Mistr Shinpo Matayoshi (1921 - 1997) | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Legendy - o historii jednotlivých BU > Mistr Shinpo Matayoshi (1921 - 1997)

Mistr Shinpo Matayoshi (1921 - 1997)


7. července 2014 | Přečteno: 3360x | Autor: Tomáš Kopecký

Shinpo Matayoshi se narodil 27. prosince 1921 ve vesnici Yomitan na Okinawě. Jeho otcem nebyl nikdo jiný než proslulý mistr bojových umění Shinko Matayoshi (1888 – 1947), který je zakladatelem jejich rodinného stylu známého dnes po celém světě pod názvem Matayoshi kobudo. Shinpo byl jeho prvorozeným synem a dle tradice i jeho následníkem.

Již ve věku 4 let navštěvoval dojo svého otce – tehdy v Chatanu, Kadeně a v Naha, kde pozoroval cvičence, později se rovněž zapojil do tréninků. Ve svých 7 letech už znal 5 kata kobudo. Jeho otec Shinko ho nechtěl v tréninku bojových umění nikterak omezovat, proto ho nechal po dobu své druhé cesty do Číny studovat u svých přátel - rovněž významných mistrů bojových umění. V roce 1928 se začal Shinpo učit u Chotoku Kyana umění prázdných rukou – styl Shorin ryu a také bojutsu, mj. se od něj naučil kata Tokumine no kon. Měl rovněž příležitost trénovat u Chojuna Miyagiho, zakladatele Goju ryu karate. Později pokračoval u Seiko Higy, s nímž ho spojovalo celoživotní přátelství. Ve svých 14 letech se začal učit u mistra Go Ken Ki styl bílého jeřába - Hakutsuru kempo. Po návratu jeho otce z Číny v roce 1935 pokračuje v tréninku kobudo a Kingai ryu.

Druhá světová válka, respektive Bitva o Okinawu v roce 1945 poznamenala osudy mnoha Okinawanů. Shinpo však už předtím Okinawu opustil, přičemž není známo přesně kdy a odjel do Kawasaki, kde již v té době byla celá komunita Okinawanů, mezi nimi byli i jiní odborníci na bojová umění, se kterými Matayoshi trénoval a sám je učil kobudo. Navíc v poválečné době byla na Okinawě velká bída a bylo velmi těžké najít si práci. V té době se několikrát vrací na Okinawu, definitivně však kolem roku 1958.

Po návratu našel útočiště v dojo Seiko Higy, u kterého pokračoval v tréninku Goju ryu karate. Jeho prvními studenty byli právě studenti z tohoto dojo. Navazoval kontakty s jinými mistry kobudo a vyhledal i bývalé studenty svého otce. Nejznámějším byl Mitsuo Kakazu, od kterého se sám učil. Postupem doby Matayoshi sledoval, jak se karate stává stále více populární. Bylo již dobře zavedené u místních lidí a získávalo svou popularitu i u cizinců, zvláště u amerických vojáků sloužících na ostrově. Nicméně bojová umění se zbraněmi zatím takovou popularitu neměla, ptoto citil, že by mohlo dojít k úplnému vytracení těchto disciplín. Proto se v roce 1969 rozhodl otevřít vlastní dojo, pojmenoval ho "Kodokan" z úcty ke svému otci Shinko, z jehož jména pochází znak "ko". "Ko" znamená světlo nebo záře. Dojo funguje dodnes jako honbu dojo Matayoshi kobudo a má sídlo v hlavním městě Okinawy – v Naha.

V roce 1970 založil Ryukyu kobudo renmei, kterou v roce 1972 přejmenoval na Zen Okinawa kobudo renmei. Shinpo se stal jejím prezidentem a Kodokan dojo bylo hlavním dojo organizace.

Matayoshi pokračoval ve výuce svých studentů kobudo, příležitostně je učil i techniky z čínských bojových umění jako Kingai ryu, Hakutsuru kenpo a dalších. Stával se stále více váženější osobností v komunitě okinawských bojových umění. Účastnil se mnoha veřejných akci a ukázek na Okinawě. Proslulé jsou jeho ukázky kata s jeho oblíbenou zbraní – s veslem eku zvaná Chikin akatchu no ekudi. Zajímavostí je, že tu samou kata pokaždé ukazoval s určitými odlišnostmi.

Udržoval blízké spojení mezi tréninkovými metodami z minulosti a na druhou stranu byl otevřený ke změnám ve výuce. Na základě předaných technik a kata od svého otce formalizoval systém pro výuku kobudo, včetně zkušebního řadu. Zavedl nové tréninkové metody jako jsou série kihonů zvaných hojo undo, dále kumiwaza jako základní sparingové metody a vytváří nové kata – zejména Dai kata se sai, tonfa a nunchaku.

V sedmdesátých letech začal vysílat své první studenty do celého světa a naopak zval studenty do svého dojo. Sám rovněž mnoho cestoval. V roce 1987 mu byl propůjčen 10. dan kobudo a titul Hanshi. Za svůj život rovněž získal 10. dan v Goju ryu karate. Od japonského císaře získal extrémně vzácný titul "Císařský žijící poklad" (Imperial living treasure).

Shinpo Matayoshi zemřel 7. září 1997 ve věku 76 let, krátce po 1. světovém šampionátu v karatedo a kobudo v Naha téhož roku.

Vytrénoval mnoho studentů, kteří pokračují v jeho tradici, přičemž ani jeden z nich nebyl určen jako jeho výhradní nástupce. Formální vedení školy bylo předáno jeho druhému synu Yasushi Matayoshimu (1965). Technickým ředitelem (kaicho) Kodokan dojo se stává jeho dlouholetý student Yoshiaki Gakiya, který v roce 2002 rezignuje na funkci a zakládá si vlastní organizaci Okinawa kobudo doshi renseikai. Titul kaicho tak získává další dlouholetý student Seisho Itokazu (9. dan kobudo a Uechi-ryu karate), který dnes vyučuje kobudo v proslulém Kodokan dojo.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Související články


Mistr Shinko Matayoshi (1888 - 1947)
O životě jedné z legend bojových umění.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na