Letní škola džódó - El Collell | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Letní škola džódó - El Collell

Letní škola džódó - El Collell


10. sprna 2016 | Přečteno: 2176x | Autor: Patrik Orth

Letní škola Evropské federace džódó se letos podruhé v historii uskutečnila ve Španělsku. Zatímco v létě 2008 proběhla poblíž Madridu, letos se konala tato akce v Katalánsku. Konkrétně se džódisté z Evropy sjeli do "rekreačního střediska" El Collell nedaleko Girony, asi dvě hodiny cesty z Barcelony.

Po roce jsme se tu potkali se senseiem Pascalem Kriegerem, který načas dění ve federaci "opustil" a vydal se na vlastní jednoroční cestu po světě. Odpočinutý a plný energie tu sensei postupně přivítal 12 dalších učitelů a asi stovku džódistů převážně z Evropy. Mezi nimi i dva Čechy a dvě Češky, kteří propadli tradičnímu džódó a opět se rozhodli svou dovolenou trávit intenzivním cvičením.

To začalo v sobotu 30. července tréninkem učitelů na zatravněné ploše na dohled od románsko gotického kostela Santa Maria del Collell, který dominuje celému středisku. Středisko od 16. století sloužilo jako klášter a kněžský seminář, vzdělávací centrum i jako věznice. Nyní se všechny jeho minulé funkce spojily dohromady pro naše potřeby...

Po úvodním tréninku pro učitele pokračovala stáž následující den dvěma bloky cvičení základních technik a kat pro větší skupinu neoficiálních učitelů, vedoucích jednotlivých studijních skupin. Tato cvičení vedl sensei Krieger s cílem ukázat, co učit a jak předávat techniky naší školy. Opět jsme cvičili venku, tentokrát na fotbalovém hřišti vzdáleném deset minut chůze od střediska.

V pondělí 1. srpna začala série každodenních tréninků ve třech blocích. Tato cvičení probíhají každý rok podle stejného klíče. Před snídaní si "užíváme" cvičení základních technik džó(džucu) ve dvojici, pokročilejší mohou využít příležitosti zopakovat si techniky džuttedžucu a kusarigamadžucu. Ranní cvičení je většinou jediné chladnější a přesvědčit tělo, aby se ve studené a mokré trávě hýbalo, není nejlehčí.

Po snídani a společném pozdravu cvičíváme tři další hodiny ve třech či čtyřech skupinách podle pokročilosti. Letos byla každá ze skupin v rukách čtyř učitelů, kteří jim připravovali témata a program. Po obědě se pokračuje a i letos pokračovalo obdobně. Zatímco normální lidé se slunci v létě vystavují v plavkách nebo dokonce bez nich, my se pekli v hakamách a tmavých keikogi a snažili se neomdlít.

V prvních dnech stáže jsme postoupili do druhé poloviny osnov naší školy, postupně jsme procvičili několik kat kendžucu, v druhé půlce stáže jsme vše dokončili. Nadto přišla řada i na techniky Učida rjú tandžódžucu.

Pascal sensei upozornil, že je tempo cvičení rychlé, ale cílem letní školy je zopakovat vše a ukázat učitelům, co mají cvičit. Takže během týdne musíme zvládnout úplně celé osnovy. V případě naší školy jde o 12 základních technik, více než 60 kat džó, 12 kat kendžucu, 12 tandžódžucu, 24 technik džuttedžucu a tři desítky kat kusarigamadžucu. Pokud jsem dobře počítal, nestihli jsme pouze 6 kat okuden kusarigama. Takže práce bylo až nad hlavu a stihli jsme to kompletně. Někteří museli projít vše shora uvedené, jiní po celý týden opakovali třeba jen základní katy a na další si budou muset počkat.

Na závěr letní školy proběhly zkoušky a veřejná ukázka naší školy. Česká výprava si ze zkoušek odvezla jeden 1. dan a jeden 3. dan a uspěla stoprocentně.

Tématem celé stáže byla "schopnost vždy se znovu postavit na nohy". Pascal sensei toto vyjádřil kaligrafií na čestné stěně, kde stálo "nana korobi jaoki". To by se dalo vysvětlit právě "sedmkrát upadnout, po osmé se vrátit na nohy".

Padání a vstávání prožíváme nejen v dódžó, ale i v životě. A jediné řešení je nevzdat to a znovu se zvednout. Už během stáže jsme si to mohli několikrát ověřit. Třeba, když už jsme nemohli dál cvičit ve čtyřicetistupňovém vedru a přesto to nevzdávali, když se tomu nepodařilo složit zkoušky, či onen přecenil své možnosti, anebo když někomu z ruky vypadlo džó právě před očima stovky diváků a svých učitelů.

Letní škola ve Španělsku skončila v pátek 5.8. posledním cvičením a o den později společnou snídaní. Už tam jsme věděli, že nás čekají další setkání a cvičení ještě před letní školou v roce 2017, která se uskuteční v Toskánsku v Itálii. Budeme tam.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:


Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na