Kakurjú ovládl březnové bašo | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Video > Kakurjú ovládl březnové bašo

Kakurjú ovládl březnové bašo


23. března 2014 | Přečteno: 3375x | Autor: Patrik Orth

Právě dnes skončil druhý z letošních velkých turnajú sumó (honbašo). Březnové bašo se koná tradičně v Ósace a my přinášíme čtenářům BudoNews.cz stručné resumé a několik videí z klíčových zápasů.

Až po téměř dvou letech, kdy ve všech turnajích dominovali jokozunové Hakuhó nebo Harumafudži (ještě jako ózeki, pozn. red.) vyhrál honbašo některý z ostatních rikiši. Zatímco v květnu 2012 to byl Kjokutenhó jako maegašira 7 (!), tentokrát se o senzační výsledek postaral ózeki Kakurjú. Kakurjú dokázal porazit oba jokozuny i všechny ózeki, kteří se proti němu postavili a téměř všechny ostatní soupeře. Zaváhal pouze jednou ve třetím dni, kdy nestačil na Okinoumiho stejně jako v lednu. S výsledkem 14-1 vybojoval první titul (júšó) v kariéře. S ohledem na předchozí dobré výsledky se začíná mluvit o jeho jmenování jokozunou.

Oba současní jokozunové skončili se skóre 12-3, přestože velkou část turnaje procházeli bez sebemenšího zaváhání. Harumafudži, který se vrátil po zranění, vítězil 11 dní a Hakuhó ještě o den déle. Potom se jim postavil právě rozjetý Kakurjú a také ózeki Kotošógiku. Tomu po sérii 4 proher v řadě na začátku druhého týdne hrozilo makekoši (negativní skóre) a ztráta pozice ózekiho. Nakonec předvedl úžasné představení právě proti oběma jokozunům, které dokázal porazit v 13. respektive 14. dni. Harumafudžiho překonal také sekiwake Góeidó a Hakuhó nakonec prohrál s druhým jokozunou na konci finálového dne. Dodejme, že tento zápas byl opakován (torinaoši), protože rozhodčí nedokázali určit vítěze ani po poradě (monoii). Zpomalený videozáznam dokázal, že Harumafudžiho levá ruka se v úvodním střetnutí dotkla země první, nicméně na celkovém výsledku turnaje by Hakuhovo vítězství nic nezměnilo.

Zmíněný Góeidó získal výborné skóre 12-3 a cenu šukun-šó za vynikající výkon a přiblížil se postupu na úroveň ózekiho. Maegašira 4 Jošikaze se skóre 10-5 byl oceněn cenou za bojového ducha (kantó-šó) a nejspíš se poprvé v kariéře dostane mezi sanjaku (nejvýše postavení zápasníci). Stejně dobré skóre 10-5 měl Takanoiwa. Kisenosato nakonec vydřel kačikoši (nakonec 9-6) a zůstává ózeki, stejně jako Kotošógiku (8-7). Bývalí ózeki Kotoóšu nastoupil do turnaje jako sekiwake odhodlaný posunout se opět na vrchol. Bohužel dokázal vyhrát pouze první zápas proti Kaiseiovi a po dalších devíti prohrách z turnaje odstoupil, aby záhy ohlásil konec kariéry.

Egypťan Ósunaaraši po sedmi bezchybných dnech prohrál osmý den s Endóem a zranil se. Nastoupil ještě jednou, a potom na dva dny z turnaje odstoupil. Když se vrátil, nedařilo se mu získat osmé vítězství a kačikoši. Nakonec to zvládl až na poslední pokus, kdy překonal Tojohibikiho. Naopak s makekoši skončili mimo jiné komusubi Šohózan a Tojonošima, maegašira 1 Tamawaši (všichni 5-10), o jednu výhru více měl Endó (6-9), který nastupoval na stejné úrovni.

Druhou divizi džúrjó vyhrál Hómašó (14-1) a třetí makušita Točinošin z Gruzie (7-0), který se do hry vrací po zranění. Připoměňme, že oba jsou zkušení zápasnící, kteří v minulosti dosáhli úrovně komusubi.

Takanojama opět startoval ve třetí divizi makušita a nevedl si špatně. Nicméně přestože dosáhl na kačikoši (4-3) na postup do džúrjó to nejspíš ještě stačit nebude. Uvidíme v květnu po vyhlášení banzuke na Nacu bašo 2014. Abychom naše čtenáře potěšili, přikládáme mezi videi jedno jeho vítězství.

Kompletní výsledky Hacu bašo na stránkách Nihon Sumó Kjókai zde.

Video 1
Kakurjú vs Kotošógiku, 15. den.

Video 2
Hakuhó vs Kakurjú, 14. den.

Video 3
Kakurjú vs Harumafudži, 13. den

Video 4
Hakuhó vs Harumafudži, 15. den.

Video 5
Takanojama vs Wakanošima, 7. den

Zdroj videí:
Fun Sumo
Araibira lower division sumo coverage
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: http://sumodb.sumogames.de

VideoSouvisející články


Novoroční turnaj sumó 2014
Hacu bašo - výsledky, komentáře a videa.
Kjúšú bašo 2013
Výsledky a videa z posledního turnaje sumó v letošním roce.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Patrik O. - 26.03. 2014 / 06:41
Kakurjú byl dnes jmenován 71. jokozunou. https://www.youtube.com/watch?v=ORmykvkO-fQ


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na