Moohwa | BudoNews.cz

BudoNews.czMoohwa


8. června 2012 | Přečteno: 4291x | Autor: Moohwa

Exhibiční tým Českého svazu taekwondo WTF byl založen v roce 2006 Ondřejem Havlíčkem. Cílem Moohwa týmu je propagovat toto jihokorejské bojové umění prostřednictvím vystoupení na různých sportovních, kulturních a společenských akcích. Obsahem jejich vystoupení je představení taekwonda jako takového. To je spojené s ukázkami různých technik, s akrobatickým přerážením dřevěných desek, se skopáváním jablka ze špičky nože (poslepu) a dalšími disciplínami taekwondo WTF, které mají přiblížit toto bojové umění lidem. Nejbližší akcí, kde Moohwa tým uvidíte, je 12.´Fighter’s Budoshow 2011, která proběhne 19. listopadu ve sportovní hale Sparty a vystoupení Moohwy zde patří k těm nejlepším.

Na co se diváci mohou těšit?

Na inovovanou choreografii, na nové prvky a techniky v našem vystoupení a řadu dalších věcí. Celý rok jsme na sobě tvrdě pracovali, abychom tím letošním vystoupením dokázali to loňské překonat. Doufáme, že diváky nezklameme. Rád bych jim tímto také srdečně poděkoval za jejich podporu, která nás vždy donutí k podání ještě většího výkonu. Zájmu a podpory diváků a všech našich příznivců si velice ceníme a vážíme.

Jak bys zhodnotil více než 5 let činnosti a působení Moohwa týmu?

Nejprve bych rád poděkoval všem členům týmu - bez nich by tento tým vlastně ani nebyl. A jak bych zhodnotil naši více než pětiletou činnost? Exhibičním vystoupením se věnuji již od roku 1994, ale od založení týmu Moohwa jsme udělali asi největší pokrok. Během této doby jsme především značně vyspěli hlavně v oblasti technických schopností a získali jsme mnoho nových a cenných zkušeností. Stále se snažíme naše vystoupení zdokonalovat a propracovat tak, aby bylo pro diváky co nejvíce atraktivní. Během této doby došlo rovněž ke stmelení týmu. Takže když mluvím o týmu Moohwa, mluvím vlastně o "rodině". Během našeho působení došlo též k malým změnám ve složení týmu. Do týmu bylo přibráno několik mladých talentů, které se teď snažíme trénovat a vychovat.

Jak často trénujete?

Hlavní tříhodinový trénink týmu Moohwa probíhá každou neděli. Před důležitou akcí a o prázdninách se pak scházíme 2x týdně. Krom těchto našich společných tréninků má každý člen minimálně další tři oddílové tréninky týdně a někteří mají navíc tréninky v reprezentaci či ve středisku talentované mládeže. Dále se pravidelně zúčastňujeme seminářů a od loňského roku pořádáme každoroční soustředění.

Kdo jsou členové týmu Moohwa?

Na první pohled se náš tým může zdát dosti rozmanitý a smíšený. Setkaly se zde čtyři národnosti - česká, vietnamská, čečenská a ruská. Dohromady ale tvoříme silný tým a jednu nerozlučnou harmonickou rodinu. Jinak v současné době jsou všichni členové týmu zároveň aktivními členy mého oddílu SK Sejong Dojang. Někteří z týmu jsou studenti vysokých či středních škol, někteří chodí do zaměstnání.

Jaké jsou nejvýznamnější taekwondo úspěchy jednotlivých členů týmu?

Nejvíce bych rád vyzdvihl letošní úspěch naší členky Hany Vu, které se v italském Janově na ME v technických sestavách "poomsae" podařilo postoupit do finálového kola. Hanka se tak ocitla mezi osmi nejlepšími závodnicemi Evropy. Nakonec vybojovala osmé místo, což je vlastně nejlepší umístění v historii celé české reprezentace. V letošním roce navíc získala zlatou medaili na Hungarian Open a je držitelkou titulu dvojnásobné mistryně ČR. Dalšími úspěšnými členy našeho týmu, tentokrát na poli "kyorugi" (sportovní zápas), jsou např. Tiep Vu Kim (držitel titulu mistr ČR 2011), Anh Vu Viet (vítěz NTL 2010) či Khanh Dang Xuan (vicemistr ČR 2011). Za velký úspěch považuji i to, že Dominik Impseil a Matouš Novák vedou pobočku našeho oddílu Sejong a předávají tak své znalosti a zkušenosti ostatním a vychovávají další taekwondisty.

Při jakých příležitostech tým Moohwa vystupuje?

Svá vystoupení předvádíme na různých pravidelných i nepravidelných akcích. Mezi ty, na kterých můžete každý rok naše vystoupení spatřit, patří především dvě velké akce - "Fighter's Budoshow" v Praze a anketa vyhlašování nejlepších sportovců v bojových sportech "Noc Mistrů". Dále jsme vystupovali na řadě akcí po celé republice, jako např. na Dni bojových umění v Sušici, Judo Show Cupu, Setkání mistrů bojových umění na Staroměstském náměstí, Česko-korejském večeru a Muzejní noci, oslavě narozenin TV Nova, Orientálním bálu a mnoho dalších. Reportáže z našich vystoupení často bývají na televizních obrazovkách, především pak ve sportovních přenosech na programu ČT4 Sport. Byli jsme několikrát pozváni i do pořadu Snídaně s Novou či Noc s Andělem. Členové Moohwa Teamu se účastní i firemních team buildingů, při kterých je sebeobrana stále více populární, a kde je s velkou oblibou zařazována exhibiční ukázka a následný kurz sebeobrany. Tam se kolegové naučí nejen základům bojových dovedností, ale také se naučí hodně o sobě samých.

Jaké jiné akce váš čekají do konce roku?

Do konce roku náš čekají dvě již výše zmíněné akce - Fighter's Budoshow 2011 a Noc Mistrů. Dále jsme pak byli pozváni na největší sportovní veletrh v Brně "Sport Life 2011", který se bude konat v listopadu.

Co je náplní exhibičních vystoupení a na jaké techniky se specializujete?

Specializujeme se na exhibiční taekwondo, tzn. že se snažíme předvádět a propagovat všechny směry taekwondo v jeho plné kráse. Náplň exhibic se liší od délky vystoupení a druhu akce. Nechybí předvedení základních technik taekwondo v nacvičených sestavách, dynamické předvedení ukázek kopů na lapy či secvičené zápasy (yaksok kyorugi). Nikdy ale nechybí techniky, které dělají exhibiční vystoupení taekwondo oproti ostatním bojovým uměním tak atraktivním. Jsou to především přerážecí techniky, při kterých se překopávají dřevěné desky. Někdy je přeráženo i několik desek v jednom výskoku či s otočením o 540°. Velice efektivní a pro diváky nejvíce zajímavé bývá propojení taekwonda s prvky akrobacie. Dech beroucí jsou také silová přerážení a kopy na přesnost, kdy se skopává jablko z hlavy či ze špičky nože - a to vše poslepu. Všechny tyto techniky ovšem vyžadují tvrdý a dlouholetý trénink.

Kdo připravuje choreografii exhibičních vystoupení?

Příprava choreografie je mým úkolem. Další inspirace čerpáme z vystoupení korejských exhibičních týmů, od kterých přebíráme jednotlivé prvky, které pak různě upravujeme a doplňujeme je vlastními nápady. Podobně to dělají i ostatní exhibiční týmy na celém světě. Korejci mají s exhibicemi největší zkušenosti a jejich vystoupení jsou perfektně propracovaná do sebemenšího detailu. První korejský exhibiční tým byl založen již v roce 1974 a v Koreji je v současnosti kromě čtyř největších exhibičních týmů (KTA Team, Kukkiwon Team, WTF Demo Team a Korean Tigers) navíc ještě více než sto dalších špičkových týmů.

Kdyby se chtěl nějaký taekwondista připojit k vašemu týmu, tak jaké jsou podmínky pro přijetí? Co musí splňovat?

První veřejné výběrové řízení do týmu Moohwa proběhlo při jeho založení v roce 2006. Byly zde určité nároky na technickou dovednost a především pak ochota obětovat do týmu nadšení a své srdce. Jak jsem se již zmínil, momentálně je tým Moohwa tvořen členy z našeho oddílu Sejong Dojang. Na příští rok ale uvažuji o tom, že bychom naše řady dále rozšířili o nové členy a uspořádali další výběrové řízení.

Podmínky tohoto výběru budou ještě stanoveny, ale již teď mohu říci, že základním předpokladem pro přijetí bude určitý technický stupeň v taekwondo, znalost sestav poomsae a dokonalé zvládnutí základních technik. Dále pak budou přezkušovány různé přerážecí a exhibiční techniky dle vlastního výběru.

Je možné si vystoupení týmu objednat?

Samozřejmě. Naše vystoupení je možné objednat přímo prostřednictvím našich stránek www.moohwa.net. Z důvodu náročných příprav je třeba vystoupení domluvit s dostatečným časovým předstihem.

Máte nějaké sponzory?

Již skoro od samého počátku nám velmi pomáhá firma Hayashi, která je výhradním dovozcem sportovních potřeb pro taekwondo značky Adidas. Dále nám vypomáhá Český svaz taekwondo WTF finančním přispěním na pronájem tělocvičny a zapůjčováním vozidla a tatami na naše akce. Jinak je to se sponzory dosti složitá situace. Již dlouhou dobu se usilovně snažím sehnat sponzora především mezi korejskými firmami, ale prozatím bezúspěšně.

Cítíte nějaké nedostatky, které potřebujete zlepšit?

O nedostatcích a o tom, co bychom mohli zlepšovat, by se dal napsat celý samostatný článek. Od technik přes způsob provedení až po choreografii. Velmi tvrdě a intenzivně na sobě pracujeme, ale nikdy nedospějeme do fáze, kdy si řekneme, že už nemáme co zlepšovat. V životě si ostatně nikdy nemůžete říct, že jste se taekwondo naučili. Můžete v něm být dobří, ale nikdy si nesmíte myslet, že už se nemáte co učit a že nemáte na čem pracovat - učíte se ho celý život. To nakonec platí nejen pro bojová umění, ale i pro všechny lidské schopnosti, vědomosti a dovednosti.

Jaké máte sny a cíle do budoucna?

Snů máme mnoho. Naším asi největším snem je dostat se jako tým do Koreje. Sám jsem Koreu navštívil šestkrát a měl jsem možnost trénovat s těmi nejlepšími. Před deseti lety jsem pravidelně navštěvoval tréninky s korejským národním exhibičním týmem a během mé poslední návštěvy Koreje jsem se několikrát zúčastnil tréninků s týmem Korean Tigers. Udržuji velice dobré kontakty především s korejským národním týmem KTA. Obdrželi jsme pozvání, abychom přijeli do Koreje a trénovali s korejským národním týmem. Bohužel nám to momentálně naše finanční situace nedovoluje. Dostal jsem i pozvání na roční stáž u KTA a na univerzitě Chosun, ale nemohu si dovolit odjet a opustit svůj tým na tak dlouhou dobu. Takže dveře jak u KTA, tak u Kukkiwon týmu i Korean Tigers máme otevřené. Zbývá nám jen najít prostředky, které by nám pomohly těmito dveřmi projít. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že návštěva Koreje a tréninky s nejlepšími týmy světa by pro celý náš tým byly obrovskou motivací.

Osobně nikdy v životě nezapomenu na svůj první trénink s korejským národním týmem před sedmnácti lety, stejně jako na žádnou z návštěv Koreje. Dalším naším snem je zúčastnit se Hanmadangu - celosvětové soutěže v exhibicích, která se každoročně pořádá v Koreji. Myslím si a jsem přesvědčen, že s naším týmem bychom v mezinárodní kategorii dosáhli i na medaile. Věřím, že pokud se našich snů budeme držet a tvrdě si za nimi půjdeme, tak se nám jednoho dne naše sny vyplní.

Je velký rozdíl mezi Moohwa a korejskými exhibičními týmy?

Dostáváme uznání od největších korejských i světových exhibičních týmů. Vím ale, že když budeme srovnávat Moohwa s některým z národních exhibičních týmů v Koreji, tak musím pokorně sklonit hlavu a uznat, že rozdíl je obrovský. Když vezmeme v potaz širokou základnu, ze které se členové do národního týmu v Koreji vybírají, k tomu stoprocentní podporou vlády a všemožných organizací, které se jim dostává, tak se není čemu divit. Mohu ale říci, že úroveň a technická vyspělost našeho týmu by se dala přirovnat k jakémukoliv univerzitnímu týmu v Koreji.

Kdy se opět chystáš do Koreje?

V Koreji jsem byl naposledy před třemi lety. Od mého prvního pobytu v roce 1995 to je vůbec nejdelší přerušení mých pravidelných návštěv Koreje, respektive mého druhého domova. Pokud vše vyjde, rád bych do Koreje zavítal příští rok. Chtěl bych navštívit známé v týmech KTA a Kukkiwonu, upevnit naše vzájemné vztahy a nabrat nové zkušenosti a poznatky, které tak nutně potřebujeme.

Pár slov na závěr?

Ještě jednou bych velice rád poděkoval všem členům Moohwa za jejich tvrdou práci a za to, co pro tým obětují. Rád bych také poděkoval všem, kteří nás podporují - rodině, našim stoupencům a divákům. Bez nich by náš tým nebyl takový, jaký je. Obrovské díky patří také firmě Hayashi a Českému svazu taekwondo WTF za nesmírnou podporu. Závěrem bych rád všem taekwondistům a i ostatním nadšencům do jiných bojových umění připomenul, aby nezapomínali na to, že výcvik v bojových uměních nevede pouze k rozvoji fyzické stránky jedince, ale především má vliv na všestranný rozvoj člověka a vede ke zlepšení morální stránky jedince a vůbec celé společnosti. S touto myšlenkou pilně trénujte, jděte si za svými sny a hlavně napomáhejte ostatním jejich sny uskutečňovat.

Aktuální informace o exhibičním týmu Moohwa najdete na www.moohwa.net.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: archiv redakce

VideoDiskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

moohwa - 17.06. 2012 / 23:36
http://www.facebook.com/MoohwaTaekwondoTeam


Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavuCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na