhou čepelí. Tento meč je obouruční a je pouze v rodině mistra Tanaky.

Nadále pravidelně navštěvujeme nové přátele v Maďarsku, kam jezdíme zpravidla každé 2 měsíce na víkend, abychom se učili mistrův styl. Tréninky zde probíhají již od 6 hodin ráno v počtu tří za den o délce 2 hodin. Mistr je o našem zájmu a vývoji průběžně informován.

V letošním roce se nám podařilo získat kyu stupně a úspěšně vykonat zkoušky v Maďarsku. Filip Rubínek - zelený pás, jeho žáci – žluté pásy. Zároveň se podařilo zorganizovat mistrův pobyt u nás v ČR. Sensei Tanaka nás navštívil ve dnech 1. - 14. 2. 2017, zejména za účelem trénování pana Filipa Rubínka, aby mohl zde v ČR šířit mistrův styl - zatím pod záštitou maďarské organizace, dokud nám mistr nedá svolení otevřít pobočku oficiálně.

Tréninky pod mistrem Tanakou byly i zde opět velmi náročné, jednalo se převážně o tři tréninky denně v délce dvou hodin, někdy kratší. Cvičili jsme již v brzkých ranních hodinách, a to celkem ve třech pronajatých objektech (Sokol Libeň, ZŠ Petra Strozziho na Praze 8 a hala AC Sparta Podvinný Mlýn, Praha 9). Nejprve jsme se věnovali základním drilům postoje, chůze, údery a kopy, úhyby a obraty těla, poté následovaly techniky obrany s nožem a beze zbraně. V ranních hodinách se nacvičovaly techniky s mečem kodachi a obrana ve dvojicích proti dlouhému meči katana. I přes velkou fyzickou bolest a zátěž nás mistr nešetřil a my vždy s radostí ze sebe vydali maximum. O víkendech následoval velký seminář v Rumburku, kde nás přivítal starosta města, a další týden jsme s mistrem odjeli školit příslušníky státní a městské policie v Rakovníku, kde nás po ukončení semináře čekala soukromá prohlídka místního pivovaru. Policisté byli ze setkání s tak významnou osobností nadšeni a dohodli jsme se na vzájemné spolupráci s naším judo klubem.

Nechyběla prohlídka historických míst Prahy, návštěva hradu Loket a Karlových Varů. Po ukončení stáže mistr řekl, že by za námi rád ještě v tomto roce přijel, aby dohlédl nad kvalitou vývoje jeho stylu u nás.

Soushi Koshiro Tanaka pochází z velmi bohatého a velkého samurajského rodu. Titul soushi (velmistr) mu byl udělen po smrti jeho učitele v roce 1991. Je znám především tím, že vyvinul bojový systém, do kterého promítl více jak 1000 technik. V roce 1984 - 1990 bojoval ve válce v Afghánistánu, a poté ve válce v Iráku, kde svůj styl dále zdokonalil. Je velmi významnou osobností v Japonsku a velmi uznávaným lektorem. Vyučuje dodnes speciální jednotky po celém světě, namátkově jednotky Rangers v USA, policejní teamy SWAT USA a Francie, thajskou královskou protidrogovou jednotku, osobní stráž Dalajlamy (který je dodnes jeho přítel), a mnohé další.

Mistr Tanaka říká, že jeho styl je čistě boj, tradiční cesta samuraje. Podle jeho slov dnes v Japonsku samurajové již nejsou; mladí lidé tíhnou spíše ke sportu a tradiční styly pomalu upadají v zapomnění. Proto se mistr vydal do světa. Procestoval více jak 56 zemí a učí lidi z celého světa. Dnes má kolem 200 žáků, kteří jej následují v učení. Pokud vydržíme, budeme další.

Smutné je to, že mistr umírá na rakovinu, tvrdí, že mu zbývá rok či dva života. Proto je pro nás opravdu tou nejvyšší možnou poctou to, že se rozhodl své drahé dny věnovat právě nám a výuce zde v ČR. Je pro nás obrovská čest už jen to, že jsme mohli poznat osobnost jako on. Díky společnému cvičení Hiko ryu si nesmírně ceníme i navázání hlubokého přátelství s Maďary.

Cvičíme od pondělí do pátku, o víkendech jezdíme na semináře a školení. Judo máme pondělky, středy a čtvrtky, mistrův styl zvaný Hiko ryu taijutsu cvičíme úterky, čtvrtky a pátky.

Tento víkend odjíždíme za mistrem na seminář do Maďarska, abychom se s ním rozloučili a popřáli mu šťastnou cestu domů. Byla to pro nás opravdu výjimečná událost.

Pokud jsme vás článkem zaujali, Judo club Raion-ryu přibírá do svých řad děti i dospělé. Více informací o trénincích naleznete na našem webu judopraha.eu nebo u pana Rubínka.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Judo club Raion-ryu

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na