Kagamibiraki Evropské federace džódó 2014 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Kagamibiraki Evropské federace džódó 2014

Kagamibiraki Evropské federace džódó 2014


8. ledna 2014 | Přečteno: 1886x | Autor: Patrik Orth

Kagamibiraki, doslova "otevření zrcadla", pro džódisty představuje první víkendový seminář v roce. Jako každý rok, i letos proběhla tato stáž tradičního džódó v Cartigny nedaleko Ženevy ve dnech 3. - 5.1.2014. Více než 100 účastníků (6 z ČR) mělo příležitost zacvičit si od pátečního podvečera do nedělního odpoledne se 14 učiteli, které vedl Pascal Krieger sensei (Menkjo kaiden).

Mottem letošního setkání byl koncept "iššin denšin" nebo "od srdce k srdci" (以心伝心 co je v mysli, přenáší srdce). Tato myšlenka odkazuje na schopnost porozumění beze slov, pokud jsme takříkajíc na stejné vlně. Přátelské až rodinné prostředí na cestě k našemu společnému cíli je jednou z nejdůležitějších a také nejtypičtějších podmínek při cvičení v naší škole. Zároveň se hodí rozumnět partnerovi při samotném provádění technik.

V pátek v 18.00, po uzavřeném cvičení učitelů (šoden, čúden a kuden) a společném nástupu jsme začali intenzivně procvičovat základní techniky ve dvojicích. Dvanácti "kihony" nás provedl sensei Krieger za asistence Sergia Dieciho. Každou techniku několikrát ukázali a upozornili na časté chyby na straně hole nebo meče. Potom oni i všichni ostatní učitelé v průběhu cvičení opravovali jednotlivce, pokud nějakou tu chybu udělali. Teprve po devadesáti minutách jsme měli možnost vyměnit své role (učidači - šidači) a tentokrát bez instrukcí a dalších oprav procvičit techniku na opačné straně. Kihon (sótai) je pro nás jedním z nevýznamnějších cvičení, dává nám možnost drilovat elementární techniky, takže mu věnujeme na každé stáži a s každým učitelem poměrně dost času. V katách potom čerpáme z dokonalé znalosti kihonu.

Sobotní cvičení bylo poměrně netradiční.

Nejprve jsme se rozcvičili společně (kihon bez partnera, tj. tandoku). Potom Pascal sensei odešel s těmi, kteří se směli naučit novou techniku, do menšího sálu, kde obvykle cvičí úplní začátečníci. My ostatní jsme pracovali ve dvou skupinách rozdělených dle pokročilosti. Tedy všichni do úrovně ran-ai, což je první polovina osnov, řekněme do 1. kjú anebo danu, cvičili pod vedením učitelů nižšího stupně (šoden). Ostatní měli k dispozici učitele čúden a kuden. V těchto skupinách měl každý učitel přibližně půlhodinu na to, aby vedl všechny žáky.

V pokročilejší skupině, kde jsem byl já, jsme procvičovali základní techniky, ale i pokročilejší katy a učili se od senseiů s nimiž se nesetkáváme tak často. Někteří z těchto učitelů navázali na téma předchozího kolegy, jiní pracovali nezávisle. Někteří vybrali fragment katy, jiní nás učili obecnému pohybu, tak abychom pochopili jeho princip. Podobně i skupinka méně pokročilých pracovala na různých tématech, zkoušeli si techniky nebo katy opačně, či dokonce bez hole či meče.

Část sobotního odpoledne jsme věnovali kendžucu opět pod vedením Pascala Kriegera, který si na meči velmi zakládá a stále zdůrazňuje jeho důležitost. Během celé soboty jsme samozřejmě viděli ukázky kat z osnov Šintó musó rjú tak, jak jdou po sobě (omote, čúdan, ran-ai a kage) a také Šintó rjú kendžucu.

Sobotní část stáže skončila po šesté hodině večer. Po senseiově vysvětlení postupu předávání tradičních svitků školy následovalo jejich předání některým zkušeným žákům. Oku-iri dostali Robert a Kerstin z Německa, kteří cvičí už téměž dvacet let a gomokuroku z rukou Pascala senseie obdržel Jaff Raji z Francie. Nakonec se mi dostalo cti být senseiem Kriegerem uveden mezi ostatní oficiální učitele Evropské federace džódó. K dnešnímu dni v této organizaci působí 17 učitelů ze 7 zemí včetně České republiky.

Potom, jak je to na našem Kagamibiraki běžné, následoval společný přípitek horkým sake a trojí provolání banzai našemu japonskému učiteli, evropskému džódó a nám všem.

Nedělní cvičení jsme zahájili suburi (seky) s bokkenem pod senseiovým vedením, ukázkami dalších sad (samidare a gohon no midare). Potom jsme se opět rozdělili. Ti, kteří se v sobotu učili nové techniky, odešli aby je pilovali pod vedením nového učitele Evropské federace džódó, další cvičili katy podle své úrovně, zatímco poslední (učitelé a nejzkušenější) cvičili techniky Iššin rjú kusarigama a Ikkaku rjú džutte. Na závěr prvního nedělního bloku ukázal Pascal sensei techniky Učida rjú tandžó.

Druhá nedělní část semináře je už tradičně vnímána jako pomoc pokročilých a hlavně učitelů těm ostatním. Ti si mohou vybrat některého z nich a cvičit s ním katy a techniky, opět podle vlastního výběru. Dostávají instrukce a rady a snaží se ze stáže odnést ještě alespoň pár nových informací.

Po ukončení stáže proběhly už tradičně zkoušky.

Kagamibiraki 2014 je za námi a čeká nás rok plný cvičení, tréninků a stáží. V lednu proběhne ve Zlíně ta nejdostupnější, v dubnu v Praze ta nejdůležitější pod vedením senseie Freda Quanta. Zajímá-li čtenáře BudoNews.cz džódó, mohou se k nám i letos kdykoliv přidat.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Jacques Bally a Patrik Orth

Související články


Džó, džódžucu i džódó a nejen to... 8. část
Dokončení seriálu - cvičení u nás a praktické informace.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na