O Aiki-Do v Československu v roce 1957 | BudoNews.cz

BudoNews.czÚvodní strana > Zajímavosti - málo známá fakta > O Aiki-Do v Československu v roce 1957

O Aiki-Do v Československu v roce 1957


5. března 2013 | Přečteno: 5225x | Autor: redakce

Jeden z pravidelných přispěvatelů redakce nás potěšil skutečnou perlou, kterou objevil v knihovně. Krátký (a docela zábavný) článek z roku 1957 (!) představuje úplně neznámé bojové umění tehdejší veřejnosti. Faktická hodnota textu je už dnes minimální, nicméně jde o skutečný unikát a je svědectvím "pravěku" bojového umění v tehdeším Československu. Vychutnejte si tedy tento bonbónek.

Opis celého textu v původní formě:

Aiki-Do

Z milionů japonských judistů (jen registrovaných závodníků je v Japonsku tři miliony, celkem judistů na osm milionů) ovládá jen asi 10,000 lidí Aiki-Do (doslova přeloženo: Odvrácení zbraně stranou).

Toto umění obrany a útoku, sestávající z 2664, má velkou budoucnost nejen v Japonsku, nýbrž na celém světě. Bojový význam tohoto umění dokázala nejlépe doba minulé války, kdy ho pilně užívali japonští průzkumníci a vojenská policie. Po této zkušenosti byli všichni vysocí Dani Aiki-Do angažováni jako učitelů do důstojnických sborů armády a policie.

Toto umění má svůj původ ve starém jiu-jitsu a první záznamy tohoto názvu v podobě Aiki-Ju-Jutsu nalézáme v období mezi rokem 1185 a 1315.

Dnešní nestor japonského Aiki-Do hnutí profesor Moritaka Ueshyba je příslušníkem sedmé generace potomků mistra Aiki-Do Yoshimatsu Minamoto.

Zatím co judo má vysloveně sportovní charakter, takže všechny chvaty, jež by mohly zapříčinit tělesnou újmu, jsou vyloučeny velmi přísnými pravidly, sestává Aiki-Do z chvatů, které podle zásady ustoupení v zájmu vítězství a využití souperova pohybu, jeho setrvačnosti i síly, učí odrážet útoky soupeře neozbrojeného i ozbrojeného, a přecházet do útoku, který může skončit vážným zraněním útočníka. Jak patrno z uvedeného, je to zásada, kterou profesor Jigoro Kano stanovil jako jednu ze stěžejních zásad jiu-jitsu, od něhož se Aiki-Do vlastně jen málo liší.

Vedoucí mistři Dojo-Aiki-Do se zabývají studiem možnosti nových forem útoku a neustále toto umění rozšiřují a zdokonalují, doplňujíce je novými chvaty. O významu, který se tomuto umění přikládá, svědčí nejlépe skutečnost, že právě v této době probíhá v jednom Dojo-Aiki-Do na úpatí Fudžiajamy půlroční školu judo a Aiki-Do, kterou vedou mistři judo Mifune, 10. Dan, a Daigo, 6. Dan, a mistři Aiki-Do Ueshyba a Mochisuki.

Aiki-Do metoda je v zásadě rozdělena na údery (atemy) a páky. Mnohé chvaty jsou stejné jako v Kimeno-Kata, ovšem, jejich princip je chápán ze stanoviska Ken-Do. Aiki-Do se v nácviku zásadně provádí ve formě Kata a protože samozřejmě předpokládá bezpečně ovládání pádů, vedení vlastního i soupeřova těla a další principy judo, musí mu nutně předcházet výcvik judo.
Copyright © 2011 - 2019 BudoNews.czKlikněte pro detail:

Foto: Judo zápas vzpírání, září 1957

Diskuze a komentáře


Přidat komentář »

Komentáře

Zatím zde není žádny komentář.

Reaita násilí
NabídkaDoporučujeme výbavu


Co nás čekáPřidejte se k námSpustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na