Listopadový seminář se shihanem Svenericem Bogsäterem | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Listopadový seminář se shihanem Svenericem Bogsäterem

Listopadový seminář se shihanem Svenericem Bogsäterem


5. prosince 2014 | Přečteno: 2130x | Autor: Bujinkan Dojo Prague

V termínu 14. – 16. listopadu 2014 proběhl v Praze již tradiční mezinárodní seminář pod vedením jednoho z nejvýznamnějších nejaponských učitelů bojových umění vyučovaných v organizaci Bujinkan Dojo, Svenericem Bogsäterem původem ze Švédska a dnes žijícím v Holandsku. Sveneric Bogsäter je jedním z původních Shi no tenno, aneb čtyř prvních shihanů působících v Evropě. Na nedávné cestě do Japonska mu byl udělen od Hastumi senseie titul Dai-shihan. Pořadatelem této akce je již tradičně pražský oddíl Bujinkan Dojo Prague.

Shihan Sveneric Bogsäter do Čech poprvé zavítal již v roce 1994, tehdy na pozvání Luboše Pokorného. Od té doby uběhlo mnoho let, během kterých Sveneric navštívil naši zemi mnohokrát, aby se podělil o své znalosti se studenty v různých českých dojo. Listopadový termín si již poněkolikáté rezervovalo pražské dojo. Seminář byl letos zaměřen na základní techniky školy Gyokko ryu a shinobi naginata, kratší naginatu využívanou shinobi (ninji). Techniky s touto zajímavou zbraní Sveneric představil místním studentům poprvé na loňském semináři. Tento rok jsme se tedy mohli seznámit s navazujícími pokročilejšími technikami.

Asi měsíc před tímto seminářem navštívil Sveneric Japonsko, aby se mohl opět setkat a studovat pod dohledem Hatsumi senseie a japonských shihanů. Logicky se tak dalo očekávat, že část tréninku bude vycházet z nově získaných zkušeností z této cesty. Hned v pátek večer na tréninku, který předcházel samotnému semináři, Sveneric ukazoval jeden ze způsobů provedení techniky Musha dori vycházející z lekcí shihana jménem Hideo Seno, kde docházelo k úplně jinému ovlivnění stability oponenta. Pokaždé je zajímavé, když se naskytne možnost studovat nové vnímání jednotlivých technik, které vede k hlubšímu pochopení základního provedení té které waza (techniky).

Program víkendového semináře byl rovnoměrně rozložen mezi techniky beze zbraně vycházející ze školy Gyokko ryu a techniky s krátkou japonskou "halapartnou" – shinobi naginatou. Sveneric s velikou laskavostí neustále opakoval důležité momenty v jednotlivých technikách a pohybech, aby si každý z účastníků semináře mohl odnést ze semináře informace pro svůj další trénink. Obzvláště u technik se shinobi naginatou bylo důležité pochopit správný způsob pohybu v závislosti na vhodně zvolené vzdálenosti od oponenta, bez které by nebylo možné ukazované techniky provést. Sveneric se během svého tréninku zaměřil na využití naginaty v různých vzdálenostech od oponenta s patřičnou změnou pohybů rukou (Te sabaki) po ratišti zbraně. Jednotlivé techniky byly vyučovány jak pro dlouhou vzdálenost, tak i pro krátkou vzdálenost mezi soupeři. Bylo zajímavé sledovat různé možnosti využití technik s touto zbraní.

Jsme moc rádi, že i letošního semináře se, jako předešlé roky, zúčastnilo poměrně hodně studentů ze zahraničí, a to hned z několika zemí. Zastoupeny byly tyto státy – Slovensko, Rakousko, Holandsko, Německo, Srbsko, Španělsko, Norsko, Izrael a samo sebou zhruba polovina studentů byla z českých oddílů, převážně z Prahy a Mladé Boleslavi. Jsme moc rádi, že podobné semináře v Čechách mají již pevnou tradici a že se tak na nich můžeme setkávat se studenty z různých koutů světa, abychom mohli společně posouvat naše schopnosti dále.

Dobrou zprávou pro studenty v České republice je, že Sveneric souhlasil s termínem semináře pro příští rok. Již nyní se tedy můžeme těšit na další seminář pod jeho vedením, který proběhne v termínu 13. – 15. listopadu 2015. Doufáme, že i příští rok se sejdeme v takovém počtu.

O dalších aktivitách spojených se školami ninjutsu a bujutsu studovaných v Bujinkan Dōjō se vás budeme snažit obeznámit prostřednictvím Budonews.cz a nebo je můžete najít na našem webu www.bujinkanprague.com.

Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Bujinkan Dojo Prague

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na