Když cvičíte s Morio Higaonnaou, je to splněný sen | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Archiv - starší články Fighter's a z jiných zdrojů > Když cvičíte s Morio Higaonnaou, je to splněný sen

Když cvičíte s Morio Higaonnaou, je to splněný sen


14. února 2017 | Přečteno: 2950x | Autor: Antonín Grůza

V létě se 13 českých adeptů Goju ryu vypravilo na Okinawu. Na světovém semináři Budosai a při trénincích v pověstném Honbu dojo se ujistili, že hlavou jejich stylu je skutečný sensei. A také si na Okinawě vyslechli Rusalku. V češtině. Na akci pořádané mezinárodní federací okinawského Goju ryu karatedo (IOGKF) složil předseda českého Goju ryu Jaroslav Kulik zkoušky na 5. dan.

Letos jste byl na Okinawě podruhé. Můžete stručně srovnat výpravu v roce 2012 a 2016?

Jsou to veskrze příjemné pozitivní pocity. Letos jsme vycestovali v početné skupině 13 členů a předsevzali si určité cíle spojené s reprezentací naší země, v souvislosti s účastí na 7. World Budosai. Dnes mohu konstatovat, že se vše náramně vyvedlo a všichni se vrátili zdraví a plní pozitivních dojmů. V roce 2012 jsem odjížděl do neznámé země zcela sám, bez zkušeností. Letos to bylo podstatně jiné... přátelské vazby v zahraničí jsou silnější, prostředí již známější a doprovod studentů a přátel to vše příjemně okořenil. Rád bych poděkoval všem zúčastněným za jejich rozhodnutí a samotnou reprezentaci CAOGK a ČR. Finančně to nebyla žádná legrace, takže účast 13 lidí z ČR byla milým překvapením.

Jak na vás Okinawa zapůsobila?

Druhá návštěva na Okinawě mi přinesla opět spoustu nových poznatků a zážitků, ze kterých bych rád čerpal a předal je dál v naší zemi, bude-li k tomu příležitost. Čekal nás týden aklimatizace, na který jsme si naplánovali několik tréninků v Honbu dojo a návštěvu všech dostupných kulturních a historických památek.

Kolotoč focení a nadšení z místního koloritu nabral otáček, a jestli jsem v roce 2012 udělal sám 100 fotek, tak teď se udělalo nepoměrně víc. Za zmínku stojí povinná návštěva a prokázání úcty senseiům Miyagimu a Higaonnovi u jejich památníku, návštěva hradu Shuri, místních zahrad a trhů. Pro mne, coby profesora biologie na střední škole, byla obrovským zážitkem návštěva největšího podmořského akvária na světě - Churaumi, kde jsme všichni oněměli úžasem nad majestátností volně se pohybujících žraloků obrovských. Vřele doporučuji. Mimochodem, taxíky jsou tam oproti pražským poměrům velmi levné.

Ale hlavním důvodem vaší návštěvy bylo cvičení. Týden do začátku Budosai jste prý využili také k tréninku ve věhlasném Honbu dojo?

Členské země mají přístup do dojo automaticky. Samozřejmě v době před Budosai je lepší se ohlásit, aby nedošlo ke kapacitním kolizím. Přesto však došlo. Opět se mi potvrdilo, že na malém prostoru bez klimatizace se dá cvičit i v takovém počtu, jako v průměrně obsazeném vagonu metra v Praze. Trénovat v Honbu dojo je snem každého karateka příslušného stylu a je to otázka cti, vůle a vytrvalosti, snad i štěstí, když se to povede.

Tyto všechny pocity se ve mně mísily, když jsem tam stál a cvičil pod vedením vyšších instruktorů. Jednou to bylo brzo ráno, jednou v pravé poledne, odpoledne... pokaždé bylo dojo plné nadšených karatistů z celého světa. Vyšší stupně radily nižším ve vší úctě, pokoře a přátelství. Tak jsme absolvovali několik tréninků pod vedením sensei Lindy Marchant (7. dan) z Anglie, či sensei Kenny Morrissonem (5. dan) ze Skotska.

Na večerní tréninky přicházel prý i sám Morio Higaonna, kterému je 78 let...

Večerní tréninky byly nejpočetnější a fyzicky nejnáročnější. Začínaly obvykle v 19.00 a byly pod vedením sensei Yonekazu Uehary (8. dan) nebo Masakazu Kuramota (7. dan). Po hodinové rozcvičce následoval obvykle hlavní program a všichni napjatě očekávali, jestli dorazí samotný sensei Morio Higaonna. Většinou dorazil a byl to jako vždy velký zážitek. Stejně jako před čtyřmi lety i letos stejný pocit… přes čtyřicet karatistů různé národnosti, rasy, technických stupňů, dře a snaží se dostat ze sebe to nejlepší a najednou všichni ztichnou… šeptem se ozve: "Jde Sensei..."
Objeví se v kimonu ve dveřích a všichni se na povel nejvyššího stupně ukloní víc než obvykle. Sborovým pozdravem "Onegai shimas" ho vítáme a bedlivě sledujeme jeho usměvavý obličej, který si nás prohlíží a snaží zařadit známé tváře, pomalu prochází k popředí dojo, tu a tam si podá ruku a uvítá jej. A pak začne trénink pod jeho vedením. Cvičily se základy, ale i kata, hojo undo... najednou ani nevadilo, že nemáte téměř kde stát. Cachtali jsme se doslova v kalužích vlastního potu i nejbližších sousedů a bylo nám to jedno.

Obzvlášť při tréninku kata, kdy se cvičilo na skupiny a každá technická skupina měla zacvičit svou kata. Tak cvičily dohromady páté a šesté dany, pak čtvrté, třetí, druhé, první, hnědé pásy a pak zbytek. Každý svou kata, a pokud se senseiovi něco nezdálo, tak to celá skupina musela zopakovat. Neskutečně intenzivní zážitek. Na konci pokaždé vyprávěl něco o historii a my hltali jak známé, tak zejména nové informace, včetně těch z jeho osobního života. Duch a atmosféra Honbu Dojo je velmi inspirativní a neopakovatelný prožitek...

Jak probíhalo samotné World Budosai 2016?


Letošní již sedmé Budosai byla grandiózní akcí, která neměla v historii Okinawy v rámci jedné pořádající organizace obdoby. V Budokanu se sešlo přes 1 100 karatistů z celého světa, kdy vyslyšeli všichni pozvání senseie Moria Higaonny a dorazili na největší akci jen cvičit a setkat se pod jednou střechou. IOGKF jako patron tradičního okinawského Goju ryu karatedo, pořádá každý 4. rok Budosai na Okinawě, jinak každý rok v létě Evropské gasshuku. Jsou to týdenní semináře s nejvyššími lektory, kteří vyučují blokovou metodou příslušné technické stupně, jednotí se technika a klade se důraz na odkaz a hlavní myšlenky uchované v kata. Každý si odnese něco pro svůj rozvoj, či už nové výukové metody, nové informace nebo nová přátelství, která přetrvávají a jsou specifikou této organizace, která sdružuje přes 55 států světa.

Co samotné cvičení?

Tréninkový den začal ranním cvičením od 9.00 pro 3. dany výše, které vedl sensei Higaonna, a cvičila se většinou kata. Od 10.00 začal hlavní trénink, kdy se seřadilo 1 100 karatistů do zástupů a po etiketě a rozcvičce proběhl trénink základních technik také pod vedením Sensei Higaonny. Duch a atmosféra z Honbu dojo se objevily v plné hale za burácejícího výkřiku kiai. Od 11.00 do 14.00 proběhly pak tři padesátiminutové bloky. Pokaždé byly lektorovány jiným instruktorem, který měl připravený program šitý na míru skupině, kterou vyučoval. Co vím, tak jen v naší skupině 4. a 5. danů, které byly spojeny, bylo přes 60 cvičenců. Každý den se nesl v podobném duchu, jen první trénink byl vždy přístupný s přibývajícím dnem o stupeň výše, tedy v úterý od 4. danu, ve středu od 5. danu a tak dále.

Na Budosai proběhly tradičně i zkoušky na mistrovské stupně, kde byla přítomna kompletní zkušební komise IOGKF: sensei Morio Higaonna (10. dan), sensei Bakkies Laubscher (9. dan), sensei Kazuo Terauchi (9. dan), sensei Ernie Molyneux (8. dan), sensei Herik Larssen (8. dan) a sensei Tetsuji Nakamura (7. dan).

Jestli se nemýlím, tak vám se podařilo úspěšně složit zkoušky?

Povedlo se mi něco, o čem jsem v minulosti ani nesnil. Úspěšně jsem složil zkoušku na 5. dan a podtrhl tak význam českého karate a postavení ČR v IOGKF. Snad jsem svým úspěchem inspiroval mnohé své studenty a přátele, kteří do mě vkládali naděje. Toto ocenění je pro mne srovnatelné s dosažením vysokoškolského vzdělání.

Na závěr akce prý předváděl kata i sám mistr Higaonna?

Na závěr Budosai proběhla velkolepá demonstrace celé organizace za přítomnosti diváků z města Naha, pozvaných mistrů, coby čestných hostů. Přítomni byli mimo jiné sensei Kanazawa, sensei Teruia nebo sensei Shimabokuro a další. Cvičilo se od základních technik, přes Kata Sanchin, až po všechny Kata. Proběhla demonstrace všech významných mistrů IOGKF, kteří ukázali své umění. Na konci zacvičil sensei Higaonna kata Tensho. Vše bylo zpestřeno vystoupením hostů, buddhistických mnichů z Číny, provincie Fuzhou, jenž je kolébkou okinawského karatedo.

Na dobře připravené akci bývají i nečekaná překvapení. Povedlo se něco takového organizátorům?

Budosai měla i několik perliček, které nebývají zcela běžné na podobných akcích. Jednou z nich byla přítomnost anglického senseie Terryho O´Neila, který patřil mezi nejstarší přátele senseie Higaonny a zasloužil se o jeho první krůčky v Evropě v 70. letech minulého století. Po celou dobu semináře také dohlíželi nad cvičenci japonští fyziopraktici, kteří se svojí zvláštní metodou akupresurních bodů postavili nejednoho účastníka opět na nohy...

Třetí, která stojí za zmínku, je uskutečnění slavnostního koncertu na počest senseie Higaonny v podání operní pěvkyně Natsuko Minegishi. Patří mezi osobní žákyně senseie Kanazawy, blízkého přítele senseie Higaonny. Nejvíc uchvátila projevem Rusalky v českém znění, u kterého se nám všem přítomným Čechům zatajil dech, a vyhrkly slzy. Překrásný zážitek.

Velmistr Morio Higaonna je prý velmi charismatický?

Je to skutečná žijící legenda a je neuvěřitelné, jakou energií disponuje ve svém věku necelých 78 let. Nikdo by nepoznal, že před dvěma lety přežil vlastní smrt, kdy mu praskla aorta a on se zotavil do takové míry, že byl schopen odučit celé gasshuku v plném nasazení a velkém stylu. Obrovská uznávaná kapacita, autorita a přítel mezi svými kolegy, sensei a garanty jiných stylů, oficiální garant stylu Goju ryu pověřený okinawskou prefekturou, čestný předseda IOGKF, to jsou některé z mnoha jeho titulů.

Po lidské stránce je neuvěřitelně skromný a pracovitý. Karate obětoval celý svůj život a dnes je IOGKF, které vzniklo v roce 1979 v anglickém Poolu, obrovská celosvětová organizace, která má budoucnost a je založena na cenných životních hodnotách. Ty chrání před komerčním pojetím zuby nehty a jsou odrazem jeho celoživotní práce. Věčně usměvavý přátelský a charismatický muž, z jehož vystupování čiší i v jeho věku pokora. Je to Sensei.

Jak se vám daří v České republice?

Naše organizace značně posílila v posledních letech, aktuálně cvičíme v šesti klubech po celé republice: v Antei dojo Brno, v Okinawa karatedo TJ Slovan J. Hradec, v Rikai dojo Strmilov, v Okinawa karate ki Sedlčany, v Sanchin dojo Benešov, v Shinzato dojo Praha a výhledově se k nám hlásí další.

Osobně mám velkou radost, že se členská základna rozrůstá nejen o děti, ale zejména pak o dospělé cvičence, kteří tvoří velkou část oproti jiným, zejména soutěživým stylům. V Praze působíme také na UK, na klasickém Gymnáziu v Modřanech nebo v Sunny Canadian International School. Obrovským úspěchem je vyhraná kandidatura na pořádání evropského gasshuku v příštím roce, jehož pořádání jsme vyhráli před Hamburkem nebo Kodaní a dnes víme, že to bude velkolepá úspěšná akce.

Jaký je váš názor na to, že se karate po letech objeví v roce 2020 na olympiádě v Tokiu?

Domnívám se, že to může zpopularizovat karate jako sport u lidí, udělat z něj hon na medaile, kvalifikaci, přitáhnout další sponzory a mašinérii politiky... Určitě se najdou výjimky, ale domnívám se, že z pohledu našeho nesoutěživého pojetí bude tento fenomén mezistupněm za poznáním skutečných hodnot karatedo.

Zkuste na gasshuku v Česku pozvat naše čtenáře.

Již 31. Evropské gasshuku se uskuteční 24. – 28. 7. 2017 v prostorách Sokola Královské Vinohrady. Všechny instruktorské špičky přislíbily účast, bohužel sensei Higaonna již po světě necestuje a zůstává na Okinawě, kde vyučuje ve svém Honbu dojo. Rozhodně bych ale tímto rád pozval všechny na naše gasshuku, kde si můžete zacvičit, zažít atmosféru a poznat nové přátele. Již teď mohu zmínit, že kromě klasického modelu máme připraveny i tři extra kurzy v podobě lekce kakie a boje na zemi pod vedením senseie Paula Nolana (7. dan), lekce karate pro ženy pod vedením sensei Lindy Marchantové (7. dan) a lekce s japonskými fyzioterapeuty, která bude samozřejmě tlumočena a přístupna široké veřejnosti.

Jak vidíte budoucnost Goju - ryu v Česku?

Všichni, kteří tento článek přečetli až sem, mají určitý vztah ke karatedo a určitě budou se mnou souhlasit, že neexistuje špatné karate, ale vše záleží na lidech - učitelích a žácích. Lišíme se od dnes populárních úpolů, jako jsou MMA, box, kickbox či krav maga nejenom fyzičnem, ale zejména pak duchovními hodnotami, filozofií, etiketou, trpělivostí a pokorou… Přeji všem, aby našli to, co hledají. Cílem může být i cesta. Třeba prázdné ruky.

Pokud byste měli zájem dozvědět se víc o Goju - ryu nebo o Gasshuku 2017, více informací najdete na www.iogkf.cz.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na