Katana macuri 2014 | BudoNews.cz

BudoNews.czKatana macuri 2014


20. ledna 2015 | Přečteno: 2314x | Autor: Martin Hradecký

Chladné zbraně byly po stovky generací primárními bojovými prostředky všech lidí. Jedna zbraň měla ale vždy velmi zvláštní postavení, a byl jím právě meč. Fungoval zejména jako symbol boje, vojenské zručnosti a cti. Byl vnímán nejen jako zbraň, ale i jako umělecký výrobek, někdy také drahocenný předmět, který se dědil z pokolení na pokolení.

V sobotu 27. září proběhla v policejním muzeu v Praze slavnost mečů neboli Katana macuri. Byl to již třetí ročník této velmi zajímavé akce, na jejímž pořádání se tak jako v minulých ročnících podílely Nihonto kenkyukai – společnost pro studium japonského meče, Česko-japonská společnost a Muzeum Policie ČR. Tato akce je podporována japonskou ambasádou a je určená pro širokou veřejnost.

Celodenní bohatý program byl doslova nabit akčními ukázkami historického i moderního šermu, různých tradičních japonských bojových umění či sportů a nechyběly ani specializované přednášky. To vše probíhalo nejen v parku před muzeem a na nádvoří, ale samozřejmě i v přednáškovém sále muzea. Letos bylo ještě využito i první patro ve věži muzea. Na ukázkách asijských bojových umění se podíleli například členové oddílu Kendó – Kacubó Kenrikai, iaidó a džódó reprezentovala skupina Shinbukan Dojo Praha, čínské wushu předváděli Martina Slabá a Martin Lachman (meč, vějíř, halapartna), dále oddíl Naginata Gorenkai předvedl zacházení s japonskou halapartnou, japonskou lukostřelbu kjúdó předvedl pan Kučera, ukázky ninjutsu a boj v japonském brnění joroi členové Bujinkan Czech Dojo a iaidžucu předvedli cvičenci Muso jikiden eishin ryu. O ukázky historického a moderního šermu se postaraly například skupiny Ars Dimicatoria – šerm šavlí a bodákem, Manus Regis – scénický a dobový šerm (zdařilá ukázka soubojů italských, španělských a francouzských šermířských škol i výborná výuka dětí), Český šermířský klub Riegel představil sportovní šerm a S.E.B.U. – Spolek Evropských Bojových Umění předvedl bojovou lukostřelbu, sekací testy s evropskými zbraněmi (meč, šavle) a ukázky šermu. Dále měli návštěvníci možnost zhlédnout ukázky japonské kaligrafie či si vyzkoušet skládání origami. K vidění byly také stánky s meči (evropskými i asijskými) nebo s odbornou literaturou. Nechyběla ani japonská jídla a cukrovinky či další produkty.

Velký dík patří nejen pořadatelům této povedené akce, ale i všem účinkujícím.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na