Mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947) | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Legendy - o historii jednotlivých BU > Mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947)

Mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947)


3. října 2013 | Přečteno: 4474x | Autor: Tomáš Kopecký

Shinko Matayoshi se narodil 18. května 1888 v Naha na Okinawě. Byl třetím synem zámožného obchodníka Shinchina Matayoshiho a zároveň jeho jediným synem, který měl co do činění s bojovým uměním.

Už jako mladý chlapec začal s tréninkem bojových umění pod dohledem nejen svého otce Shinchina, ale i svého dědy Shintoku. Pod jejich vedením se učil zacházet s bo a eku, které se v jejich rodině předávaly už po několik generací. Mladý Matayoshi se od svých předků naučil kata s veslem Tsuken Akachu no ekudi a tyto kata s bo – Yonegawa no kon, Yara no kon a Kubo no kon.

Později ho jeho otec přivedl ke svému příteli a mistrovi bojových umění Chokubo Agenovi (1879 - 1924) z vesnice Gushikawa. Agena ho učil zacházet se zbraněmi sai a kama a dále rozvíjel jeho dovednosti v bo-jutsu a eku-jutsu. Následně pokračoval v tréninku se zbraněmi u jejich dalšího rodinného přítele Oh Ireie, od kterého se učil tonkuwa-jutsu a nunchaku-jutsu.

Shinko Matayoshi se během svého mládí zaměřil výhradně na bojová umění. Pokračoval ve vyhledávání různých učitelů a díky této snaze se seznámil s obchodníkem přes čínský čaj Wu Hein Kuiem, který je známý spíše pod svým japonským jménem Go Ken Ki, jenž byl rovněž mistrem v čínském bojovém stylu Bílého jeřába - Hakutsuru. Mladý Shinko již v dobách svého mladí slyšel příběhy o velkých mistrech bojových umění v Číně a příběhy od tohoto mistra ho v tom akorát utvrdily. Shinko se rozhodl, že se vypraví do Číny studovat bojová umění. Za svůj život podnikl do Číny dvě cesty.

Na jaře roku 1905 se vypravil na první z nich, tehdy mu bylo pouze 17 let. Cestoval přes Hokkaido a Mandžusko, kde se připojil ke kmeni horských kočovníků. Shinko se od nich naučil jezdit na koni, jak házet lasem (nagenawa-jutsu), střílet z luku (ba-jutsu), házet hvězdice (shuriken-jutsu) a jiné dovednosti. Pro Shinka to byl křest ohněm, ale časem se naučil v této skupině žít. Poté se vypravil na jih do Šanghaje - kde se učil jistou formu Shaolin kempo a poté do své cílové destinace - do města Fuzhou/ Fu-čou v provincii Fujian, ke již v té době byla velká komunita Okinawanů. Zde se setkává s mistrem Koki Go, otcem Go Ken Kiho a rovněž s velmi známým mistrem bojových umění Roshi Kingaiem, jenž vytvořil nový styl, který pojmenoval jako "Kingai Noon" nebo "Kingai ryu". Trénink u Kingaie byl velice náročný, ale Shinko byl šťastný, že se může učit od tak velkého mistra. Mimo tréninku bojových umění ho Kingai zasvěcoval také do čínské medicíny - akupunktury, moxibuce a bylinné léčby.

Díky svým schopnostem a zkušenostem se mohl Shinko Matayoshi stát u dvou velmi významných události v historii bojových umění. V roce 1915 byl pozván spolu s Gichinem Funakoshim, aby se zúčastnil ukázek okinawských bojových umění v Tokiu u příležitosti Císařského festivalu bojových umění. Mistr Matayoshi zde představil dvě zbraně z kobudo a těmi byly kama a tonkuwa a Gichin Funakoshi, který předvedl okinawské karate. Toto byla historicky první ukázka okinawského karate a kobudo na japonských ostrovech. Druhá ukázka se uskutečnila v roce 1921 na Okinawě během čestné návštěvy prince Hirohita. Mistr Shinko Matayoshi při této příležitosti prezentoval kobudo a Mistr Chojun Miyagi Goju-ryu karate.

V této době se Shinko oženil, později se mu narodil syn Shinpo, jeho budoucí nástupce. Rovněž pracoval jako doktor v okinawské komunitě a založil studijní skupinu bojových umění (Kenkyukai), kam zval různé mistry bojových umění. V této době se seznámil s mistry bo-jutsu - Sanda Chinenen (1842 - 1925), Ryoko Shishim (1852 - 1925) a Chojo Oshirem (1887 - 1935) a naučil se od nich nové techniky a kata s bo, jako např. Sakugawa no kon, Shishi no kon aj.

V polovině 20. let se znovu vrátil do Fuzhou ke svému učiteli Roshi Kingai, aby se u něj dále učil, tentokrát hlavně se zbraněmi jako tinbe, nunti, sansetsu kon a surujin. Před návratem na Okinawu získal od Mistra Kingaie dva svitky dokazující jeho znalosti bojových umění.

Okolo roku 1935 se definitivně vrátil na Okinawu, usadil se v Naha a podnikal jako obchodník. Nadále pokračoval v práci doktora a hlavně učil bojová umění, která se za celý svůj život naučil. Na Okinawě měl tři dojo – v Naha, Chatanu a Kadeně. Byl na Okinawě velice respektovanou osobností. Zemřel v květnu 1947 ve věku 59 let. Jeho smrt byl obrovskou ránou pro komunitu bojových umění. Ještě před svoji předčasnou smrtí stačil předat své znalosti svému synovi Shinpo, který pokračoval v jeho práci a formalizoval dnešní systém Matayoshi kobudo.

Poznámka k druhému obrázku.
Mistři kobudo 20. století - Shinko Matayoshi (stojící druhý zleva, v černém kobudo-gi), Moden Yabiku (sedící, uprostřed), Shinken Taira (sedící, první zleva se sai) a další.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: archiv autora

Související články


Kobudo - bojové umění s okinawskými zbraněmi
Základní informace o bojovém umění z Okinawy.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

samuraj - 16.10. 2013 / 23:40
Dobrý překlad :-)

Jan Čech - 04.10. 2013 / 00:14
Ba-džucu je jízda na koni, nikoliv lukostřelba. Jinak pěkný článek.


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na