Kagamibiraki Evropské federace džódó 2016 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Japonsko a Okinawa > Kagamibiraki Evropské federace džódó 2016

Kagamibiraki Evropské federace džódó 2016


19. ledna 2016 | Přečteno: 1416x | Autor: Patrik Orth

8. - 10.1.2016
Cartigny (Švýcarsko)
motto: šú - ha - ri


Letošní kagamibiraki Evropské federace džódó bylo zcela jiné, než všechny předchozí, které jsme absolvovali. Hlavním důvodem byla absence senseie Kriegera, který si "vzal volno" na celý rok. Z toho plyne, že výuku převzal nejstarší (rozuměj) nejzkušenější z učitelů evropské organizace, kterým je Michel Ducret (menkjo kaiden), který vede "Musokai" dódžó v Montreux. Tomu letos sekundovali ostatní učitelé se stejným "stupněm" a k dispozici byli i ti méně zkušení.

Stáže se zúčastnilo přibližně 110 džódistů z Evropy, mezi nimi čtyři Češi.

Úvodní čtyřhodinové uzavřené setkání učitelů probíhalo v pátek 8. ledna od 14.00 a podobně jako v předchozích letech začalo komentovaným cvičením základních technik (kihon tandoku). Po nich následovaly dynamické katy gohon no midare a především okuden waza, techniky které zpravidla praktikujeme odděleně od ostatních cvičících jako "vnitřní" učení naší školy.

Kolem šesté hodiny večer se sešlo přibližně devadesát účastníků stáže, aby se připojili k učitelům a procvičili s nimi základní techniky ve dvojicích (kihon sótei). Michel spolu s ostatními učiteli mezi jednotlivými technikami zdůraznil důležité momenty každého pohybu a upozornil na časté chyby. Někteří učitelé se přímo zapojili do cvičení a pracovali s žáky bez ohledu na jejich pokročilost, jiní procházeli a opravovali chyby.

Sobotní část stáže byla otevřena oficiálním pozdravem a cvičením drilů (učikomi a suburi). Drily otevíraly každý cvičební blok. Po ukázce sady kat (nejdřív omote waza, poté čúdan) jsme se rozdělili do čtyř skupin. V nich jsme cvičili vlastně až do konce stáže. Úplní začátečníci a ti, kteří nemají omote waza dokončené, odešli do druhého sálu, kde se jim věnoval vždy jeden z učitelů. Ve velké hale, kde stáž probíhala, zůstali všichni ostatní rozděleni podle pokročilosti. V každé skupině jsme cvičili v různém tempu, různé části osnov. Každý z učitelů předal něco ze svého pojetí technik, ze svého osobitého přístupu. Omote se cvičilo v první skupině, čúdan a ranai ve druhé a pokročilé wazy od kage dál v té třetí. Učitelé se měnili po každém cvičebním bloku. V každém z těchto bloků jsme část práce věnovali katám kendžucu a od soboty do neděle postupně probrali úplný tucet těchto kat.

V duchu uchování tradic evropské džódó komunity proběhl sobotní večerní přípitek, stejně jako generální shromáždění. Učitelé navíc několik desítek minut probírali schéma jejich první plánované stáže, která proběhne v březnu tohoto roku opět v Cartigny.

V neděli jsme pokračovali intenzivním celodenním cvičením ve stejném duchu jako každý rok. Dopoledne jsme procvičili zbývající techniky a katy. Jako obvykle každý cvičil podle úrovně svých znalostí, někdo omote, jiný čúdan. Odpoledne jsme se (pokročilí) vrátili k okuden waza, cvičili poslední katy kendžucu a přes hodinu pilovali techniky Iššin rjú kusarigama.

Poslední část stáže byli zbývající učitelé k dispozici jako učidači všem ostatním.

První letošní stáž Kagamibiraki 2016 a první evropská stáž bez účasti senseie Pascala Kriegera skončila v neděli odpoledne. Nejen Michel Ducret, ale i ostatní učitelé úrovně menkjo kaiden (Alain Robert, Fred Quant, Sergio Deci a Kees Bruggink) , poprvé ukázali že jsou připraveni převzít odpovědnost za takovou akci a hlavně za tradiční džódó v Evropě. Pascal Krieger na ně může být pyšný. Vlastně tam byl svým způsobem s námi.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Wolfgang Marko, Andrej Marjenkov

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na