Mezinárodní seminář a světový šampionát WOF | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Mezinárodní seminář a světový šampionát WOF

Mezinárodní seminář a světový šampionát WOF


7. listopadu 2013 | Přečteno: 3294x | Autor: Jan Kopecký

Srpen 2013 byl v kalendáři významnou mezinárodní událostí, o které věděla snad všechna média na celém ostrově Okinawa. Mezinárodní organizace World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation (WOF) zde pořádala mezinárodní seminář a světový šampionát. Na tyto na sebe navazující akce přicestovali účastníci téměř z celého světa. Takováto významná událost je pořádána pouze jednou za dva roky. Výjimkou byl rok 2011, kdy Japonsko ohrožovalo tsunami, proto mezinárodní seminář a světový šampionát WOF byl přesunut na rok 2013. Předchozí mistrovství světa byly pořádány v roce 2009 v Kanadě (Mont Tremblant), 2007 v Polsku (Varšava), 2005 ve Francii (Paříž) atd.

Členové České federace Okinawa Karate a Kobudo, kteří tvořili český tým, přiletěli na Okinawu již 8. srpna. Den po příletu byl pro účastníky celé akce organizován dvoudenní výlet na malý ostrov Ie Jima, který je velmi blízko ostrova Okinawa a který je zároveň rodištěm senseie Kenyu Chinena i jeho manželky Mutsuko. Hanshi Kenyu Chinen je okinawský velmistr – držitel stupňů 9. dan Okinawa Shorin-ryu Karate a 9. dan Okinawa Kobudo. Je šéfinstruktorem a prezidentem celosvětové organizace World Oshukai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation.

Ve dnech 12. – 15. srpna 2013 se český tým zúčastnili mezinárodního semináře (soustředění) Okinawa Shorin-ryu Karate a Okinawa Kobudo, který probíhal všechny dny v zahradě zámku Zakimi nedaleko města Yomitan. Výuku na celém semináři vedl hanshi Kenyu Chinen.

Celého semináře se účastnilo více než 160 lidí z Okinawy, České republiky, Polska, Francie, Indie, Kanady, Španělska, Belgie, Irska, Panamy, Chile, Srí Lanky a Argentiny. Na trénincích Karate sensei Chinen vyučoval: kata, kumiwaza a bunkai pouze z programu na žákovské stupně a dojo kumite. V kobudo pouze zbraně bo (dlouhá tyč), sai, tonkuwa a nunchaku. Tréninky karate i kobudo byly díky časovému posunu o 7 hodin, venkovní teplotě a klimatu velmi fyzicky náročné i přes pětidenní aklimatizaci a kondiční přípravu již v České republice.

V následujících dvou dnech 16. - 17. srpna 2013 proběhl Světový šampionát Okinawa Shorin-ryu Karate a Okinawa Kobudo na kterém Českou republiku reprezentovali tito členové České federace Okinawa Karate a Kobudo:

Jan Kopecký (dojo Havlíčkův Brod) – hlavní instruktor ČR
Michal Čáslavský (dojo Česká Třebová)
Radek Zikmund (dojo Havlíčkův Brod)
Tomáš Kopecký (dojo Havlíčkův Brod)
Miroslav Sommer (dojo Havlíčkův Brod)

Česká federace Okinawa Karate a Kobudo (ČFOKK) oficiálně reprezentuje v České republice výše uvedenou mezinárodní organizaci World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation a jejím hlavním instruktorem je renshi Jan Kopecký (5. dan Okinawa Shorin-ryu Karate a 3. dan Okinawa Kobudo) – přímý žák senseie Kenyu Chinena.

Mezi VIP hosty byli starosta města Yomitan Denjitsu Ishimine, prezident Okinawa Shorin-ryu Karate Do Association sensei Takeshi Miyagi, druhý v generaci zakládající rodiny Kokusai Meibu Kan Goju-ryu Karate-Do Association sensei Meitatsu Yagi, Shimojiha Uechi-ryu Karate-do sensei Yasuo Shimoji a samozřejmě hanshi Kenyu Chinen – prezident pořádající mezinárodní organizace WOF.

První den šampionátu probíhaly eliminace a semifinále ve všech kategoriích a disciplínách a další den finále. Český pětičlenný tým získal celkem 8 umístění.

Umístění českých reprezentantů:

Jan Kopecký
1. místo kobudo (sai, tonkuwa a kama) – senioři černé pásy
3. místo karate (kata a bunkai) – senioři černé pásy

Radek Zikmund
1. místo kobudo (nunchaku a sansetsukon) – senioři černé pásy
1. místo karate (kata a bunkai) – junioři černé pásy


Michal Čáslavský
1. místo kobudo (bo) – senioři žákovské stupně
3. místo kobudo (open) – senioři žákovské stupně

Miroslav Sommer
2. místo kobudo (sai a tonkuwa) – senioři žákovské stupně

tým karate - Jan Kopecký, Michal Čáslavský a Radek Zikmund
3. místo karate kata kumiwaza

tým kobudo - Jan Kopecký a Radek Zikmund
3. místo kobudo kata oyo

Celá akce byla poslední den zakončena exhibicí karate a kobudo týmů ze všech zúčastněných zemí a okinawských mistrů z jiných stylů karate a kobudo např.: Akihito Yagi, 7. dan a Akihiro Yagi, 6. dan - Meibukan Okinawa Goju-ryu karate (synové Hanshi Meitatsu Yagiho, 10. dan), mistr Yasuo Shinjo, 9. dan Uechi-ryu, mistr Masaharu Higa 9. dan Myobu-kan Okinawa Shorin-ryu karate, mistr Toru Kiyan – Okinawa kempo, mistr Narihiro Shinjo - Uechi-ryu karate, mistr Yoshimasa Matsuda – prezident Myobukan Okinawa Shorin-ryu Karate-do. Hned po skončení několikahodinové demonstrace okinawských bojových umění následovala sayonara-party. V průběhu celé akce bylo poznat jakou má sensei Chinen respekt nejen u svých svěřenců, ale úctu mu prokazovali i mistři jiných stylů a organizací.

Čeští účastníci si ve městě Yomitan pronajali desetimístné vozidlo, aby ve chvílích volna navštívili na Okinawě různá významná a zajímavá místa. Mezi nimi hrad Shuri – historické sídlo království RyuKyu nedaleko města Naha, Ocean Expo Park – druhé největší mořské aqarium na světě, Muzeum Karate prefektury Okinawa jejímž ředitelem je hanshi Tetsuhiro Hokama a je lokalizované v Nishihara-cho také poblíž města Naha a samozřejmě samotné hlavní město Okinawy - Naha.

V průběhu konání semináře proběhl mezinárodní mítink WOF v komplexu Murasaki Mura v Yomitanu na Okinawě, kde se nachází i honbu dojo WOF. Zde bylo rozhodnuto, že následující Světový šampionát v roce 2015 bude pořádán v České republice, kde hlavním organizátorem bude sensei Jan Kopecký.

Jan Kopecký měl možnost poznat se s některými mistry podílejících se na ukázkách. Ti velmi dobře hodnotili jeho výkon při závodech na světovém šampionátu v předchozích dvou dnech a vyjádřili chuť přicestovat do České republiky na další světový šampionát v roce 2015. Dále Jan Kopecký dostal několik osobních pozvání k návštěvě těchto mistrů doma i v jejich dojo včetně osobního odvozu. Následující týden jsme strávili ve společnosti mistrů karate, kteří jsou velmi dobrými přáteli senseie Chinena a návštěvami jejich dojo. Informace o jejich stylech karate a kobudo, seznámení s rodinami a také mnoho darů, které jsme obdrželi – zbraní kobudo, knih nebo DVD, jejichž jsou autoři, suvenýrů typických pro Okinawu atd. bylo příjemným zakončením třítýdenního pobytu na Okinawě.

Život v rodišti karate, na ostrově Okinawa, který má cca 1,1 mil. obyvatel tzn. jako naše hlavní město Praha je velmi odlišný. Odlišnost samozřejmě v počasí, prostředí, atd., ale co je velmi pozoruhodné: chování lidí, kteří jsou velmi přátelští, ochotní, vzájemně tolerantní, nehonící se za bohatstvím a prospěchem na úkor ostatních. Je zde i téměř nulová kriminalita. Všichni mistři a učitelé karate a kobudo se vzájemně respektují, což je jinde ve světě bohužel naopak.
Copyright © 2011 - 2020 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Související články


Středoevropský seminář Okinawa Kobudo
Krátká reportáž z jednodenní stáže okinawského kobudo.
Mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947)
O životě jedné z legend bojových umění.
Kobudo - bojové umění s okinawskými zbraněmi
Základní informace o bojovém umění z Okinawy.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na