Modern Arnis | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > JV Asie > Modern Arnis

Modern Arnis


8. listopadu 2013 | Přečteno: 5210x | Autor: Tomáš Severa

Modern Arnis je nejrozšířenějším filipínským stylem bojového umění (fma - filipino martial arts) na světě. V době jeho vzniku se pro fma téměř nepoužívaly názvy s výjimkou označení Arnis nebo Eskrima (později se rozšířilo i označení Kali).

Jeho zakladatel Remy Amador Presas (1938 - 2001) studoval několik stylů fma, karate, jiujitsu, ze kterých vytvořil svůj systém Arnis. R. A. Presas se postupně snažil zmodernizovat Arnis takovým způsobem, aby vytvořil hodnotné bojové umění pro všechny lidi. Pochopil, že přílišná brutalita, likvidační techniky nebo plno kontaktní souboje končící těžkými zraněními nebo smrtí, odrazují nové zájemce od studia fma a národní bohatství tak upadá. Omezil techniky s řeznými zbraněmi a rozvinul více boj s tyčí a neozbrojenou sebeobranu. Zavedl mnohem přehlednější systém technik a zkušební řád, v kterém se po vzoru japonských b.u. udělovaly barevné pásky. Arnis se tak dostal do škol a klubů po celé zemi, ale také se raketově šířil v západním světě, kde ocenili nejen efektivitu fma, zbraňové systémy, ale především bezpečnost tréninku a otevřenost při předávání informací. V USA, kde byl největší rozvoj MA po Filipínách, byl zájem nejvíce ze škol Jiujitsu a Karate. V posledních letech se dokonce pracuje na zařazení Arnisu do programu Olympijských her jako ukázkového sportu. Tyto změny byly natolik nové a moderní, že se začal používat název moderní Arnis, tedy Modern Arnis.

Do Evropy se dostávaly různé verze Modern Arnis (MA) z USA nebo přímo z Filipín. Od 80. let vyrostla postupně v Německu jedna z největších organizací MA pod názvem DAV (Deutscher Arnis Verband), která čítá několik tisíc členů a k tomu další stovky po celé Evropě. Technický dozor zajišťuje komise mistrů: GM Dieter Knuttel (8. dan MA), Hans Karrer (7.dan MA), Jorgen Gydesen (7.dan MA) a několik dalších od 4. do 6. danu MA. Každé tři roky je zvolen prezident DAV (v současné době Sven Barchfeld, 5. dan MA), který zajišťuje bezproblémový chod celé organizace. Struktura a velká členská základna je přesně to co odlišuje Modern Arnis od ostatních stylů fma, které fungují spíše v malých organizacích, skupinách nebo rodinné soukromé výuce. Díky spojení mnoha schopných lidí a takzvané německé pečlivosti se odvedlo mnoho kvalitní práce. DAV za posledních téměř 30 let zorganizovala mnoho turnajů ve stickfighting nebo zajímavých seminářů s různými mistry včetně zakladatele MA R. A. Presase, jeho bratra Ernesto Presase (MA Kombatan) a mnoha dalších. Zorganizovala velké množství exhibičních vystoupení včetně festivalu fma v Dortmundu. Navázala spolupráci s mistry z USA, ale především také z Filipín (IMAFP International Modern Arnis Federation Philippines), kde každý sudý rok pořádají společné soustředění.

Kromě MA se část členů DAV věnuje i dalším stylům fma (Kali, Arnis, Eskrima) a přispívá velkou měrou k šíření a propagaci filipínských bojových umění. Zkušební řád DAV patří k těm nejpropracovanějším a nejkomplexnějším na světě a je zpracován jak písemně tak i na videu. Oslovuje studenty všech věkových kategorií, kterým nabízí způsob tréninku se zbraněmi beze strachu ze zranění a s ohledem na evropské zákony o obraně. V Německu existuje MA i jako předmět vysokoškolského studia v oblasti sportu nebo instruktorský program vzdělávání trenérů. Informace čerpá také mnoho klubů jiných bojových umění a sportů např. JiuJitsu, Krav Maga a další. Ve Frankfurtu dokonce existují tréninky MA pouze pro ženy. Zkušební řád DAV zahrnuje prvky různých stylů např. Modern Arnis, Doce Pares, Kombatan, Inayan Eskrima, Balintawak, Kali/Jkd, Klasický Arnis, Kali, Dumog, Jiujitsu, Panantukan, Kickbox a další. Komplexní systém zahrnuje tyto způsoby boje:

Boj s 2 tyčemi: blokování, odzbrojování, drily Sinawali, klasické drily nebo sparing.

Boj s 1 tyčí: boj na všechny vzdálenosti, drily, odzbrojování, zápas, páčení, škrcení, kontra techniky proti všem útokům. S tyčí lze bojovat proti různě ne/ozbrojenému útočníkovi.
Neozbrojený boj: údery, kopy, páky, hody, podmety, škrcení, citlivé body na těle, grapling atd. Výuka zahrnuje i trénink na lapách. Kromě kickboxerských technik se zaměřuje především na blesku rychlé útoky a trapping (zachytávání).

Nůž: začátečníci se učí především sebeobranu proti noži. Na mistrovských stupních pak najdete pokročilejší techniky jak sebeobrany, tak i boje s nožem, které tak proslavily fma v oblasti reálného boje.

Sebeobrana: obrana proti základním neozbrojeným útokům (škrcení, objetí, chytání, u zdi, na zemi atd.) nebo ozbrojeným (tyč, nůž atd.). Využití improvizovaných zbraní (propiska, pásek a mnoho dalších rozličných předmětů).

Klasický Arnis: tradiční, ale plně funkční techniky s tyčemi, mačetou, mečem, mečem a nožem. Zde je kladen velký důraz na pohyb těla, vzdálenost, sílu, rychlost, krokové variace a jednoduchost.

Přátelské jednání, vysoká kvalita, otevřený přístup k informacím, dostupnost MA na hranicích Německa se všemi sousedy, přijatelná cena, program DAV na dvd a mnoho dalších důvodů vedlo k rozvoji MA DAV i mimo Německo, kde se věnují výuce prozkoušení instruktoři (Rakousko, Maďarsko, Francie, Polsko, Dánsko, Rusko, Česko a další).

Modern Arnis Czech

Od r. 1990 mělo možnost několik lidí z ČR poznat MA na zahraničních seminářích, ale oficiální výuka MA CZECH se datuje od r. 2005. Tehdy začala dojíždět skupina lidí do Drážďan na semináře a soukromou výuku Svena Barchfelda (prezident DAV). Byli to Tomáš Severa (Tigerteam Praha), Ivo Schovanec a Michal Mařatka (Pulahanes Praha). Účast na letních soustředěních a dalších akcích DAV, posunulo úroveň Arnisu v ČR velmi rychle dopředu. Postupně se podařilo vytvořit stabilní základnu MA, proběhlo několik seminářů s německými mistry v Praze (Dieter Knuttel, 8. dan, Sven Barchfeld, 5. dan, Philip Wolf, 4.dan) a především se dařilo vycvičit první generaci Arnisadorů, kteří krok za krokem poznávali v ČR dosud neznámé bojové umění. Díky úspěšné propagaci se podařilo seznámit mnoho lidí s novými informacemi a přispět tak k rozvoji fma v ČR. Po čtyřech letech se výuka MA soustředila do klubů Arnis Training Academy pod vedením Michala Mařatky (1. dan MA DAV) a Tilius Praha pod vedením Tomáše Severy (2. dan MA DAV-IMAFP).

Tilius Praha je v současnosti lídrem MA Czech, jehož tým zahrnuje sedm členů s mistrovským stupněm MA a z toho tři s 2. dan MA uznaný filipínskou org. IMAFP (Guro Tomáš Severa, Guro Jan Zajíček, Guro Petr Tomášek). Česká škola je v zahraničí vysoce uznávaná nejen pro fyzické nasazení studentů při zkouškách, ale také za technickou kvalitu. DAV předalo Tomáši Severovi oprávnění k udělování žákovských stupňů MA v ČR. Jsme rádi, že kromě pokročilého studia MA pod vedením německých mistrů jsme se mohli vzdělávat i u těch zahraničních. Například více než šedesátiletý bojovník Rodel Dagooc (9. dan MA, Filipíny) nás naučil jednoduchosti, rychlosti a obrovskému nasazení. Cristino Vasques (10. dan MA, Filipíny) nám pomohl pochopit trénink ve starých dobách Arnisu. Rene Tongson (9. dan MA, Filipíny) předvedl krásné pohyby klasického Arnisu. Bambit Dulay (8. dan MA, Filipíny) je všestranný bojovník s plynulým pohybem. Během posledních let jsme poznávali také americké mistry, kteří byli přímými žáky R. A. Presase v různých časových obdobích (např. Tim Hartman, 9. dan MA, Dan Anderson, 8. dan MA, Bram Frank, 7. dan Arnis, Johan Skalberg, 8. dan MA, Tuhon Ray Dionaldo a další). Na jednom semináři v roce 2012 měla česká výprava příležitost zažít nevšední zážitek, kdy přišlo přes 200 účastníků a z toho více než 100 s mistrovským stupněm MA. Možnost si porovnat své schopnosti s tolika lidmi a představiteli z různých států je velmi inspirativní. Díky spolupráci s drážďanským klubem DAV pod vedením Svena Barchfelda (5. dan MA DAV-IMAFP) se nám daří neustále aktualizovat naše informace z dění v DAV a také překládat a studovat programy na nejvyšší mistrovské stupně, které jsou postupně k dispozici další generaci. Vedle činnosti našeho klubu se nám podařilo podpořit výuku Arnis v několika dalších městech v ČR (Tilius Příbram, Brno, Frýdek Místek a další). Kromě seminářů pořádáme každý rok letní soustředění, které nabízí všem zájemcům bohatý program technik MA, ale i jiných fma stylů a bojových sportů.

Modern Arnis je opravdovou encyklopedií filipínských bojových umění, v které si každý zájemce najde přesně to, co potřebuje. Neomezuje se pouze na kluby, které se plně věnují jeho studiu, ale obohacuje výuku jiných stylů jako vedlejší zbraňový systém tréninku nebo ve velmi ořezané verzi slouží i ozbrojeným složkám. Otevřenost seminářů umožnila, že mnoho technik se šířilo a šíří přes různé mistry až do běžných klubů, kde se málokdy doví, že existuje filipínský Modern Arnis.

Autor je oficiálním zástupcem Modern Arnis DAV.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv autora

Související články


Reportáž z Tilius Camp 2013
Červencový týden s filipínským bojem, sebeobranou a MMA.
Sarong - flexible weapons
Zajímavá zbraň a techniky boje s ní.
Panantukan - trochu jiný box
Filipínský box, jeho historie, vývoj a techniky.
Kerambit
Představujeme unikátní zbraň.
Filipino Combat Systems
FCS Czech se představuje.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na