Mistrovství ČR ve wushu | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Reportáže - z akcí > Mistrovství ČR ve wushu

Mistrovství ČR ve wushu


2. února 2015 | Přečteno: 4137x | Autor: Pavlína Rousová

Mistrovství republiky ve wushu (někdy známé pod pojmem kung fu) je nejdůležitější soutěží celé sezony, a to jak pro svoji prestiž, tak i z nominačního hlediska, protože medailisté se stávají členy širší státní reprezentace. Letos ho již potřetí za sebou pořádaly školy Hong He Hong Jia Quan, Hong Bao Hong Jia Quan a Hong Long Hong Jia Quan. Celá soutěž probíhala v moderní sportovní hale Jedenáctka v Praze, pod záštitou České federace wushu a České unie bojových umění a těšila se velké účasti - více než 25 škol z celé České republiky.

Pod pojmem wushu rozumíme všechny styly čínského bojového umění a na jedné takové soutěži jich tak často můžeme vidět i několik desítek. Styly jsou velice různorodé a jsou proto děleny do mnoha kategorií. Základní dělení je na taolu (sestavy) a sanda (zápas). Taolu se dělí na tradiční a moderní (sportovní). Obě kategorie se dále dělí na severní a jižní styly, podle toho, ve které oblasti v Číně vznikly. Ale i například tradiční jižní styl není jednotný. Záleží na konkrétní rodině, která si své sestavy předává z generace na generaci.

Jak už bylo řečeno, jednotlivé styly se od sebe dost liší. Tradiční wushu má dlouhou historii a klade důraz na to, aby se jednotlivé pohyby daly aplikovat i v reálu, např. při sebeobraně. Často má tedy přednost funkčnost před líbivostí. Moderní wushu z toho tradičního sice vychází, ale upřednostňuje funkci estetickou. V moderní sestavě nechybí náročné skoky a další akrobatické prvky. Rychlost a dokonalé provedení pohybů tají divákovi dech.

Soutěžit bylo tradičně možné také v tai ji quan. Tai ji quan je tradiční čínské bojové umění, které vychází z taoistické filozofie. Dnes je velmi populární pro své pozitivní účinky na zdraví a cvičí ho stovky lidí po celém světě.

Všechny uvedené styly je možné cvičit jak beze zbraně, tak i se zbraní. Nejčastěji jsou k vidění dlouhé tyče, šavle, meče, halapartny nebo kopí. Zhlédnout můžeme ale i sestavy s bičem, nožem, háky nebo vějířem. Dalšími důležitými kritérii pro zařazení do kategorie jsou samozřejmě pohlaví a věk. Ti nejmladší soutěží v kategorii do 8 let, dále do 11 let, do 14 let jsou kadetky a kadeti a do 17 let juniorky a junioři. Do seniorských kategorií patří ženy a muži starší 18 let. V nejstarší kategorii s trochu úsměvným názvem, veteráni, cvičí dohromady ženy a muži starší 35 let.

Poslední kategorií je tzv. dui lian. Jedná se párové sestavy s různými zbraněmi i beze zbraní. Je také možné, že jeden z dvojice zbraň má a druhý ne. Sestavy jsou nacvičené tak, že vypadají jako reálný boj, nechybí v nich tedy akce a napětí, a pro diváka jsou velice zajímavé.

Nyní bych se chtěla také krátce zmínit o způsobu hodnocení sestav. Hodnotí pět rozhodčích - dva "A" rozhodčí, dva "B" rozhodčí a hlavní rozhodčí, který uděluje známku B. Rozhodčí "A" může udělit maximálně 4 body a jejich desetiny strhává za technické chyby, které jsou přesně popsané v tabulkách. To znamená hlavně chyby v postojích a skocích nebo ztrátu rovnováhy. Pokud soutěžící cvičí se zbraní, je hodnoceno i správné zacházení s ní. Může se stát, že se zbraň poškodí nebo vypadne z ruky, to samozřejmě také znamená body dolů, nebo dokonce diskvalifikaci. Rozhodčí "B" hodnotí především náročnost a délku sestavy, závodníkův projev a práci s energií a také to, zda sestava odpovídá danému stylu. Maximální počet B bodů je limitován věkem, např. děti do 8 let mohou dostat nejvíce 3,50 bodu, dospělí až 4,60 bodu. Jednotlivé počty bodů se poté sečtou a zprůměrují, a tak vznikne výsledná známka.

Letos poprvé byl na českou soutěž zařazen i čínský zápas qingda. Jedná se o lightcontact, jsou tedy zakázané údery loktem a kolenem, nebezpečné hody nebo páčení koubů. Povinné jsou jako v plnokontaktním sanda chrániče zubů, holení a nártu, helma, vesta a suspenzor. Cvičí se naboso v jednobarevném tričku a dlouhých kalhotách. Průběh dvoukolového (event. tříkolového) zápasu hodnotí pět čárových rozhodčích + ringový a hlavní rozhodčí. Závodníkům jsou přidělovány body za úspěšné provedení technik, jako jsou například údery a kopy na povolené části těla nebo bezpečné hody. Největší zájem o tuto disciplínu tenktokrát projevily hlavně děti. Doufáme, že jejich první zápasnická zkušenost byla pozitivní a bude je motivovat do dalšího cvičení.

Další novinkou na našich soutěžích byl také takzvaný lví tanec, v podání školy Oheň a Voda. Tento tanec má v Číně dlouhou tradici. Původně měl zahánět zlé duchy, dnes se tančí hlavně při různých oslavách, nebo se v něm přímo soutěží. Lev se skládá ze dvou cvičenců, jeden nese a ovládá hlavu, druhý ho drží v pase a tvoří tělo. Tanec vychází z tradičního wushu, oba proto musí dobře zvládat všechny postoje, mít sílu a výdrž. Zajímavé je, že i lví tanec se dělí na severní a jižní. Tyto styly se liší vzhledem kostýmů i předváděnými pohyby. Například jižní se spíše než na akrobatické prvky zaměřuje na vyprávění určitého příběhu plného emocí. Na rozdíl od severního má maska pohyblivé oči, uši a tlamu, což usnadňuje právě vyjadřování různých pocitů.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: Slavomír Valda

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Vašek - 08.02. 2015 / 01:24
Parádní článek :-) Děkujeme


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na