Jet Li: Jsem Číňan a cvičím taiji quan! | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Jet Li: Jsem Číňan a cvičím taiji quan!

Jet Li: Jsem Číňan a cvičím taiji quan!


8. října 2013 | Přečteno: 4069x | Autor: Kateřina Krumpálová

"Kung fu? Jooo, Bruce Lee! Jackie Chan! Jet Li!" Takhle reaguje drtivá většina veřejnosti na otázku, co je to kung fu potažmo wushu. Tato tři jména znají prostě všichni. A když se zeptáte někoho, kdo se věnuje bojovému umění nebo bojovému sportu? Ať už se jedná o cizince nebo o Číňana, náš příběh se velice podobá. Po zhlédnutí filmu jednoho z nich už nebylo cesty zpět – bojové umění se stalo naší vášní, životní součástí. Setkat se alespoň s jedním z nich je snem snad každého z nás. Bruce Lee nás opustil příliš brzy a zahlédnout aspoň na okamžik Jackie Chana, Jeta Li a další velikány... to už člověk musí mít fakt štěstí. A já ho měla!

Vzácná návštěva – Jet Li v Šanghaji

Začátkem května letošního roku se po naší škole (Šanghajská sportovní univerzita) začaly šířit spekulace o tom, že by se k nám měl přijet podívat pan Lǐ Lián Jié (李连杰), tedy Jet Li. Všichni o tom mluvili, ale doopravdy netušil nikdo nic. Jeden týden jsme se dozvěděli, že tu již byli jeho spolupracovníci a on sám osobně se neobjeví. Zašli jsme tedy alespoň do muzea voskových figurín Madame Tussaud. U vchodu nás vítal voskový Jackie Chan – ten přivedl k wushu mě. Nadšeně jsem hlásila přátelům, že tady strávíme hodně času, jenže mě hned zchladil strážný s tím, že fotku s Jackiem jen za peníze a jejich fotoaparátem – nezaplatíš-li, máš smůlu. V další části stál ne zrovna povedený Jet Li propagující svou charitativní organizaci One Foundation. A ten byl zadarmo! Možná je to hloupost, ale myslím, že i tahle malá příhoda o něčem vypovídá. Po návratu na kolej jsem si začala hledat materiály o Jetu Li a opravdu jsem litovala, že ho neuvidím naživo.

Další týden se však vše změnilo a už bylo jasné, že hvězda legendárního filmu Klášter Shaolin dorazí! Informace se samozřejmě šířily na poslední chvíli, jeho denní plán vedení wushu katedry dostalo k nahlédnutí až den před příjezdem, který byl naplánovaný na 28. května 2013.

Čínské šílenství

Jeho první zastávkou bylo naše Wushu muzeum, kam ho dovezlo černé auto s tmavými skly přímo z letiště. Doprovázela ho skupina přibližně deseti lidí – asistent, spolupracovníci z nadace One Foundation, ze školy Taiji Zen a snad i bodyguard. O této části jeho návštěvy většina studentů neměla tušení, panovala tedy velice uvolněná atmosféra. Jet Li provázel můj spolužák Xie Feng – nejlepší student z ročníku. Kolem nich se různě střídali učitelé z wushu katedry, zatímco jeho doprovod se držel vzadu, využila jsem tedy možnosti s jedním z nich prohodit několik vět. Potemnělé muzeum bez ustání prosvětlovaly blesky fotoaparátů. Po prohlídce následovala první skupinová fotografie. Všichni se nato pěšky přesunuli do konferenční místnosti naší katedry a dveře se na 1,5 hodiny uzavřely. Probírala se zejména budoucí spolupráce naší univerzity se společností Jeta Li, která se týká zejména propagace taiji, umožnění mladým studentům wushu oboru získat více trenérských zkušeností atd.

Během této doby se již několik studentů dovtípilo, že bývalý několikanásobný světový šampion ve wushu již dávno dorazil, a čekali na něj ve vestibulu katedry. Kvůli tomu si Jet Li ani nemohl sám odskočit na toaletu, protože kolem něj vytvořili kruh, fotili si ho ze všech stran a překřikovali se. Na závěr se slavnostně podepsalo několik dokumentů, vyfotili se a k překvapení nás všech opustili budovu zadním vchodem. Nebylo to však nic platné, protože jsme na to přišli pro ně příliš brzy a záhy se vynořili za nimi. Opět se studenti překřikovali a fotili si ho. Nebylo divu, že většinu času se Jet Li choulil do sebe, na nikoho se nedíval, na hlavě kšiltovka. Po napomenutí od učitelů focení ustalo. Jakmile však Jet Li opět zvedl hlavu, aby se podíval kolem sebe, vše začalo nanovo. Studenti ho s respektem oslovovali "učitel Li". Jakmile jsme vyšli na cestu, která vede k té největší zasedací místnosti, kterou tu máme, Jet Li se stáhl ještě víc do sebe – před budovou na něj již čekaly davy hlučných studentů. Jeho doprovod ho uzamkl mezi sebe a doslova ho protlačili dovnitř. V tu chvíli propuklo to pravé čínské šílenství. Všichni se samozřejmě chtěli dostat za ním, jenže hlídači u dveří byli nekompromisní: "Hala je již přeplněná, nikoho dál nepouštíme!" Všichni tedy běželi k dalšímu vchodu, kde se však dozvěděli to samé. Co teď? Obvolávali své učitele – čínská specialita: pokud máte dobré známosti, máte všechno. Naštěstí na tom se známostmi nejsem tak špatně, takže jsem se přeci jen na přednášku dostala. Celá zpocená jsem vběhla dovnitř pár minut po zahájení. Všechna sedadla samozřejmě obsazená, všude kolem stáli lidé. Nakonec jsem si našla místečko na zemi, celou přednášku jsem proklečela.

Jaká je přednáška v podání Jeta Li?

Jakmile začal Jet Li mluvit, celý se změnil. Nechoulil se již do sebe, pokud zrovna negestikuloval, opíral se lokty o stůl, mírně nahnutý kupředu. Hlavu již nesklápěl k zemi, naopak se díval zpříma před sebe a snad na každého. Před jeho příjezdem jsem si přečetla pár rozhovorů v čínštině a působilo to na mě tak, že se raději vyjadřuje jednoduše, výstižně, rád užívá metafory a čas od času si neodpustí žertík. A na přednášce se mi to potvrdilo. Mluvil velice zřetelně a výrazně, připomnělo mi to jeho filmy (v originálu). Díky tomu jsem i přes svou špatnou čínštinu rozuměla celkem dost. Snažil se do své přednášky vtáhnout všechny kolem, pokládal otázky, větu často končil "že jo?", na což se ze všech stran ozýval hlasitý souhlas a často i potlesk. Zejména poté, co pronesl: "Všichni používáme internet, proč třeba každý den nestrávit 10 minut focením v taiji postojích: holky takhle, kluci zase takhle, děti, starší (všechny skupiny vtipně napodobil), v hezkém taiji oblečení... a podělte se o to s přáteli na webu! Řekněte si: Jsem Číňan a cvičím taiji quan!" To všichni hlasitě plácali a hvízdali.

Celkem mluvil přibližně 30 minut, stejně dlouhý čas byl rezervovaný na dotazy. Jakmile se přihlásil student z Fudanu, naši studenti začali bučet, protože tohle je přeci událost naší školy! Zatímco student ve stoje pokládal otázku, Jet Li se na něj většinou nedíval, jen naslouchal. Mnoho z nich se ptalo na věci, které však již ve své řeči zmínil. Řekl jim tedy, že by se ještě měli víc zamyslet nad jeho přednesem, protože se zdá, že ne vše pochopili. Když se přihlásila s dotazem novinářka, slušně ji odmítl s tím, že nyní je čas pro studenty a ona bude mít příležitost během tiskové konference, která bude následovat. Všichni jsme ho za jeho přístup odměnili hlasitým potleskem. Na závěr si sám vybral posledního studenta, avšak v tu chvíli již začal pokládat otázku jiný student, ke kterému se dostal mikrofon. Ticho. Jet Li na něj kývl, aby pokračoval. Poté již učitelé chtěli celou přednášku ukončit, ale Jet Li je zastavil s tím, že si chce ještě vyslechnout studenta, kterého si vybral předtím.

Po tiskové konferenci se Jet Li přesunul tentokrát již autem zpět do katedry wushu, kde se naposledy vyfotil s učiteli, omluvil se, že nemá víc času a nasedl do auta. Pár kolemjdoucích studentů se mě zeptalo: "Kdo to je v tom černém autě?" Odpověděla jsem, že to byl Li Lian Jie. S výkřikem "Fakt?!" se za ním rozběhli, ale už bylo pozdě...

I megahvězda je jen člověk

Jeta Li jsem předtím znala, viděla několik jeho filmů, ale tím to pro mě končilo. Dnes na mě však velice zapůsobil. Nejen že jako velice mladý získal 15 zlatých a jednu stříbrnou medaili ve wushu, i když soutěžil s dospělými a zkušenými borci. V 19 letech natočil svůj první film, který se okamžitě stal legendou a proslavil se i v zahraničí. Není to však jen filmová hvězda. Během přednášky řekl, že k narození nám někdo pomohl, přestřihl pupeční šňůru. Během života máme kolem sebe neustále lidi, kteří nám pomáhají a my pomáháme jim. Musíme se rozdělit o své štěstí i o problémy. Pokud každý trochu přispěje, může to změnit mnohé. U něj to nejsou jen prázdná slova, on tím doopravdy žije. Ať už se jedná o jeho nadaci One Foundation nebo školu Taiji Zen k propagaci taiji po celém světě. Proč zrovna taiji quan? Protože podle něj právě to může pomoct lidem k nalezení rovnováhy a štěstí. Na závěr prohlásil, že se svému taiji projektu chce věnovat minimálně 10 let velice intenzivně. Během této doby nemá v úmyslu natočit žádný další film – pouze pokud by šlo o velice zajímavý projekt.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Související články


Wushu kultura
Čínské bojové umění trochu jinak.
Taiji pod vedením učitele Xie Ye Lei
O čínských bojových uměních se zkušeným učitelem.
Život na čínských univerzitách se zaměřením na wushu
Jaký je vysokoškolský život s wushu?
Studium v Číně
Pár slov o wushu na čínských vysokých školách?

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na