Novoroční turnaj sumó 2014 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Aktuální - nové články > Novoroční turnaj sumó 2014

Novoroční turnaj sumó 2014


29. ledna 2014 | Přečteno: 3996x | Autor: redakce

V neděli 26.1.2014 skončilo v tokijské hale Rjógoku dvoutýdenní Hacu bašo. První z šesti velkých turnajů v roce (honbašo) vyhrál jokozuna Hakuhó. Získal tak 28 júšó v kariéře. Čtenářům BudoNews.cz přinášíme výsledky a některá videa z tohoto bašo.

Do turnaje pro zranění nenastoupil druhý z jokozunů, Harumafudži, přesto to nakonec pro Hakuha nebylo tak snadné. Hakuhó držel čisté skóre až do finálového dne. V tom proti němu nastoupil ózeki Kakurjú, který prohrál pouze v prvním dni turnaje, kdy ho z kruhu vytlačil Okinoumi. Mongol Kakurjú se skóre 13-1 tedy ve finále nastoupil proti Hakuhóvi (14-0) a měl reálnou šanci na první júšó (titul) nejvyšší divize v kariéře. Do tohoto okamžiku bylo jejich vzájemné skóre 30-2 ve prospěch jokozuny. Jejich třiatřicáté setkání mohlo rozhodnout o případném playoff a přesně to se stalo. Kakurjú nepustil Hakuha k pevnému úchopu a fantasticky ho překonal technikou joritaoši (metoda přímého vytlačení s úchopem pásu). Byl tedy třeba další rozhodující zápas. Tentokrát Hakuhó Kakurjúa nepodcenil a rozhodující zápas vyhrál (jorikiri).
Hakuhó ziskem 28. titulu upevnil svou pozici třetího nejúspěšnějšího zápasníka v historii za Čijonofudžim (31) a Tajhóem (32).

Smutným hrdinou celého novoročního turnaje se stal ózeki Kisenosato. Nihon Sumó Kjókai (NSK) vyhlásila, že pokud turnaj vyhraje a bude mít skóre alespoň 14-1, jmenuje ho 71. jokozunou. Kisenosato japonské naděje a očekávání boural od prvního dne, kdy prohrál s Tojonošimou. Potom ho po třech vítězných dnech porazil Aoijama, v osmém dni Točiózan, v devátém Tojohibiki... Kisenosato poté prohrál každý zápas od dvanáctého dne a do finálového dne nakonec vůbec nenastoupil. Kisenosato, kandidát na nového jokozunu odstoupil z turnaje po 955 zápasech v řadě. Poprvé od září 2010 nedosáhl na kačikoši (více výher než porážek v turnaji) a v březnu bude muset bojovat o zachování titulu ózeki. Pouze 7 výher znamená, že se během jediného bašo změnila Kisenosatova pozice z cunatori (ózeki kandidující na jokozunu) na kadoban (ózeki bojující o udržení této úrovně).

Turnaj naopak dobře vyšel relativnímu nováčkovi Endóovi (maegašira 10), který vybojoval skvělé skóre 11-4 a ze zápasů ve spodní části tabulky se vyšplhal až k soupeření proti zápasníkům úrovně sanjaku. V turnaji vybojoval cenu kantó-šó (bojový duch). Protože prohrál poslední zápas proti Takanoiwovi, unikla mu cena za techniku (ginó-šó). Technickou cenu mohl získat také nováček v makuuči Satojama, který se o ní připravil v posledním zápase proti Takajasovi. Satojama byl po dlouhé poradě rozhodčích (monoii) diskvalifikován za tahání soupeřových vlasů. Více než ztráta této ceny ho nejspíš mrzí makekoši 7-8 a riziko sestupu do džúrjó v březnu.

Dobře si vedl Egypťan Ósunaaraši, který tentokrát dosáhl na kačikoši (9-6) a posune se směrem nahoru. Dobré skóre měl po turnaji také komusubi Točiózan (11-4), maegašira Jošikaze (10-5) a Čijoótori (10-5). Kotoóšú nedokázal získat 10 vítězství potřebných k postupu zpět na pozici ózeki, a tak zůstává v březnu sekiwake. Veterán Tokitenkú (*1979) dosáhl na pouhá 4 vítězství a po 52 turnajích v řadě v makuuči spadne do džúrjó. Do turnaje kromě Harumafudžiho nenastoupili Hómašó a Kotojúki, ve čtvrtém dni odstoupil Mjógirjú.

Bohužel se nedařilo ani Takanojamovi v džúrjó. Ten vyrovnal svůj druhý nejhorší výsledek (4-11) a v březnu pravděpodobně opět klesne do třetí divize makušita. Divizi džúrjó vyhrál Čijómaru (13-2).

NSK zpoplatnila přímé přenosy s turnajů, proto nemůžeme poskytnout odkazy na všechny zápasy novoročního turnaje. Z tohoto důvodu jsou některá z videí ve starších reportážích na našem webu nedostupná. Zvláště nás to mrzí v případě Takanojamových střetnutí. Pokud byste chtěli podpořit snahu o opětovné zpřístupnění těchto přenosů, prosíme podpořte petici pod následujícím odkazem.

Kompletní výsledky Hacu bašo na stránkách Nihon Sumó Kjókai zde.


Video 1
Hakuhó vs Kakurjú, 15. den.

Video 2
Hakuhó vs Kakurjú, 15. den PLAYOFF.

Video 3
Hakuhó vs Kotošógiku, 14. den

Video 4
Endó vs Takarafudži, 4. den.

Video 5
Satojama vs Točinowaka, 12. den

Zdroj videí:
Fun Sumo
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:Foto: http://www.sumo.or.jp

VideoSouvisející články


Kjúšú bašo 2013
Výsledky a videa z posledního turnaje sumó v letošním roce.

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaCo nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na