Nagoja bašo 2014 | BudoNews.cz

BudoNews.czNagoja bašo 2014


29. července 2014 | Přečteno: 2744x | Autor: redakce

Další z velkých turnajů sumó, který probíhal ve dnech 13. - 27.7. v Nagoji, vyhrál jokozuna Hakuhó. A závěrečný den celého klání stál za to. Tentokrát se ale o vítězi rozhodovalo právě v průběhu finálového dne. Případní adepti na zisk titulu byli po dvou týdnech dokonce čtyři.

Hakuhó držel čisté skóre do 11. dne, kdy se mu postavil sekiwake Góeidó. Ten měl na svém kontě už dvě prohry, ale také vítězství nad jokozunou Kakurjúem z 10. dne a spoustu motivace na své cestě ke jmenování ózekim. S Hakuhem si Góeidó nakonec poradil a překonal ho pomocí techniky abisetaoši (viz videa pod článkem). Tímto vítězstvím vlastně Góeidó celý turnaj zdramatizoval. Dalším z adeptů na vítězství byl ózeki Kotošógiku (v 11. dni 10-1) a maegašira Takajasu (9-2 stejně jako Kakurjú a Góeidó). V průběhu 3 dalších dní se situace natolik zdramatizovala, že mohli za určitých okolností o titul usilovat Takajasu (pokud by vyhrál poslední zápas, měl by skóre 12-3), dvojice Kotošógiku a Góeidó, kteří proti sobě nastoupili se skóre 12-2 a 11-3 a nakonec Hakuhó, pokud by prohrál poslední zápas proti svému rivalovi Harumafudžimu. Takajasu sice nevyhrál, ale Góeidó porazil Kotošógika a tímto vítězstvím s ním srovnal krok. Hakuhó tedy musel vyhrát, aby nedošlo k trojitému play off.

Hakuhó v nervózním finále (tačiai se podařilo až na potřetí) provedl přesvědčivě uwatedašinage a získal 30. titul kariéry. Připomeňme, že Hakuhó s těmito 30 tituly drží třetí místo v historické tabulce a k překonání nejúspěšnějšího zápasníka (Taihó, 32 vyhraných júšo) potřebuje už jen 3 tituly.

Zmíněný sekiwake Góeidó získal za svůj výkon popáté v kariéře a potřetí v řadě "šukun šó" za mimořádný výkon. Kromě Hakuha si poradil s Kakurjúem a nadto porazil ózekiho Kisenosatoa a Kotošógika. Nihon sumó kjókai vyhlásila, že Góeidó bude jmenován ózekim už pro příští turnaj. Cenu za bojového ducha "kantó šó" dostal Takajasu, který skončil s výborným výsledkem 11-4.

Stejný výsledek měl Kakurjú a maegašira Mjógirjú, o prohru více (10-5) měli jokozuna Harumafudži, maegaširové Čijótairjú, Džókórjú a Arawaši. Kinboši (zlatá hvězda pro maegaširu za vítězství nad jokozunou) cinkla Jošikazemu, Takekazemu a dvakrát Osunaarašimu (první dva porazili Harumafudžiho, třetí přidal výhru nad Kakurjúem). Osunaaraši přes dvě vítězství nad jokozuny dokonce nedosáhl na kačikoši (pozitivní skóre) a skončil s výsledkem 7-8. Naopak Endó, který se po celou dobu trápil, na kačikoši dosáhl jen těsně 8-7 a v září se posune o kus výš.

Druhou divizi džúrjó vyhrál exkomusubi Točinošin (13-2), který se posouvá stále blíž k makuuči, odkud vloni spadl kvůli zranění až k makušita 55.
Z turnaje pro zranění odstoupili Hómašó, Točiózan, Okinoumi a Azumarjú.

Takanojama Šuntaró opouští velké sumó

Takanojama Šuntaró na Nagoja bašó nastoupil pouze k jednomu zápasu v divizi makušita (14.7.), který prohrál, přestože v něm ukázal srdce bojovníka. Následující den nenastoupil vůbec a skončil s výsledkem 0-2-4. Jeho stáj Tagonoura (dříve Naruto) nejprve 18.7. vyhlásila, že Takanojama nedokončí turnaj kvůli zranění. Za méně než týden japonská televize NHK zveřejnila informaci, že Takanojama Šuntaró ukončil svoji kariéru definitivně. Za 13 let ve světě ózumó Takanojama vybojoval mnoho zápasů a všem fanouškům tohoto umění přiblížil jeho krásu a ducha. Za redakci našeho webu děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším životě "bez sumó".

Pod článkem najdete opět několik zajímavých videí z turnaje.

Videa:
Hakuhó vs. Harumafudži
Góeidó vs. Kotošógiku
Hakuhó vs. Góeidó
Hakuhó vs. Osunaaraši
Takajasu vs. Tojonošima

Kompletní výsledky Nagoja bašo 2014 najdete na webu Nihon sumó kjókai.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: http://www.sumo.or.jp

VideoSouvisející články


Jokozuna Hakuhó získal 29. titul
Letní turnaj sumó 2014.
Takanojama
Jediný český rikiši v profesionálním sumó.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na