Letošní seminář tradičního džódó v Rusku | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Letošní seminář tradičního džódó v Rusku

Letošní seminář tradičního džódó v Rusku


5. května 2015 | Přečteno: 1854x | Autor: Patrik Orth

Další ze stáží tradičního džódó proběhla v ruském Petrohradu ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Den před ní uspořádali členové ruské sekce Evropské federace džódó také první dvouhodinové cvičení v Moskvě.

Cvičení v Moskvě proběhlo ve čtvrtek 16. dubna večer a zúčastnilo se ho 23 lidí včetně učitele a 3 zkušenějších účastníků (1 z Česka a 2 z Petrohradu). Pouze jeden z Moskvanů, Alexej Sitnikov, už měl s džódó jistou zkušenost, když se účastnil předchozích stáží. Alexej byl iniciátorem tohoto setkání a naším průvodcem po městě. Program tréninku, který se konal v dódžó "Budókan Červená brána" (Budokan Krasnyje Vorota) byl tedy přizpůsoben úplným začátečníkům, nebo spíš laikům. Představili jsme nemnoho technik, párová cvičení a ukázali několik kat z omote waza. Každý si nejdřív vyzkoušel techniky honte uči a gjakute uči, nejzákladnější údery, ty potom cvičil ve dvojicích. Závěrem studoval tyto techniky jako zjednodušenou katu cuki zue, přičemž pokročilí působili jako učidači (přijímající z dvojice, v tomto případě používá meč). Čas ukáže, zda někteří z nich budou ve cvičení pokračovat a naše forma džódó se zabydlí i v Moskvě.

Nočním vlakem jsme se přesunuli do Petrohradu, kde se k nám přidal Jean-Pierre Pahud z ženevského "Shung Do Kwan" dódžó, dlouholetý žák senseie Pascala Kriegera a učitel Evropské federace džódó. S ním přiletěl další švýcarský džódóka, René Etter z Bazileje, kde vede vlastní dódžó.

Petrohradský seminář začal v pátek večer stejně jako vloni v dódžó Lenkai. Jde o nejstarší aikidó dódžó v Rusku, ve kterém se pravidelně konají tréninky několika různých stylů aikidó pod vedením různých učitelů. Nadto tu probíhají cvičení džúdó, karate, iaidó a džódó, boje s nožem a kjúdó. První večerní cvičení bylo v předchozích letech otevřené pro všechny a proto se ho účastnilo podstatně více lidí, než sobotní a nedělní stáže. Letos poprvé převažoval počet těch, kteří zůstali od pátku až do neděle. Zvýšil se tedy počet pravidelně cvičících džódistů a úroveň osnov, kterým jsme se mohli věnovat. Celkem nás po tři dny pracovalo téměř 40 z Petrohradu, Moskvy, Smolensku, Pjatigorsku a Kišiněva.

Jean-Pierre Pahud přivezl na seminář kaligrafii Pascala Kriegera, která nesla motto semináře: "take wa juki wo jadosazu", což by se dalo přeložit jako "bambus neudrží sníh". Vysvětlit bychom to mohli tak, že tíha sněhu bambus načas ohne, ale neudrží se na něm. Zatímco sníh spadne, bambus se narovná a zotaví. Zkusili jsme si to vyložit jako naše cvičení - překonávání nesnází nebo i kritiky učitelů, na nás neulpívají, ale umožní nám zvednout se a stát zpříma.

V pátek byl hlavním tématem bokken, přičemž první hodinu jsme věnovali pouze seku šómen nebo kiri otoši. Snažil jsem se "naladit" všechny na těžkou práci, která nás během víkendu čeká. Řádně unaveni jsme se posunuli ke cvičení v párech a začali pracovat na kesa giri (šikmý sek). S méně zkušenými jsme se naučili katu ai suri z Šintó rjú kendžucu, zatímco zkušenější cvičili ostatní techniky této školy, pokud je už znali. Teprve na závěr pátečního cvičení jsme začali pracovat s džó na několika formách učikomi geiko (drilování).

V sobotu jsme cvičili intenzivně čtyři celé hodiny pohromadě. Opět jsme začali s kihonem (základy), abychom nedělali chyby v katách, které ze základních technik vycházejí. Výklad byl společný či střídavý. Spolu s Jean-Pierrem jsme se doplňovali a spolupracovali i s pokročilejšími. Vyzývali jsme je k dotazům a zkoušeli na ně odpovídat.

Po základních technikách, několika doplňujících cvičeních jsme začali cvičit katy omote waza ve dvou skupinách. Po těch několika letech se v Rusku vytvořila skupina pokročilejších, kteří cvičí tyto katy pravidelně, proto není třeba všechny vysvětlovat od začátku. Stačí dát podnět a už jen sledovat a opravovat chyby. Méně zkušení pracovali na katách, které se skládají přímo ze základních technik a nejsou tolik složité. Z předchozích let znají relativně jednoduché katy cuki zue, suigecu a šamen, seznámili se s tači otoši a letos jim přibylo několik dalších (hissage, sakan a kasumi).

Na rozdíl od předchozích let jsme přidali do programu další dvouhodinovku v sobotu odpoledne. Takže jsme po čtyřech hodinách zůstali v dódžó a v uzavřené skupině pokračovali dál v katách z druhé série čúdan waza. Teprve po šesti hodinách intenzivního cvičení jsme si (snad) zasloužili oběd a procházku po městě.

Nedělní cvičení probíhalo v podobném duchu jako to sobotní. Od devíti hodin ráno jsme cvičili čtyři hodiny základní techniky a katy převážně z omote waza. Přidali jsme další katy a opravovali chyby v nich. Zopakovali jsme vše z předchozího dne a doplnili, co jsme nestihli. Na konci stáže se někteří odhodlali k absolvování zkoušek, které jsme stihli připravit ještě během cvičení. Vedle devíti kandidátů na 5. kjú uspěli dva další na 3. respektive 2. kjú. Úroveň všech kandidátů byla dobrá, seminář i zkoušky ukázaly, že naše snažení má význam. Stejně tak se zvýšila úroveň všech ostatních účastníků semináře, takže předpokládám, že se s většinou z nich potkáme i v roce 2016.

Abyste si lépe představili atmosféru semináře, přikládáme pod článkem i odkaz na krátký videoklip z něj.

Autor je vedoucím české skupiny při Evropské federaci džódó.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Konstantin Plaksin

VideoDiskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na