Kořeny Budo | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Literatura > Kořeny Budo

Kořeny Budo


16. září 2012 | Přečteno: 5834x | Autor: Patrik Orth

Jaroslav Šíp z Aikido Dojo Plzeň zpracoval a letos v září vydal knihu Kořeny Budo. Dostali jsme ji do redakce a rádi bychom ji představili i čtenářům BudoNews.cz.

Kniha je sborníkem asi tří desítek různě dlouhých textů, tématicky spojených s bojovými uměními nebo východní filozofií. Autoři a zdroje těchto textů jsou různí - najdeme tu materiály filosofa Lao-c', tvůrce moderního aikidó Moriheie Uešiby, ale třeba také komentář Jackie Chana k problematice ultimátních zápasů.

Autor sborníku vybral texty, které jsou mu blízké s ohledem na jeho vlastní praxi bojových umění. Takže velká část z těchto materiálů souvisí s aikidó a japonským budó, některé pochází přímo z pera učitelů, kteří ho ovlivnili (John Stevens, Šódži Nišio).

Osobně mě nejvíc zaujaly texty D. Lowryho ("Dó - cesta" a "Bu - bojový"), "Bushido" od Teššú Jamaoky, "Šest zásad tréninku" K. Kondóa. Vysloveně mě potěšil materiál "Principy Kodokanu v jeho začátcích", jehož autorem je Džigoró Kanó a také materiály v přílohách "Charta Budo" a "Symbolika Budo". Texty jsou doplněny o kaligrafie, respektive reprodukce kaligrafií souvisejících s tématy a o další umělecká díla - Socha zobrazující boha Hačimana, dřevořez Fudó mjó od Mijamota Musašiho, malba Ťuhýk na větvi stejného autora.

Je škoda těch několika tiskových chyb nebo překlepů, ale bez nich se dnes malonákladové tituly obejdou jen stěží. Za nedostatek považuji nepřesné nebo nedostatečné pojmenování některých článků ("Omoto kyo", "Miyamoto Musashi") a snad i chybějící (Dave Lowry, Moritaka Uešiba) či neúplné profily některých autorů (Kacujuki Kondó). Zcela určitě by neměl chybět profil autora tohoto souboru. Přes tyto nepatrné nedostatky považuji knihu za dobrý počin. Titul je jistě zajímavý pro každého, kdo na trhu nehledá pouze manuál jak snadno cvičit to či ono bojové umění.

Knihu můžete objednat prostřednictvím stránek Aikido Dojo Plzeň.
Zdroj: adp-i.cz
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:
Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na