Kung fu je jako matematika | BudoNews.cz

BudoNews.czKung fu je jako matematika


7. července 2016 | Přečteno: 2854x | Autor: Jiří Hauska, Mgr. Martin Prokeš

Trenér se musí přizpůsobit schopnostem žáků, protože nemůže učit nové, dokud nezvládli to staré. Když chcete dobře mluvit, musíte vědět, jak se tvoří věty. Proto v bojovém umění ze stejného důvodu musíte usilovat o úplné pochopení jeho základů a principů a stále si je opakovat.

Když velmistr Lee Kam Wing poprvé v životě navštívil Českou republiku, udělali s ním jeho zdejší žáci rozhovor, který se nezabývá jen jeho stylem Kudlanky sedmi hvězd, ale bojovými uměními obecně. A protože je zajímavý, přinášíme jej nyní i čtenářům našeho časopisu.

Jak jste začal s kung fu a proč jste si vybral právě styl Kudlanky sedmi hvězd?

Když jsem byl mladý, můj otec trénoval styl Pak Mei, rád hovořil o jeho síle, kterou by prý šlo zastavit i jedoucí automobil. I já jsem se chtěl naučit nějaký styl kung fu, získat dovednosti starých mistrů a naučit se bojovat. V roce 1960 jsem tak začal trénovat u svého strýce, který studoval Hung gar od svého otce. Věnoval se také Wing chun, Choy li fut i Lvímu tanci a v té době také studoval u Chiu Chi Mana. Díky jejich dlouholetému přátelství začala v roce 1962, to mi bylo 15 let, má celoživotní cesta ve stylu Chut Sing Tong Long, tedy stylu Kudlanky sedmi hvězd. Z toho 10 let jsem trénoval přímo u Chiu Chi Mana.

Přitom ze začátku jsem chtěl prostě cvičit kung fu, ani jsem nevěděl, že dělám Kudlanku sedmi hvězd. Oni mi některé pohyby připomínaly opici a tak jsem si myslel, že je to styl opice. A tak se vlastně dá říci, že styl si vybral mě, nikoli já jej. (směje se)

Jak tehdy probíhaly vaše tréninky? Trénovali jste jinak, než jak se to dělá v současnosti?

Určitě bylo těžší najít školu, tréninky byly uzavřené. Zpočátku se také učilo velmi pomalu. Třeba jedna forma se po částech probírala asi dva měsíce nebo i déle, pořád dokola pohyb po pohybu, aby adept získal ve všem absolutní přesnost. Ale zhruba po pěti letech cvičení, když nám sifu mohl začít důvěřovat, se tempo výuky prudce zrychlilo. Jiný byl i celkový přístup učitele. Nebyly povolené žádné otázky, na vše si student musel přijít sám, jen pozorováním učitele, starších žáků a především vlastním cvičením. Když jsme měli otázky, sifu vždy jen řekl: "Máte cvičit, ne se ptát!"

Trénovali jsme na střeše každý den po práci, zhruba od sedmi do deseti hodin večer. Cvičily se formy, údery do pytle s pískem, drily ve dvojicích... Díky tomu, že nás formy sifu učil tak důkladně a dlouho, si je stále pamatuji a mohu je předávat v nezměněné podobě dalším generacím studentů.

Jaký je význam cvičení forem a proč jich má styl Kudlanky sedmi hvězd tolik?

Formy jsou zachycením praktických technik a mnohaletých zkušeností jejich tvůrců z boje. Představují jak zásobárnu technik i jejich praktických kombinací, tak prostředek pro posílení zdraví a fyzické kondice.

Kudlanka sedmi hvězd má velké množství forem. Je to proto, abychom mohli více trénovat tělo, mysl i nejrůznější kombinace technik. Trénink je pak také zajímavější. Na druhé straně formy v našem stylu nejsou tak dlouhé; například formy ve stylu Hung gar jsou podstatně delší. Podobně mnoho forem má styl Orlí spár, oproti tomu některé styly jich mají relativně málo. Třeba Wing chun jen tři. Nedílnou součástí našeho stylu je také široká škála zbraní, což nám pomáhá posilovat specifické části těla i zlepšit určitou dovednost a samozřejmě nám to také pomůže získat zručnost v sebeobraně při použití alternativních zbraní.

Jednou z podstatných součástí většiny tradičních systémů jsou sparingové formy, jež jsou mezistupněm k získání dovedností v boji. Způsob praktikování kung fu je podobný jako řešení matematických problémů: Trénink forem je rovnice, jejímž výsledkem je reflexní pohyb osvojený díky dlouhodobému tréninku, a tedy i schopnost reagovat na jakoukoli situaci pomocí jakékoli techniky, aniž bychom přemýšleli, jak se zachovat.

Když mluvíme o trénování, je něco, co by mělo být součástí každého tréninku a zapomíná se na to?

Chceme-li mluvit, potřebujeme ze slov skládat věty, proto je důležité věnovat se základům, tedy je opakovat a usilovat o úplné pochopení základů a principů, ve stylu Kudlanky sedmi hvězd zejména klíčových slov. Dále je důležité pokračovat ve výuce, teprve až student zvládne dosavadní látku, a přizpůsobit rychlost výuky různým schopnostem studentů. Také je třeba dávat důraz na ovládání vlastních pohybů, protože student musí plně kontrolovat své tělo.

Samozřejmě je potřeba trénovat sílu, rychlost, automatizaci reakcí na útoky, propojit maximálně naučené techniky s praxí a tím získat skutečnou dovednost.

Jak jste se stal nástupcem velmistra stylu?

Chiu Chi Man neurčil svého nástupce. Mnoho mých spolustudentů se postupně přestalo Kudlance sedmi hvězd věnovat, zatímco já jsem intenzivně pokračoval v jejím cvičení, výuce i šíření. Postupně mne moji „kung fu bratři“ i učitelé jiných stylů akceptovali jako hlavu stylu Kudlanky sedmi hvězd a předsedu její celosvětové federace.

V čem je váš styl Kudlanky sedmi hvězd unikátní?

Každý styl má speciální techniku. Pro náš styl je typická dynamika, dravost, specifická obrana, ke které máme ukrytý postup v 31 klíčových slovech. Z etiky kladl můj učitel velký důraz na loajalitu, čest, vůli a tvrdou práci, což vyžaduji od žáků i já.

Na jakém myšlenkovém základu je styl postaven?

Respekt k ostatním, skromnost a loajalita ke kung fu rodině. Respekt platí samozřejmě i ve vztahu k těm, kteří praktikují jiný styl nebo bojová umění.

Jak se vám vlastně povedlo styl rozšířit do celého světa?

Před 36 lety jsem publikoval dvě interview v hongkongských kung fu časopisech a vystupoval opakovaně v TV v různých státech. Tehdy vycházely v Hongkongu o kung fu tři časopisy: pouze čínsky psaný New Martial Hero a dva psané častečně anglicky Real Kung fu a Secrets of kung fu. Ale především jsem se účastnil snad všech soutěží jak ve formách, tak v boji, tvrdě na sobě i šíření stylu pracoval.
Měl jsem v Hongkongu studenty z mnoha zemí, kteří pak ve cvičení pokračovali po návratu do vlasti, i to přispělo k rozšíření stylu. Aktuálně se kudlanka sedmi hvězd cvičí v Hongkongu, Francii, Německu, Maďarsku, Austrálii, USA, Brazílii, Itálii, Švýcarsku, Jižní Africe... tedy na všech kontinentech, s výjimkou Indie – ale na tom pracujeme. (smích)

Co byste poradil studentům kung fu a jiných bojových umění?

Tvrdě trénujte!

Máte nějaké životní motto?

Jsem buddhista, tedy žít v harmonii a čistotě mysli.

- - - - - - - - - -

Poprvé v Česku

"Nejvyšší autorita stylu Kudlanky sedmi hvězd, velmistr Lee Kam Wing, přijel loni poprvé do Česka, aby v Brně vyučoval příznivce svého stylu. Pořadatelé chtěli jeho přítomnost využít na maximum, a tak se mu postarali o nabitý učitelský program složený ze seminářů, instruktorských tréninků i soukromých hodin. Zvládnout nápor zájemců mu pomáhal i jeho osobní žák, mistr Derek Frearson, jehož čeští žáci již znají z předchozích akcí. Témata cvičení procházela napříč celým stylem od základní formy Bong bo kyun a jejích aplikací, přes zbraňové formy, chi kung a meditaci, až po lekce tuina. Učit se od takové kapacity byl opravdu zážitek, zejména když na každé lekci pomáhal k co nejpřesnějšímu pochopení všech detailů stylu mistr Frearson, který má za sebou 40 let zkušeností," popsal v krátkosti celou událost sifu Jiří Hauska.

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv redakce

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na