Kendó Tři spojené kruhy | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Literatura > Kendó Tři spojené kruhy

Kendó Tři spojené kruhy


4. července 2013 | Přečteno: 8267x | Autor: redakce

V roce 2013 na český knižní trh přichází další nesmírně zajímavý titul z oblasti japonských bojových umění. Jde o knihu "Kendó Tři spojené kruhy".

Kniha obsahuje nejdůležitější momenty ve cvičení kenda zaznamenané Janou a Jindřichem Ziegelheimovými především v posledních 10 letech. Každá informace, která je uvedena, je doplněna o jejího autora.

Nejvíce poznámek vzniklo v Japonsku v letech 2004 – 2008.

Slovo autora.

"Koncepčně se obsah dělí na i) pravidelné cvičení v tělocvičně, ii) závody a iii) zkoušky. Informace zde uvedené mohou být přínosem pro všechny stupně do 5. danu ve všech zmíněných oblastech.

V závěru každé pasáže jsou popsány osobní poznatky a to formou srozumitelnou Čechům žijícím v České republice a lidem, kteří již alespoň pár let cvičí. Protože by mohly nastat situace, kdy by výklad mého vnímání nemusel být úplně jednoznačný, snažil jsem se postupně vysvětlit všechno tak, aby byl jiný význam vyloučen. Co jsem napsal, jsou jen zaznamenané informace od jiných lidí, o kterých si myslím, že kendu rozumí, v kombinaci s mou interpretací ve věku 38 let, po 23 letech cvičení, z toho čtyřech nepřetržitých letech v Japonsku, kde jsem za tuto dobu odcvičil přes 1000 tréninků kenda, 300 tréninků iaidó a 300 tréninků kendžucu, na začátku 21. století a s úrovní 5. danu kenda. Nic více ani méně."


Úryvek z knihy.

Vyrážecí techniky

Vyrážecí techniky jsem cvičil jen na policii, běžně do tréninkových propozic zařazeny nejsou. Trénuje se nejen technika, jak druhému vyrazit šinai z ruky, ale také reakce toho, který o šinai přišel. Chtěl bych jen zdůraznit, že vyrážecí techniky však nejsou stěžejní částí výcviku v kendu.

K úspěchu je nutné beze zbytku pochopit a umět aplikovat teorii 0-1-0 (viz dále) a bezprostředně před touto technikou nedat nic najevo. Pokud provedeme tuto techniku neúspěšně, zdatný soupeř se okamžitě poučí a druhý pokus nám neumožní, resp. využije jej ve svůj prospěch.

Fotografie na následující straně: Mistrovství Japonska, 3. 11. 2004.

Závodník vpravo provedl prudký pohyb šinajem doleva, závodník vlevo během toho přišel o svůj šinai. Rychleji zareagoval ten, který šinai ztratil, skočil k boku svého soupeře, který byl situací překvapen a protivníka nedokázal ohrozit (zasáhnout). Útok totiž může pokračovat až do chvíle, než rozhodčí zápas zastaví bez ohledu na to, zda oba drží šinai, nebo ne.

Stejně jako na těchto obrázcích v okamžiku ztráty šinaje je potřeba přiskočit ke svému protivníkovi - tím změníme vzdálenost a znemožníme provedení zásahu. Je možné případně chytit protivníka kolem pasu, rozhodčí zápas přeruší a následuje udělení trestného půl bodu.

V žádném případě se v kendu úchop kolem pasu nedokončuje povalením druhého na zem.

Na vyrážecí techniky jsem se ptal také pana Hirai senseje, dědice a sókeho 10. generace Ten Nen Ri Šin Rjú kendžucu. Za svůj život cvičil celou řadu budó disciplín a jeho názoru si velmi vážím. Učil nás s Janou sekat makiwary, taktiku boje proti jezdci na koni i jak se pohybovat s mečem v pochvě u pasu mezi lidmi někde na tržišti ve městě. Jeho odpověď mne překvapila svou energií - ani na chvíli nezaváhal a měl jsem dojem, že mi to ve své podstatě vysvětloval už tisíckrát. Řekl: "Vyražený šinai je v dnešním kendu svým významem jednoznačně ippon. Avšak dnešní kendó nemá se starým budó nic společného. A jeden z důvodů je právě vyražený šinai. Abych mohl tento názor říct nahlas, musel jsem 50 let denně cvičit keiko. Nakonec jsem k tomu došel a tvrdím, že pokud se hodnotí vyražený šinai v dnešním kendu jako hansoku, tak to je čistý sport a s realitou to nemá co dělat. Kdybychom bojovali se skutečným mečem, na život a na smrt a soupeř by přišel o jeden meč, nastanou jen dvě situace: soupeř neuteče v žádném případě, ty ho zasáhneš a tím ho sto procentně zabiješ. Nebo to nestihneš a on skočí k tobě. Vytáhne kodači, nebo pokud to nestihne, použije nějakou techniku rukama. Buď jak buď - zabije on tebe, protože na tak krátkou vzdálenost s katanou nemáš šanci a zahodit ji nestačíš. V kendu by se tohle mělo odrazit. Podle mého názoru by měl být uznán ippon, když dokážu soupeře zasáhnout - po ztrátě šinaje kamkoli na tělo - anebo rozhodčí neudělí nic, pokud se soupeř dokáže dostat ke mně a chytit mě kolem pasu. Při reálném souboji by totiž následovala nějaká technika - zřejmě z džijúdžicu, a to není zápas kendó."

Pan Osamu Arakawa sensei Ten Nen Ri Šin Rjú kendžucu 3. 1. 2006 řekl: "Po ztrátě meče je nutné odhodit rukavice, jinak se moc techniky z džijúdžicu nedají použít. Co se běžně dělá je chytit ckidare soupeře a zvednout helmu, nebo zespodu chytit a vší silou ho nadzvednout. V obou případech se protivník začne dusit, a pokud není s touto technikou seznámený, přirozeně se snaží ze sevření vymanit - to pro něj znamená konec. Ovšem, pokud má uvázané pevně (a především dolní šňůry), zvednutí nemá žádný efekt a musí se použít jiná technika. Z toho důvodu se rukavice neváží nikdy napevno."

Předchozí dva odstavce se ve své zmínce o rychlém uvolnění rukou (buď odhozením meče anebo sundáním rukavic) v ničem nevylučují. Člověk by to vždy měl aspoň zkusit.

Autoři.

Jindřich Ziegelheim (narozen 1974) se kendó věnuje od roku 1989. V současnosti je držitelem 5. danu kendó a 3. danu iaidó. V Japonsku pobýval v letech 1996, 1999 - 2000, 2002, 2004 - 2008 a 2009. Je trojnásobným mistrem ČR (2001, 2004 a 2010). V roce 1996 byl na Mistrovství světa v Maďarsku oceněn titulem "Best Fighting Spirit", v roce 2005 získal titul "Fighting Spirit" na Evropském šampionátu v Bernu. V roce 2009 společně se svou ženou vyhrál turnaj v katách ve Stuttgartu...

Jana Ziegelheimová (narozena 1977) cvičí kendó od roku 1996. Je držitelkou 5. danu kendó. V Japonsku cvičila v letech 2002, 2004 - 2008. Mistrovství ČR vyhrála dvakrát (20012 a 2013). Titul "Fighting Spirit" získala na Evropských šampionátech v Boloni (2001, týmy), v Nantes (2002, týmy) a v Budapešti (2004, jednotlivci). V roce 2009 společně smanželem vyhrála turnaj v katách ve Stuttgartu...

- - - - -

Autorem většiny fotografií je Jindřich Ziegelheim, autoři jiných fotografií jsou jmenovitě uvedeni.

Počet stran: 290
Počet fotografií: 150
Datum vydání: leden 2013
Název: Kendó Tři spojené kruhy
Autor: Ing. Jindřich Ziegelheim, Ph.D.
Cena: 580,- Kč (2 a více kusů = 490,- Kč/kus)
Adresa vydavatele: Mostecká 295, Bílina
ISBN 978-80-260-3082-9

Knihu můžete objednávat na emailové adrese
ziegelhe@hotmail.com případně ziegelhe@email.cz.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Blažej Gál-Cassovia Kendo klub - 29.03. 2014 / 21:04
Neskutočne výborná kniha od obdivuhodného človeka ktorý dokázal vystihnúť to naj v kende čo sa mne nepodarilo za 25 rokov čo sa tomu venujem a snažím sa to učiť. Klobúk dole

Patrik O. - 20.09. 2013 / 09:03
Dle mého názoru je to jedna z nejlepších knížek o budó, která u nás vyšla. Zajímavá pro kendisty ale i pro ostatní bez ohledu na disciplínu. Autor potkal mnoho významných učitelů, získal mnoho zkušeností a ty se pokusil (dle mého názoru zdařile) předat touto zápiskovou formou. Doporučuji a doufám, že za dalších 10 let se rozepíše dál... nebo dřív.


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na