Kagamibiraki Evropské federace džódó 2015 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Kagamibiraki Evropské federace džódó 2015

Kagamibiraki Evropské federace džódó 2015


13. ledna 2015 | Přečteno: 1863x | Autor: Patrik Orth

Ve dnech 9. - 11.1. 2015 proběhlo v Cartigny u Ženevy první letošní víkendové cvičení Šintó musó rjú džó. Kagamibiraki Evropské federace džódó se letos zúčastnilo přes 110 džódistů z mnoha zemí Evropy. Hlavním učitelem tu byl jako obvykle Pascal Krieger, ale v souladu s mottem letošního setkání (šogjó mudžó - nic není trvalé), nechává stále víc prostoru ostatním učitelům, kterým v posledních několika letech udělil menkjo kaiden.

Ti, stejně jako učitelé nižších úrovní (gomokuroku, šomokuroku a oku-iri), se společně setkali už v pátek brzy odpoledne, aby procvičili kihon (základy), techniky kage waza a kusarigama džucu. Večer se potom sešli s ostatními účastníky semináře, kteří cvičili pod jejich vedením kihon sótai (základy ve dvojici).

Sobotní cvičení se po společném intenzivním kihonu rozdělili účastníci na skupiny, které se různě obměňovali tak, jak procházeli osnovami školy. Pascal Krieger a Sergio Dieci se celý den věnovali především začátečníkům, kteří se potýkají s prvními technikami a katami. Většina ostatních pracovala pod vedením Michela Ducreta a Freda Quanta s asistencí ostatních. Dopoledne jsme procvičili omote a čúdan waza, odpoledne zbytek osnov.

V sobotu večer byli jmenováni noví učitelé, či spíše byly jmenovány první dvě učitelky v historii naší organizace. Těmi jsou od roku 2015 Helga Wurth z Rakouska a Maria-Rosa Valluzzi z italské Padovy. Pascal Krieger také udělil jeden menkjo kaiden do rukou Keese Brugginka z Holandska. Sobotní část semináře skončila společným přípitkem a obvyklým federačním shromážděním.

V neděli jsme začali cvičit s bokkenem. Cvičili jsme asi hodinu obvyklé suburi a happó giri začátečníci i pokročilí, spolu se všemi učiteli. Pascal sensei nám ukázal katy Šintó rjú kendžucu, vysvětlil vše potřebné a opět se odešel věnovat začátečníkům. Ostatní společně cvičili tyto katy, aby poslední část zvládli ještě techniky Učida rjú tandžódžucu (krátká hůl), což je další ze škol v našich osnovách. Tuto část si vzal na starost opět Fred Quant sensei za asistence ostatních učitelů všech úrovní.

Odpolední cvičení byla volnější. V dódžó ubylo cvičících, jako obvykle se cvičilo ve skupinách vždy s někým z pokročilých. Kdo zrovna necvičil, sledoval cvičení (mitori geiko). Pascal sensei se vrátil, aby odpověděl poslední otázky a opravil poslední chyby.

Letošní Kagamibiraki bylo skvělé i trochu smutné, právě proto, že sensei avizuje svůj postupný odchod do cvičebního důchodu, protože nic není trvalé. Pořád je ale s námi, pořád cvičí. A cvičí moc dobře, a tak si toho můžeme víc vážit a ještě dost užít.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Patrik Orth

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na